Panašu, jog Atkurtos Lietuvos valstybės 100-mečio šventei ruošiasi ir senas, ir jaunas. Neeilinius du koncertus vasario 16-osios išvakarėse rengia visų trijų Baltijos valstybių šimtmečio proga suburtas Baltijos šalių akademijų orkestras (BAO). Vasario 13 d. BAO pasirodys Vilniuje, diriguojamas orkestro meno vadovo, vieno spalvingiausių Baltijos regiono dirigentų Kristjano Järvi, o vasario 14 d. Kaune – pastaruoju metu į karjeros ir žinomumo aukštumas šovusio Modesto Barkausko.

Koncertai nemokami – tad tai išties ypatinga dovana melomanams bei proga ne tik išgirsti naują orkestrą, bet ir pasimėgauti ryškių batutos meistrų interpretacijomis.

Lietuvoje iki šiol neturėjome daug progų išvysti Kristjano Järvi, o jis – daugeliu požiūriu neeilinė asmenybė. Estijoje gimęs, tačiau JAV užaugęs garsaus dirigento Neeme Järvi sūnus pasirinko savitą muzikinį kelią, kuriame jam labai svarbi jo estiškoji – taigi ir baltiškoji – tapatybė. „Baltijos regionas yra magiškas – ir savo žmonėmis, ir muzika“, – sako Kristjanas Järvi.

Pradėjęs karjerą kaip Esa-Pekka Saloneno vadovaujamo Los Andželo filharmonijos orkestro dirigentas-asistentas, šiuo metu Kristjanas Järvi yra Leipcigo Vidurio Vokietijos radijo simfoninio orkestro vyriausiasis dirigentas bei jo paties įkurto Baltijos jūros filharmonijos orkestro muzikos vadovas. Kaip rašoma Järvi biografijoje, jis vadovauja ir seniausiam radijo orkestrui, ir jauniausiam Europos profesionaliam orkestrui. Be to, būdamas nestandartinių meninių pažiūrų, Kristjanas Järvi Niujorke įkūrė klasikos-hiphopo-džiazo grupę „Absolute Ensemble“, su kuria rengia mišrias programas, atitinkančias šiuolaikinio pasaulio „gyvenimo būdą, tempą, impulsus – nūdieną“ (iš Kristjano Järvi interviu „Classical Music magazine“).

Järvi įgyvendintų bendrų projektų sąraše galime išvysti garsių ir įvairioms meno šakoms atstovaujančių menininkų pavardes. Tai – kino režisieriai Tomas Tykweris ir Andy Wachowskis, kompozitoriai Arvo Pärtas, Steve’as Reichas, Tanas Dunas, kūrėjai ir atlikėjai Hauschka, Dhaferas Youssefas, Anoushka Shankar. Järvi diskografijoje – daugiau kaip 60 albumų, nuo Holivudo filmų garso takelių iki apdovanojimus pelniusių „Sony Classical“ ir „Chandos“ išleistų albumų bei serijos „Kristjan Järvi Sound Project“.

Nuotrauka: Dmitrij Matvejev

Kalbėdamas apie darbą su orkestru Kristjanas Järvi yra pasakęs: „Mūsų visuomenėje yra labai daug baimės, baime pagrįsto mąstymo. Tai egzistuoja visose socialinėse grupėse, šiuo atveju tokia grupė yra orkestras. Aš net Leipcige Vidurio Vokietijos radijo orkestro atlikėjams sakau: mus daro stipriais faktas, kad jūs visi esate individualybės. Jūsų stiprybė yra mūsų stiprybė, o jūsų trūkumai taip pat yra mūsų stiprybė.“

Kristjano Järvi demonstruojama vidinė laisvė greičiausiai ir lemia, kad net su tokiu, regis, konservatyviu kolektyvu kaip Vidurio Vokietijos radijo simfoninis orkestras, jam pavyksta sėkmingai įgyvendinti neįprastas programas: pavyzdžiui, sugretinti Richardo Strausso ir Duke’o Ellingtono simfoninius kūrinius. Turėtume prisiminti, kad šis orkestras Leipcige atliko ir lietuvio Gedimino Gelgoto kūrinį su jo vadovaujamu „NICO“ orkestru.

Platus, kartais eklektišku pavadinamas Kristjano Järvi požiūris į muziką, tiek ir jo santykis su orkestro artistais bei ryški edukacinė veikla – noras lavinti jaunimą – puikiai atitinka Baltijos šalių akademijų orkestro, kuriame griežia ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentai, viziją. Savo programose orkestras atliks Baltijos kraštų XX ir XXI a. klasikų – Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, minimalistų Arvo Pärto ir Peterio Vasko – kūrinius greta Piotro Čaikovskio, Edwardo Elgaro ir Modesto Musorgskio simfoninių šedevrų. O prieš prasidedant „šimtmečio turui“, kurio metu BAO koncertuos Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Lenkijoje ir Vokietijoje, jaunieji orkestro muzikantai visą savaitę dalyvaus meistriškumo kursuose Tartu, kur dėstys ir Kristjanas Järvi.

„Mokymas man reiškia inspiruoti ir įgalinti kiekvieną kurti savo paties kelią. Baltijos šalių akademijų orkestrą matau kaip nuostabių atlikėjų bendruomenę, kuriuos noriu inspiruoti nuolat tobulėti“, – apie BAO sako Kristjanas Järvi.

Baltijos šalių akademijų orkestro koncertas Atkurtos Lietuvos 100-mečiui – Vilniuje, Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, vasario 13 d. 18.30 val. Įėjimas nemokamas, tačiau būtina registruotis el. paštu [email protected] iki vasario 10 d.  

 

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kaip vertinate naujieną, jog Užupyje kursuos autobusas be vairuotojo?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist