Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ Vilniuje šiandien atidaryta jaunų Ukrainos menininkų paroda „Kartu į pergalę“. Parodoje eksponuojami keliolikos kylančių autorių darbai: daugiau nei pusšimtis skulptūrų ir dešimt tapybos darbų. Didžioji šių darbų dalis sukurta per pastaruosius pusantrų metų, juose ne tik atspindi karo nuotaikos, bet kai kuriems sukurti netgi panaudoti karo zonose rasti daiktai – susprogdintų kovos mašinų, ginklų likučiai, šovinių tūtos.

Į Lietuvą paroda atkeliavo iš Latvijos sostinės Rygos, kur buvo rodoma daugiau nei du mėnesius, dar prieš tai ją buvo galima pamatyti Ukrainos mieste Lvive, o iš Vilniaus spalio pradžioje kolekcija pajudės į Londoną, kur buvusio Jungtinės Karalystės premjero Boriso Johnsono kvietimu bus kurį laiką eksponuojama šalies parlamente. Taip pat šiais metais paroda aplankys Briuselį ir Strasbūrą.

„Kai pamačiau šiuos darbus, jie labai sužavėjo. Nors ir turi politinį atspalvį, jie yra labai aukšto meninio lygio, nekilo abejonių, kad juos parodyti Lietuvoje yra prasminga“, – teigė „Litexpo“ direktorius Jonas Sakalauskas. Pasak jo, parodos kūriniai įrodo, kokia stipri ir unikali yra šalies kultūra, kokių talentingų kūrėjų ji turi, ir kokį reikšmingą indėlį į Europos ir pasaulio meno iždą ji galėtų įnešti.

Parodą į Lietuvą atlydėjęs jos kuratorius žurnalistas ir meno vadybininkas Romanas Turijus teigė ją parodyti mūsų šalyje ypač norėjęs, nes Lietuva – viena iš aktyviausiai Ukrainą kovoje prieš Rusiją palaikančių šalių. Parodoje eksponuojami ir keli jo sūnaus Danilos Turijaus darbai. Beje, nei vienas iš parodos autorių negavo Ukrainos vyriausybės leidimo atvykti į jos atidarymą.

„Parodos kūriniai atspindi kokiomis nuotaikomis dabar gyvena Ukraina. Jie nėra pozityvūs ir pakylėjantys. Pagrindinė tema – mirtis. Mirtis, su kuria susiduriame kiekvieną dieną. Karas glemžiasi visus iš eilės – vaikus, paauglius, nėščias moteris… Šie kūriniai alsuoja labai dideliu skausmu ir nežinomybe, – vedžiodamas po parodą graudinosi R. Turijus. – Štai – skulptūra „Kareivis-degtukas“, ji simbolizuoja, kaip greitai karas žmogų „sudegina“, išeina kariauti jaunas žmogus ir per kelis mėnesius pasensta dešimčia metų… O čia – „Pertrauktas sapnas“, paremtas tikra istorija – mama migdė kūdikį, kai ant jų namo buvo numesta bomba…“

Visos eksponuojamos skulptūros yra sukurtos iš metalo. Jis, anot kuratoriaus, yra ypač tinkama medžiaga atskleisti karo temą. Tapytos darbai atlikti aliejiniais dažais. Nemažoje dalyje darbų figūruoja nacionaliniai simboliai – Ukrainos žemėlapis, herbas, užrašai ukrainiečių kalba.

„Karo temos jau visiems atsibodo, tačiau dabar norime į žmones kreiptis kita – meno kalba. Tikimės, kad ši keliaujanti paroda palies jų širdis, kad ji prisidės prie kuo greitesnės taikos. Taip pat mums svarbu palaikyti ir menininkus – kurti tokiomis sąlygomis, kokios dabar yra Ukrainoje, itin sunku“, – sakė parodos organizatorė Tarptautinio karališkojo Jungtinių Tautų diplomatinio klubo prezidentė Oksana Černovskaja. Pasak jos, Ukrainoje yra daug stiprių skulptorių, tapytojų, tačiau galimybę užsiimti kūryba dabar turi tik labai nedidelė jų dalis. „Norime, kad jie savo talentų neapleistų, kad turėtų galimybę tiek kurti, tiek parodyti savo darbus“, – kalbėjo moteris.

Mėnesio gale, parodai besibaigiant, „Litexpo“ patalpose bus surengtas aukcionas, kurio metu dalį kolekcijos darbų bus galima įsigyti. Surinktus pinigus gaus jų autoriai, o dalis bus paaukota Ukrainos kariuomenei. Aukcioną organizuojantis vienas iš iniciatyvos „Stiprūs kartu“ steigėjų Vylius Blauzdavičius, reguliariai važinėjantis į Ukrainą, teigė, kad nors Ukrainos kareiviams maisto ir drabužių jau nebetrūksta, yra didelis pirmosios pagalbos priemonių, medikamentų trūkumas, taip pat trūksta automobilių ir įvairios karinės įrangos, pavyzdžiui, antenų, išminuotojams – specialių batų.

Paroda „Kartu į pergalę“ vyksta „Litexpo“ kieme bei pirmuosiuose rūmuose. Ją apžiūrėti galima centro darbo valandomis – kasdien nuo 8 iki 19 val.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

2 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar Vilniaus oro uoste reikalinga požeminė geležinkelio stotis?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist