Parodos

Martyno Mažvydo bibliotekoje – naujametiniai sveikinimai senuose atvirukuose

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia pajausti šv. Kalėdų dvasią atvirukų parodoje, eksponuojamoje Retų knygų ir rankraščių skyriuje.

Artimus žmones ir pažįstamus priimta sveikinti su šventėmis. 1918–1940 metais vieni populiariausių atvirukų buvo skirti šv. Kalėdoms ir Naujiesiems metams. Parodoje matome 1922–1939 metų atvirukus. Dauguma jų siųsti žymiems Lietuvos žmonėms: Ugnei Babickaitei, Kazimierui Bizauskui, Felicijai Bortkevičienei, Liudui Girai, Marijai Urbšienei, Juozui Urbšiui.

Kalėdiniai ir naujametiniai vaizdai buvo įvairūs. Be mums įprastų, matome laimę simbolizuojančias raudonąsias musmires, amalus, keturlapius dobilus, pusnyje pamestą pasagą. Kartais tuo neapsiribota: 1924 m. „Ad. iš Rojaus“ sveikina adresatą su Naujaisiais metais, o sveikinimo atviruke – gausi karvių banda. Štai tokie Naujieji metai buvo Rojuje… Tarp eksponuojamų sveikinimų išsiskiria 1929 m. Felicijai Bortkevičienei adresuotas atvirukas su aštuonių jos bendražygių parašais, taip pat lenkiškas atvirukas, 1939 m. išsiųstas iš jau Lietuvos valdomo Vilniaus.

 

Eksponuojami ne tik lietuviški, bet ir JAV išleisti sulankstomi atvirukai, taip pat spausdinti sveikinimai, kuriuos siuntėjui tereikėdavo pasirašyti.

Dideli ir maži, spalvoti ir nespalvoti, religiniai ir pasaulietiški, spausdinti Lietuvoje ir užsienyje – atvirukai padeda mums pajusti prieškario švenčių nuotaikas ir primena siųsti savo artimiesiems popierinius sveikinimus.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
0 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button