Parodos

Valdovų rūmuose bus eksponuojamas „Pono Tado“ rankraštis

Valdovų rūmuose Vilniuje antradienį oficialiai atidaroma poetui Adomui Mickevičiui skirta paroda, o vienu svarbiausių jos eksponatų taps rašytojo poemos „Ponas Tadas“ rankraštis.

Paroda skirta Lietuvos ir Lenkijos valstybių atkūrimo šimtmečiui.

Valdovų rūmų direktorius Vydas Dolinskas žurnalistams sakė, kad A. Mickevičius yra „viena tampriausių (Lietuvos ir Lenkijos – BNS) istorinių ir kultūrinių atminties jungčių“.

 

„Švenčiame valstybės atkūrimo šimtmetį, už kurį kovoti kvietė A. Mickevičius ir pats kovojo“, – kalbėjo V. Dolinskas.

Pasak jo, paroda bus „savotiška ir sunki“, nes norint ją suprasti, reikia pažinti ir patį A. Mickevičių, ir būti skaičius „Poną Tadą“.

Visa ekspozicija užims apie 500 kvadratinių metrų plotą, lankytojams numatoma parodyti per 250 autentiškų unikalių ir tipologiškai skirtingų eksponatų iš bemaž 30 Lenkijos ir Lietuvos paveldo institucijų: muziejų, bibliotekų, archyvų, privačių kolekcijų ir kt.

 

Paroda padalyta į dvi dalis, viena skirta pačiam poetui, kita – jo poemai.

Pasak parodos kuratoriaus Marijaus Uzorkos, dėmesys ir pačiam poetui skirtas siekiant supažindinti žmones su A. Mickevičiumi, nes nepaisant veiklos Lietuvoje, kai kurie vyresnės kartos lietuviai žino jį tiesiog kaip užsienio rašytoją.

Ekspozicijoje bus galima pamatyti ne tik patį rankraštį, bet ir jo rekvizitus – skrynutę, pagamintą „Pono Tado“ rankraščiui laikyti, rankinę, užrašinę, plunksną ir pieštuką.

 

Pats rankraštis gali būti eksponuojamas tik 180 valandų per metus itin menko apšvietimo sąlygomis, nes kitaip jis blunka.

Varšuvoje įsikūrusio A. Mickevičiaus instituto projektų vadovės Anetos Prasal-Wisniewskos (Anetos Prasal-Višnevskos) teigimu, paroda siekta parodyti ryšius, nuo seno jungiančius Lenkiją ir Lietuvą.

„Pasirodė, kad A. Mickevičius yra puikus tokio pasakojimo herojus“, – kalbėjo ji.

 

„Jei paklaustume paties A. Mickevičiaus, turbūt jis būtų labai patenkintas, kad rankraštis bus eksponuojamas čia, Vilniuje“, – tvirtino Vroclave esančio Nacionalinio Osolinskių instituto direktorius Adolfas Juzwenko (Aldofas Juzvenko).

Šiame institute ir saugomas „Pono Tado“ rankraštis.

A. Mickevičiui skirtos parodos atidarymo renginyje dalyvaus Lietuvoje viešintis Lenkijos vicepremjeras, kultūros ir nacionalinio paveldo ministras Piotras Glinskis.

 

Pats poemos „Ponas Tadas“ rankraštis laikomas nacionaline Lenkijos relikvija.

„Ponas Tadas“ parašytas 1834 metais. Tai paskutinis didelis A. Mickevičiaus kūrinys, parašytas emigracijoje. Epiniame pasakojime atskleidžiamas Lietuvos bajorų ir valstiečių gyvenimas, jų žygiai ir juokingi nutikimai, intrigos.

Autorius: Saulius Jakučionis

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
0 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button