MadeinVilnius.lt – Vilniaus naujienų dienoraštis
Nuotrauka: L. Garbačiauskas
Parodos

Martyno Mažvydo bibliotekoje – naujametiniai sveikinimai senuose atvirukuose

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia pajausti šv. Kalėdų dvasią atvirukų parodoje, eksponuojamoje Retų knygų ir rankraščių skyriuje.

Artimus žmones ir pažįstamus priimta sveikinti su šventėmis. 1918–1940 metais vieni populiariausių atvirukų buvo skirti šv. Kalėdoms ir Naujiesiems metams. Parodoje matome 1922–1939 metų atvirukus. Dauguma jų siųsti žymiems Lietuvos žmonėms: Ugnei Babickaitei, Kazimierui Bizauskui, Felicijai Bortkevičienei, Liudui Girai, Marijai Urbšienei, Juozui Urbšiui.

Kalėdiniai ir naujametiniai vaizdai buvo įvairūs. Be mums įprastų, matome laimę simbolizuojančias raudonąsias musmires, amalus, keturlapius dobilus, pusnyje pamestą pasagą. Kartais tuo neapsiribota: 1924 m. „Ad. iš Rojaus“ sveikina adresatą su Naujaisiais metais, o sveikinimo atviruke – gausi karvių banda. Štai tokie Naujieji metai buvo Rojuje… Tarp eksponuojamų sveikinimų išsiskiria 1929 m. Felicijai Bortkevičienei adresuotas atvirukas su aštuonių jos bendražygių parašais, taip pat lenkiškas atvirukas, 1939 m. išsiųstas iš jau Lietuvos valdomo Vilniaus.

Eksponuojami ne tik lietuviški, bet ir JAV išleisti sulankstomi atvirukai, taip pat spausdinti sveikinimai, kuriuos siuntėjui tereikėdavo pasirašyti.

Dideli ir maži, spalvoti ir nespalvoti, religiniai ir pasaulietiški, spausdinti Lietuvoje ir užsienyje – atvirukai padeda mums pajusti prieškario švenčių nuotaikas ir primena siųsti savo artimiesiems popierinius sveikinimus.

PARAŠYKITE KOMENTARĄ

avatar
  Užsisakyti komentarų pranešimus  
Pranešti apie

Panašūs pranešimai

Prasidėjo 20-oji Vilniaus knygų mugė: istorija tęsiasi (nuotraukos)

Evaldas Činga

Lietuvos muziejai tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje 2019

Evaldas Činga

Jubiliejinė Vilniaus knygų mugė jau rytoj: paskutinės minutės planas ir viskas, ką turite žinoti

Evaldas Činga

Kodėl operos gerbėjams verta užsukti į Vilniaus knygų mugę

Evaldas Činga

Trys Lietuvos nacionalinio muziejaus akcentai Vasario 16-osios proga

Evaldas Činga

Pirmą kartą visuomenei viešai pristatoma 1949 m. Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos vasario 16 deklaracija

Evaldas Činga

Šis internetinis portalas naudoja slapukus (angl. cookies), kad pagerintų jūsų naršymo kokybę. Slapukus galite atšaukti bet kada. Sutinku Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika