Sostinės jubiliejiniais metais Lietuvos nacionalinis dailės muziejus (LNDM) įsigijo unikalų Vilniaus vaizdų fotografo Vilhelmo Zacharčiko (1841–1869) XIX a. 7 dešimtmetyje sukurtą fotografijų rinkinį „Vilniaus albumas“. Tai vienintelis Lietuvoje saugomas V. Zacharčiko albumo egzempliorius, kurį sudaro 51 fotografija.

„Vilhelmo Zacharčiko „Vilniaus albumas“ yra ne tik ypatingas Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus įsigytas eksponatas, bet ir unikali, beveik tobula dovana Vilniui, švenčiančiam 700 metų sukaktį“, – sako Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus generalinis direktorius dr. Arūnas Gelūnas.  

„Vilniaus albumas“ – kultūros vertybė, žyminti ankstyvąjį Lietuvos fotografijos istorijos etapą

Apie 1865 m. į Vilnių atvykęs V. Zacharčikas pradėjo intensyviai fotografuoti Vilnių. Spėjama, kad per vienerius metus jis sukūrė pusšimtį miesto ir jo apylinkių vaizdų. Tai gana daug ir retas atvejis, nes anuomet fotografai dirbo šlapiojo kolodijaus metodu, tam jie turėjo su savimi gabentis visą kilnojamąją laboratoriją, fotografavimo ir negatyvo apdorojimo procesai buvo sudėtingi.

„V. Zacharčikas – trečiasis Vilniaus vaizdų fotografas. Pirmieji ikisukiliminiu laikotarpiu miestą fotografavo Abdonas Korzonas ir Albertas Sveikovskis, o po 1863–1864 m. sukilimo V. Zacharčikas pirmasis gavo išskirtinę privilegiją fotografuoti miesto vaizdus ir kurį laiką, iki Juzefo Čechovičiaus, kuris Vilnių pradėjo fotografuoti apie 1869 m., buvo vienintelis žmogus su fotokamera miesto gatvėse“, – pasakoja LNDM vyr. tyrėja dr. Margarita Matulytė.

Apie 1866 m. iš sukauptų vaizdų fotografas sudarė miestą reprezentuojantį autorinį „Vilniaus albumą“. Į rinkinį įtrauktos fotografijos yra standartinio dydžio atspaudai (apie 12,4×16,9 cm) ant specialiai rinkiniui spausdintų pasportų (15,5×21,5 cm; su autoriaus pavarde, albumo ir fotografijų pavadinimais, sekos numeracija). V. Zacharčikas dėmesį skyrė ne tik simboliniams, Vilniaus tapatybę ženklinantiems architektūros objektams, bet ir atrado kitokį, kontrastų kupiną miestą. Jo vaizduose – ir europietiškos kultūros liudijimas, ir įspūdingas landšaftas, ir provincialus imperijos pakraščio gyvenimas, kupinas prabangos ir skurdo. Be kita ko, būtent V. Zacharčiko darbuose, kitaip nei pirmtakų, atsirado personažų – XIX a. Vilniaus gyventojų. Vilhelmas Zacharčikas gimė 1841 m. Kremenece, Voluinės gubernijoje (dabar – Ukraina), 1869 m. mirė  nuo karštligės, palaidotas Vilniaus Rasų kapinėse.

„Iki šiol Lietuvoje disponavome tik pavienėmis V. Zacharčiko vaizdų fotografijomis: du kūriniai – LNDM, vienas – Lietuvos nacionaliniame muziejuje (LNM). 2023 m. LNDM įsigytas albumas yra didžiausios apimties fotografo darbų rinkinys, kiti žinomi mažesni išlikę albumai yra saugomi Rusijos valstybinėse institucijose. LNDM albumas yra ypatingas, nes atskleidžia fotografo kurtą vientisą vizualinį pasakojimą – kiekviena nuotrauka sunumeruota paties menininko, o sekoje tetrūksta vieno atspaudo, pažymėto šešioliktu numeriu“, – teigia dr. M. Matulytė.

Atvykęs į Vilnių fotografas kurį laiką dirbo Vilniaus universiteto observatorijoje – fotoheliografu fiksavo Saulės dėmes, tačiau didžiausią vertę sudaro jo sukurtas „Vilniaus albumas“ – reikšmingas XIX a. 7 dešimtmečio Vilniaus ikonografijos rinkinys, liudijantis ankstyvąjį Lietuvos fotografijos istorinį etapą. Įsigyta išskirtinė muziejinė vertybė papildė LNDM vaizduojamosios dailės rinkinį. 2025 m. LNDM planuoja eksponuoti „Vilniaus albumą“ Vilhelmo Zacharčiko retrospektyvos parodoje ir išleisti išsamų kūrybos katalogą (kuratoriai dr. Dainius Junevičius, dr. Margarita Matulytė).

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus – vienas didžiausių nacionalinių meno muziejų Lietuvoje, kaupiantis, saugantis, tiriantis, konservuojantis, restauruojantis ir populiarinantis nacionalinės svarbos meno ir kultūros istorijos vertybes

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

1 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar Vilniaus oro uoste reikalinga požeminė geležinkelio stotis?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist