Didžiausius kokybiško kino po atviru dangumi seansus rengiantis „Kinas po žvaigždėmis“ dešimtąjį sezoną pradėjo įspūdingai. Kartu su Lietuvos kino centru surengta iniciatyva „Lietuviško kino naktis“, kurios metu Lietuvoje ir pasaulyje Arūno Žebriūno filmą „Riešutų duona“ (1978) žiūrėjo beveik 15 tūkst. žiūrovų.

„Renginio širdimi pasirinkta Vilniaus Katedros aikštė vienam magiškam vakarui virto didžiausia kino sale Lietuvoje, tačiau „Riešutų duoną“ žiūrėjo visur – kiemuose, pievelėse, atvirose ir uždarose erdvėse. Įsitikinome, kad lietuviškas kinas gali mus suvienyti ne prasčiau nei sporto varžybos ar tautiškos giesmės giedojimas. Tam reikia tik tinkamų priemonių“, –„Lietuviško kino nakties“ sklaida džiaugėsiiniciatyvos autorė Andrė Balžekienė.

Nuo Nidos prieplaukos iki Los Andželo, nuo Vilniaus iki Pasvalio – vakar A. Žebriūno „Riešutų duona“ pakvipo nuo mažiausių Lietuvos kaimelių iki pasaulio megapolių. „ŽMONĖS Cinema“ namų kino platformoje tą pačią dieną filmą nemokamai žiūrėjo Meksikoje, Čekijoje, Olandijoje, Ukrainoje, Italijoje, Norvegijoje, Vokietijoje, Kanadoje, Anglijoje, Šveicarijoje, Švedijoje, Ispanijoje, Airijoje, Austrijoje, Kipre.  „Lietuviško kino naktyje“ apsilankę žiūrovai galėjo iš arčiau susipažinti ir su filmo legendomis: klaipėdiečiai susitiko su aktore Regina Arbačiauskaite, uteniškiai su Liuką bei Andriųsuvaidinusiais Algirdu Latėnu ir Elvyra Piškinaite, o Vilniaus Katedros aikštėje vykusiame seanse apsilankė rašytojas Saulius Šaltenis, kurio apsakymo motyvais ir sukurtas A. Žebriūno filmas „Riešutų duona“.

„Kaip kūrėjui labai smagu, kai tavo kūrinys išlieka gyvas. Juk daugybė knygų yra, kurių ne vienas tomas, bet jų niekas nebeskaito. Galbūt reikia rašyti apie tokius dalykus, kurie amžini, nesistengiant įtikti aktualijoms. Jos kaip bandelės – iš ryto dar šviežios, o per pietus jau bus sužiedėję. Labai gražus vakaras, gražios spalvos, Katedros aikštės atmosfera – jaučiuosi dar gyvas“, – įspūdžiais iš didžiausio kino seanso po atviru dangumi dalijosi rašytojas, „Riešutų duonos“ scenarijaus autorius S. Šaltenis.

Lietuvos kino centro pastangomis restauruota A. Žebriūno „Riešutų duona“ – išskirtinis filmas, turintis daug ironijos. Pasak Lietuvos kino centro direktoriaus Rolando Kvietkausko, labai svarbu kino klasiką padaryti prieinamesne žiūrovams.

„Mes galime pasidžiaugti, kad sunkiai įsibegėjantis kino paveldo restauravimo darbas, kuris ne tik brangus, bet reikalauja aukštos kvalifikacijos specialistų ir laiko, turi didelę prasmę. Tai nėra tik kino paveldo saugojimas tik dėl saugojimo. Siekiame žmonėms suteikti galimybę pažiūrėti šį filmą bet kuriuo metu pasitelkiant naujas technologijas“, –  teigia Lietuvos kino centro direktorius R. Kvietkauskas.

Nors „Lietuviško kino naktis“ jau nuvilnijo, Vilniuje vykstantis „Kinas po žvaigždėmis“ gimtadienio proga pristato plataus spektro filmų programą: nuo išskirtinių premjerų ar visų pamiltos klasikos iki legendinių siaubo filmų. Didžiausiais ir gražiausiais lauko kino seansais Lietuvoje bus galima mėgautis nuo rugpjūčio 6 d. iki rugsėjo 6 d.Valdovų rūmų kieme.

Kino klasikos vakarai

Kiekvienais metais svarbiu „Kino po žvaigždėmis“ akcentu tampa išskirtiniai kino klasikos seansai. Šiemet žiūrovai turės progą didžiajame ekrane išvysti legendinį Charlie Chaplino Valkatos personažą, atgyjantį juostoje „Modernūs laikai“ (Modern times, 1936). Tikrų kino gurmanų laukia prancūzų Naujosios bangos šedevras – debiutinė A.Resnais pilno metro juosta, išgarsinusi jį visame pasaulyje – „Hirošima, mano meile“ (Hiroshima, mon amour, 1959). Muzikinių filmų gerbėjų laukia vienas mylimiausių visų laikų amerikietiškų filmų „Briliantinas“ (Grease, 1978). Nepamirštamas emocijas sukels kultinis, kino industriją pakeitęs ir vasaros „blokbasterių“ erą pradėjęs Steveno Spielbergo filmas „Nasrai“ (Jaws, 1975).

Išskirtinės premjeros

„Kino po žvaigždėmis“ žiūrovai vieni pirmųjų galės išvysti net dvi lietuviškas vasaros premjeras – jautriai ir šiltai įvaikinimo temą paliečiantį režisieriaus Ernesto Jankausko filmą „Čia buvo Saša“ bei poetišką Audriaus Stonio ir Kristīne Briede dokumentinę kino esė „Laiko tiltai“. Į išankstinę premjerą pakvies stilinga ir intelektuali „Saldi dienos pabaiga“ (Dolce Fine Giornata, 2019), kurioje įsimintinus vaidmenis kuria charizmatiškos lenkų aktorės Krystyna Janda ir Kasia Smutniak. Filmas nukelia į saulėtąją Toskaną, kurioje bohemišką menininkų šeimos idilę nutraukia teroristinis išpuolis Romoje. Legendinis Woody Allenas į didžiuosius kino ekranus grįš su romantišku filmu „Lietinga diena Niujorke“ (A Rainy Day in New York, 2019), kuriame išvysime talentingus jaunosios kartos aktorius Timothée Chalamet ir Elle Fanning.

Prancūziškas humoras

Prancūziško kino gerbėjų laukia visame pasaulyje kultine tapusios komedijos „(Ne)tikros prancūziškos vestuvės“ tęsinys. Visos keturios konservatyvių katalikų Klodo ir Marijos Vernelių dukros ištekėjo už skirtingų rasių ir religijų vyrų. Antrajame filme tėvų laukia akibrokštas – dukros su šeimomis nusprendžia išsikraustyti iš Prancūzijos. Klodas ir Marija pasiryžę bet kam, kad tik jas sustabdytų. Dar viena šmaikšti prancūzų komedija – „Mūsų pirmosios atostogos“ (Our Happy Holidays, 2019). Ypač vasariška istorija pasakoja apie porelės nuotykius per pirmąsias jų atostogas, į kurias pora leidžiasi jau po pirmojo  „Tinderio“ pasimatymo. 

Neeilinės istorijos

Šiemet kine po atviru dangumi žiūrovų laukia pažintis su išskirtinėmis meno pasaulio asmenybėmis. Šiuolaikinio meno gerbėjų dėmesį patrauks dokumentika „Kusama“ (Kusama: Infinity, 2018), pasakojanti apie bene garsiausią Japonijos menininkę Yayoi Kusama, tituluojamą spalvingų taškelių meno karaliene. Operos gerbėjams „Kinas po žvaigždėmis“ suteiks išskirtinę galimybę pasiklausyti operos pasaulio legendos, „aukštosios C karaliaus“, Luciano Pavarotti atliekamų arijų ir ne ką mažiau įspūdingos jo gyvenimo istorijos. 

Šiltos vasaros naktys dovanos ne tik įdomiausias naujienas, bet suteiks progą išvysti į žiūrovų širdis kelią jau radusius filmus. Tikrą roko fiestą po atviru dangumi užkurs visus lankomumo rekordus sumušusi „Bohemijos rapsodija“ (Bohemian Rhapsody, 2018), romantikos pasiilgusių žiūrovų laukia muzikali drama „Taip gimė žvaigždė“ (A Star Is Born, 2018), elegantiškas ir subtilus Paweł Pawlikowski „Šaltasis karas“ (Cold War, 2018), jaudinanti dokumentika apie dramatišką dainininkės Whitney  Houston likimą „Whitney“ (Whitney, 2018) ir kiti filmai.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

7 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist