Rugsėjo 9 – 18 dienomis Lietuvoje vyks Europos Tarybos programos „Europos paveldo dienos“ (EPD) renginiai, šiemet kviečiantys aktualia tema „Tvarus paveldas“. Tai jau tradicija tapusios ir penkiasdešimtyje Europos valstybių kiekvieną rugsėjį apie 30 milijonų dalyvių į daugiau kaip 70 tūkstančių renginių suburiančios dienos. Renginių tikslas – geriau pažinti greta esantį kultūros paveldą, suvokti jo vertę, žadinti susidomėjimą juo, įsitraukti ir kitus įtraukti į jo išsaugojimo sąjūdį, išmokti jį saugoti, tausoti ir išradingai naudoti. Lietuvoje EPD rengia ir koordinuoja KPD, bendradarbiaudamas su miestų ir rajonų savivaldybėmis, muziejais, nevyriausybinėmis organizacijomis, įvairiomis kultūros įstaigomis. Šių metų tema „Tvarus paveldas“ kvies pažinti greta esantį kultūros paveldą, suvokti jo vertę, išmokti ją saugoti, tausoti ir išradingai naudoti. 

EPD atidarymo renginys rugsėjo 8 d. 16 val. vyks Vilniaus Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčioje (Aušros vartų g. 7b). Tradiciniu simboliniu varpo dūžiu paskelbsime daugiau nei savaitę visoje šalyje vyksiančią kultūros paveldo pažinimo šventę, pagerbsime Ukrainos žmonių pasiryžimą ginti savo kraštą ir europietiškąją tapatybę, susipažinsime su tvariu, Ukrainą ir Lietuvą ilgus šimtmečius siejančiu materialiuoju ir dvasiniu paveldu, bandūros melodijomis pajusime ukrainietiškos kultūros dvasią bei apžiūrėsime unikalų LDK reiškinį – Bazilijonų ordino tėvoniją – pamažu atgimstančią Vilniaus Švč. Trejybės unitų bažnyčią ir vienuolyną. 

Kiekvienas regionas, rajonas, miestelis lankytojus kviečia į kultūros paveldo objektus, kurie tomis dienomis atvers duris, išsamiai supažindins su objekto unikalumu, išskirtine verte, svarba to krašto kultūriniam gyvenimui, gidai papasakos įdomių istorijų, atkreips dėmesį į paveldo tvarumą, kuris ypač aktualus šiandieniniame pasaulyje. Iš kultūros paveldo objektų, jų statybos technologijų, medžiagų apdirbimo, senųjų meistrų išmonės yra ko pasimokyti ir šiuolaikinėms statyboms. Paveldo objektai – puikus, šimtmečių išbandytas pavyzdys. Europos paveldo dienos – puikus metas iš arčiau susipažinti ir su restauratorių darbais, prikeliančiais paveldo objektus naujam gyvenimui.

Pirmieji kultūros paveldo pažinimo renginiai, 1985 m. prasidėję Prancūzijoje, siekė pristatyti ir atskleisti kultūros paveldą šalyje gyvenantiems užsieniečiams bei turistams. Galiausiai šie renginiai taip išpopuliarėjo, kad Europos Taryba perėmė šią inciatyvą ir pakvietė jungtis visas Europos Tarybos valstybes nares. Taip 1994 metais šis kultūros paveldo pažinimo „virusas“ persimetė ir į Lietuvą, kur tais metais jau vyko diskusijos ne tik tarp istorikų, paveldosaugininkų ir politikų, bet ir plačioji visuomenė įsitraukė į aistringus svarstymus dėl Valdovų rūmų Vilniuje atstatymo. Ši diskusija, kaip ir daugelis kitų, vykusių vėliau, yra puikus pavyzdys, kaip visuomenė buvo įtraukta į paveldo verčių aptarinėjimą, girdėjo profesionalius mokslininkų, istorikų, tyrėjų argumentus už ir prieš, susipažino su vizijomis, planais, galimais sprendimais. Lietuvoje pradėję rengti Europos paveldo dienas geru dešimtmečiu vėliau negu Prancūzijoje (Europos Tarybos nare Lietuva tapo 1993), kasmet buriamės į šį kolektyviniu tampantį, nuolat besiplečiantį ir aktualumo neprarandantį reiškinį visame kontinente. Šiemet – jau 29- ąjį kartą. Džiugu, kad visuomenė ima vis labiau suvokti savojo paveldo mieste ar miestelyje svarbą. O tai yra ir vienas iš EPD renginių, vykstančių jau beveik tris dešimtmečius, nuopelnų.

Renginių programa

Renginio data: rugsėjo 8 d.
Laikas: 16 – 18 val.
Vieta: Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčia, Aušros Vartų g. 7b, Vilnius.
Numatomas renginys: Oficialus Europos paveldo dienų Lietuvoje atidarymas. Po sveikinimo kalbų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūros paveldą, sąsajas su Ukraina apžvelgs istorikas, prof. dr. Alfredas Bumblauskas. Jo pranešimo tema – ,,LDK – tvari Lietuvos–Ukrainos ryšių jungtis’’. Tradiciniu simboliniu varpo dūžiu paskelbsime daugiau nei savaitę visoje šalyje vyksiančią kultūros paveldo pažinimo šventę, pagerbsime Ukrainos žmonių pasiryžimą ginti savo kraštą ir europietiškąją tapatybę, susipažinsime su tvariu, Ukrainą ir Lietuvą ilgus šimtmečius siejančiu materialiuoju ir dvasiniu paveldu. Bandūros melodijomis prisiliesime prie ukrainietiškos kultūros dvasios. Po oficialiosios dalies – pažintis su unikaliu LDK reiškiniu – Bazilijonų ordino tėvonija – pamažu atgimstančia Vilniaus Švč. Trejybės unitų bažnyčia ir vienuolynu.
Registracija į renginį (vietų skaičius ribotas!): https://bit.ly/3TDVGqr
Renginio organizatorius: Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos. Daugiau informacijos: Nijolė Narbutaitė: [email protected], Daina Kigienė: [email protected], +370 60604003.

Renginio data: Rugsėjo 12 d.
Laikas: 18.30 val.
Vieta: Šv. Kazimiero bažnyčia (renkamės prie bažnyčios laiptų).
Numatomas renginys: Ekskursija, pristatanti Vilniaus jėzuitų pastatų ansamblio Šv. Kazimiero bažnyčios pastogės ir laiptinių tvarkybos darbus. Būtina išankstinė registracija el. paštu [email protected]., leidžiamas maksimalus dalyvių skaičius iki 15 žmonių.
REGISTRACIJA BAIGTA. GRUPĖ UŽPILDYTA.
Aktualizuojami kultūros paveldo objektai: Vilniaus jėzuitų pastatų ansamblio Šv. Kazimiero  bažnyčia.
Renginio organizatoriai: Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Vilniaus teritorinis skyrius.

Data: rugsėjo 12 d.
Laikas: 18.30 – 20.00 val.
Vieta: Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčia, Aušros Vartų g. 7b, Vilnius.
Numatomas renginys: 18.30 val. Graikų apeigų katalikų (unitų) tikėjimo ir bažnyčios bendruomenės gyvenimą pristatys klebonas Mikolaj Ruslan Kozelkivskyy OSBM (rusų k.).
19.00 val. Bažnyčios pastato istorinę – architektūrinę raidą, architektūros, polichromijos ir kitus paveldosauginius tyrimus bei atliktus konservavimo, restauravimo darbus pristatys architektė restauratorė Audronė Šolienė.
Būtina išankstinė registracija: https://docs.google.com/forms/d/1tfk1X2kAj6ac0Iwylq-WAJvDYbs9FhsEhyUHL205dek/edit.
Aktualizuojami kultūros paveldo objektai: Vilniaus bazilijonų vienuolyno statinių ansamblio Švč. Trejybės bažnyčia.
Renginio organizatoriai: VšĮ Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra ir Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčia. Daugiau informacijos: Jūratė Raugalienė: [email protected], +370 60105488.

Renginio data: rugsėjo 13 d.
Vieta: Bernardinų gatvė.
Numatomas renginys: Pažintinis pasivaikščiojimas po Bernardinų gatvę.
Aktualizuojami kultūros paveldo objektai: Bernardinų gatvė, nekilnojamojo kultūros paveldo požiūriu, yra viena tvariausių Vilniaus gatvių tiek pastatų paskirties, tiek ir jų architektūrinės vertės požiūriu. Kartu su architektūros istorike Morta Baužiene lėto pažintinio pasivaikščiojimo metu susipažinsime ir pažinsime buv. Vilniaus kapitulos, studentų bursos, spaustuvės ir kitokios paskirties istorinius pastatus. Svarbu! Renginys nemokamas, būtina registracija telefonu 8 614 74735 arba el. paštu: [email protected].
Renginio organizatoriai: Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Tarptautinių ryšių ir paveldo sklaidos skyrius.

Renginio data: Rugsėjo 13 d.
Laikas: 12 val.
Vieta: Susitinkame Bernardinų bažnyčios šventoriuje.
Numatomas renginys: Vėlyvosios gotikos objektų tvarumo pažinimas Šv. Onos ir Bernardinų bažnyčiose pasitinkant Vilniaus 700 metų jubiliejų. Būtina išankstinė registracija el. paštu [email protected]., leidžiamas maksimalus dalyvių skaičius iki 20 žmonių.
REGISTRACIJA BAIGTA. GRUPĖ UŽPILDYTA.
Aktualizuojami kultūros paveldo objektai: Vilniaus Šventųjų Pranciškaus Asyžiečio, Bernardino Sieniečio bei Šv. Onos bažnyčių ir bernardinų vienuolyno statinių ansamblio Šventųjų Pranciškaus Asyžiečio, Bernardino Sieniečio bažnyčia.
Renginio organizatoriai: Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Vilniaus teritorinis skyrius.

Renginio data: Rugsėjo 13 d.
Laikas: 17:00-18:00 val.
Vieta: Energetikos ir technikos muziejus Rinktinės g. 2.
Numatomas renginys: Ekskursijų „100 metų istorijos“ metu susipažinsite su buvusios pirmosios Vilniaus miesto elektrinės, kurioje šiuo metu yra įsikūręs muziejus, pastato fasadu, elektrinės įranga, svarbiausiomis datomis, elektrinės vaidmeniu miestui keičiantis ir augant. Ekskursijos finaliniu akcentu taps istorinis Vilniaus miesto generalinio plano maketas, sukurtas 1980 m. vadovaujant architektui Augiui Gučui, ir atspindintis tuomečių architektų Vilniaus miesto viziją 2000 metais.
Aktualizuojami kultūros paveldo objektai: Pirmoji centrinė Vilniaus elektrinė ir įrengimai įtraukti į Kultūros vertybių registrą.
Renginio organizatoriai: VšĮ Lietuvos energetikos muziejus, tel. (+370 5) 275 4312, 8 (5) 234 0420, el. paštas: [email protected], Žara Kutkaitė, [email protected].

Renginio data: Rugsėjo 13 d.
Laikas: 17.30 val.
Vieta: Misionierių bažnyčia, Subačiaus g. 28, Vilnius, (renkamės priešais bažnyčią).
Numatomas renginys: Ekskursija, pristatanti Vilniaus Viešpaties dangun žengimo (Misionierių) bažnyčios tvarkybos darbus. Būtina išankstinė registracija el. paštu [email protected], leidžiamas maksimalus dalyvių skaičius iki 20 žmonių.
REGISTRACIJA BAIGTA. GRUPĖ UŽPILDYTA.
Aktualizuojami kultūros paveldo objektai: Vilniaus Viešpaties dangun žengimo (Misionierių) bažnyčia.
Renginio organizatoriai: Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Vilniaus teritorinis skyrius.

Data: rugsėjo 13 d.
Laikas: 18.30 – 20 val.
Vieta: Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčia, Aušros Vartų g. 7b, Vilnius.
Numatomas renginys: 18.30 – Graikų apeigų katalikų (unitų) tikėjimo ir bažnyčios bendruomenės gyvenimą pristatys klebonas Mikolaj Ruslan Kozelkivskyy OSBM (rusų k.).
19.00 val. Bažnyčios pastato istorinę – architektūrinę raidą, architektūros, polichromijos ir kitus paveldosauginius tyrimus bei atliktus konservavimo, restauravimo darbus pristatys architektė restauratorė Audronė Šolienė.
Būtina išankstinė registracija: https://docs.google.com/forms/d/1dEXvpW31Z6Cu-XBdprn6NLBoBBfGoTX2tySvHHS8QdA/edit.
Aktualizuojami kultūros paveldo objektai: Vilniaus bazilijonų vienuolyno statinių ansamblio Švč. Trejybės bažnyčia.
Renginio organizatoriai: VšĮ Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra ir Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčia. Daugiau informacijos: Jūratė Raugalienė: [email protected], +370 60105488.

Renginio data: rugsėjo 13–14 d.
Laikas: 17–19.30 val.
Vieta: Bažnytinio paveldo muziejus, Šv. Mykolo g. 9, LT-01124, Vilnius.
Numatomas renginys: konferencija „Kultūros paveldo ir gamtos dermė: vienuolynų kiemai ir sodai“.
Senieji vienuolynai gali būti puikiais tvarios gyvensenos pavyzdžiais. Neretai vienuolynai buvo ne tik gyvenimo, bet ir darbo vieta su daržais ir sodais, bravoru ir biblioteka, pirmosiomis mokyklomis. Augalų puoselėjimo praktika buvo viena iš vienuolių užimtumo formų.
Kokios buvo vienuolynų kiemų funkcijos? Kas buvo auginama vienuolynų soduose? Kaip žmonės pažino augalų gydomąsias savybes? Į šiuos ir kitus klausimus įvairių sričių mokslininkai ir specialistai mėgins atsakyti Bažnytinio paveldo muziejaus organizuojamoje konferencijoje. Konferencijos programa: https://bpmuziejus.lt/lt/pagrindinis-meniu/renginiai.html,konferencija-kulturos-paveldo-ir-gamtos-derme-vienuolynu-kiemai-ir-sodai
Aktualizuojami kultūros paveldo objektai:
 Šv. arkangelo Mykolo bernardinių vienuolynas, Vilniaus jėzuitų ir bazilijonų vienuolynai, Pažaislio kamaldulių vienuolynas ir kt.
Renginio organizatoriai: Bažnytinio paveldo muziejus, tel. +37052697800, el. p. [email protected].

Renginio data: rugsėjo 14 d.
Laikas: 16 val.
Vieta: Baltijos gintaro meno centras, Šv. Mykolo g. 12, Vilnius.
Numatomas renginys: I dalis. Ekskursija, kurios metu bus pristatomos pavyzdingai restauruotos patalpos. II dalis. Gintaro amato pristatymas su praktiniais mokymais. Pristatys galerininkė Lilija Verbickaja.
Būtina išankstinė registracija el. paštu[email protected] arba telefonu: +37060789131. Leidžiamas maksimalus dalyvių skaičius iki 15 žmonių.
Aktualizuojami kultūros paveldo objektai: Pavyzdingai restauruotos patalpos Šv. Mykolo 12 ir Šv. Mykolo 8 bei demonstruojamas gintaro amatas su praktiniais mokymais.
Renginio organizatoriai: Vilniaus dailiųjų amatų asociacija, VšĮ ,,Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra’’ ir Baltijos gintaro meno centras.
Daugiau informacijos: Irena Sakalauskienė: i.sakalauskienė@vsaa.lt, +370867449240 arba Lilija Verbickaja: [email protected] +37060789131

Renginio data: Rugsėjo 14 d.
Laikas: 17.30 val.
Vieta: Lietuvos Nacionalinis dramos teatras.
Numatomas renginys: Ekskursija, kurios metu bus pristatomas Lietuvos nacionalinis dramos teatras po rekonstrukcijos.
Būtina išankstinė registracija el. paštu [email protected]., leidžiamas maksimalus dalyvių skaičius iki 20 žmonių.
REGISTRACIJA BAIGTA. GRUPĖ UŽPILDYTA.
Aktualizuojami kultūros paveldo objektai: Lietuvos Nacionalinis dramos teatras
Renginio organizatoriai: Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Vilniaus teritorinis skyrius.

Renginio data: rugsėjo 15 d.
Laikas: 16 val.
Vieta: G. Rūko styginių instrumentų ir strypų dirbtuvė, Stiklių g. 6, Vilnius.
Numatomas renginys: I dalis. Ekskursija, kurios metu pristatomos pavyzdingai restauruotos 16 a. rūsys ir I aukšto patalpos. II dalis. Smuiko medinės dalies gamybos pristatymas su praktiniais užsiėmimais. Pristatys smuikų meistras Gerardas Rūkas.
Būtina išankstinė registracija el. paštu: [email protected] arba telefonu: +37061350545 leidžiamas maksimalus dalyvių skaičius iki 15 žmonių.
Aktualizuojami kultūros paveldo objektai: Pavyzdingai restauruotos patalpos Stiklių g. 6 bei demonstruojama visuomenei smuiko gamyba su praktiniais mokymais.
Renginio organizatoriai: Vilniaus dailiųjų amatų asociacija, VšĮ ,,Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra’’ ir smuikų meistras Gerardas Rūkas.
Daugiau informacijos: Irena Sakalauskienė: i.sakalauskienė@vsaa.lt, +370867449240 arba Gerardas Rūkas: [email protected]  +37061350545

Renginio data: rugsėjo 15 d.
Laikas: 17 val.
Vieta: Tautodailės galerija „Sauluva”, Pilies 36/Literatų 3,Vilnius.
Numatomas renginys: I dalis. Paskaita: pristatomos pavyzdingai restauruotos patalpos, pristatys galerijos-dirbtuvės vadovas Algis Miknevičius. II dalis. Paskaita ir praktinė pamokėlė apie tvarų rugio panaudojimą, pristatys sertifikuota tautinio paveldo meistrė Loreta Lichtarovičienė.
Būtina išankstinė registracija el. paštu: [email protected]  arba telefonu: +370 68643906. Leidžiamas  maksimalus dalyvių skaičius iki 10 žmonių.
Aktualizuojami kultūros paveldo objektai: Pavyzdingai restauruotos patalpos Pilies 36/Literatų 3, sužinoma apie tvarų rugio panaudojimą.
Renginio organizatoriai: Vilniaus dailiųjų amatų asociacija, VšĮ Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra, UAB „Sauluva“.
Daugiau informacijos: Irena Sakalauskienė: i.sakalauskienė@vsaa.lt, Egle Mikneviciene: [email protected], tel. +370 68643906

Renginio data: Rugsėjo 15 d.
Laikas: 17:00-18:00 val.
Vieta: Energetikos ir technikos muziejus Rinktinės g. 2.
Numatomas renginys: Ekskursijų „100 metų istorijos“ metu susipažinsite su buvusios pirmosios Vilniaus miesto elektrinės, kurioje šiuo metu yra įsikūręs muziejus, pastato fasadu, elektrinės įranga, svarbiausiomis datomis, elektrinės vaidmeniu miestui keičiantis ir augant. Ekskursijos finaliniu akcentu taps istorinis Vilniaus miesto generalinio plano maketas, sukurtas 1980 m. vadovaujant architektui Augiui Gučui, ir atspindintis tuomečių architektų Vilniaus miesto viziją 2000 metais.
Aktualizuojami kultūros paveldo objektai: Pirmoji centrinė Vilniaus elektrinė ir įrengimai įtraukti į Kultūros vertybių registrą.
Renginio organizatoriai: VšĮ Lietuvos energetikos muziejus, tel. (+370 5) 275 4312, 8 (5) 234 0420, el. paštas: [email protected], Žara Kutkaitė, [email protected].

Renginio data: Rugsėjo 15 d.
Laikas: 17.30 val.
Vieta: Misionierių bažnyčia, Subačiaus g. 28, Vilnius, (renkamės priešais bažnyčią).
Numatomas renginys: Ekskursija, pristatanti Vilniaus Viešpaties dangun žengimo (Misionierių) bažnyčios tvarkybos darbus. Būtina išankstinė registracija el. paštu [email protected], leidžiamas maksimalus dalyvių skaičius iki 20 žmonių.
REGISTRACIJA BAIGTA. GRUPĖ UŽPILDYTA.
Aktualizuojami kultūros paveldo objektai: Vilniaus Viešpaties dangun žengimo (Misionierių) bažnyčia.
Renginio organizatoriai: Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Vilniaus teritorinis skyrius.

Renginio data: rugsėjo 16 d.
Vieta: Piatnicos cerkvė, Didžioji g. 2.
Numatomas renginys: Pažintinis pasivaikščiojimas po rusėniškąjį Vilnių.
Numatomas renginys: vedini Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto mokslininko, doc. dr. Pavelo Lavrineco nusikelsime į rusėniškąjį Vilnių, kuriame aktyvią šviečiamąją ir visuomeninę veiklą vykdė pirmąją spaustuvę LDK teritorijoje įkūręs eruditas humanistas Pranciškus Skorina ir kiti to ir vėlesnio meto visuomenės švietėjai. Skorinos pradėta knygų spausdinimo rusėnų (senąja baltarusių) kalba iniciatyva sparčiai plito visoje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritorijoje, duodama pradžią būtent liaudžiai, t. y. didžiajai visuomenės daliai, pažinti raštą, o tuo pačiu ir rašto dėka atsiveriantį naują, iki tol nemąstytų minčių ir idėjų pasaulį. Aplankysime vietas, menančias rusėnų istoriją, paveldą, raštiją (spaustuves), asmenybes.
Svarbu! Renginys nemokamas, būtina registracija telefonu 8 614 74735 arba el. paštu: [email protected].
Renginio organizatoriai: Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Tarptautinių ryšių ir paveldo sklaidos skyrius.

Renginio data: rugsėjo 16 d.
Laikas: 12 val.
Vieta: Valstybinės paveldo komisijos patalpos, Rūdninkų g. 13, Vilnius
Numatomas renginys: Paveldas = tvarumas. Ekskursija buvusiame amatininkų cecho ir bravoro pastate. Dabar šiame pastate yra įsikūrusi Valstybinė kultūros paveldo komisija. Šis, kelių šimtų metų pastatas, tarnavęs amatininkams, šiandien yra neatsiejama Paveldo komisijos tapatybės dalis. Čia dirbantys paveldosaugininkai papasakos apie pastato istorinę ir architektūrinę raidą, jo rekonstravimą ir restauravimą. Pastatas statytas XVI a. I p., vėliau rekonstruotas ir restauruotas. Taip pat pakviesime atrasti įdomių detalių kieme, rūsiuose bei pastato viduje – tokių kaip Vilniaus miesto gynybinės sienos fragmentas, senoji virenė ar vertingos freskos. Pamatysite senuosius gotikinius skliautus ne tik rūsiuose, bet ir pirmame pastato aukšte. Sužinosite, kodėl pastato langai beveik visada su užvertomis langinėmis bei galėsite užkilti siaurais besisukančiais laiptais, kokių paprastai būna gynybiniuose pilių bokštuose.
Aktualizuojami kultūros paveldo objektai: Vilniaus miesto gynybinės sienos atkarpos tarp Trakų-Rūdninkų vartų pietinės dalies liekanų, žydų ligoninės ir kitų pastatų komplekso pirmas pastatas (u. k. 15964; Rūdninkų g 13, Vilnius).
Renginio organizatoriai: Valstybinės kultūros paveldo komisija, registracija į renginį būtina, registruotis: tel. 8 699 13972, el. p. [email protected]. (Registracija vykdoma iki rugsėjo 15 d., 12 val.).
REGISTRACIJA BAIGTA. GRUPĖ UŽPILDYTA.

Renginio data: rugsėjo 16 d.
Laikas: 14 val.
Vieta: Valstybinės paveldo komisijos patalpos, Rūdninkų g. 13, Vilnius.
Numatomas renginys: Valstybinės kultūros paveldo komisijos kurta duomenų bazė U-PAVELDAS kviečia susipažinti su Lietuvos istorijos puslapiais pasaulio žemėlapyje! Pristatyme išgirsite apie Lietuvai reikšmingą kultūros paveldą, įdomių istorijų apie Lietuvos tarpukario modernizmo kūrėjus. Architektūros istorikas dr. Vaidas Petrulis skaitys paskaitą „Šiaurės Amerikos lietuvių disputas dėl tautinio stiliaus sakralinėje architektūroje“ apie žymų lietuvių išeivį architektą inžinierių Joną Muloką, kurio archyvas neseniai buvo perduotas Lietuvai.
Aktualizuojami kultūros paveldo objektai: : Lietuvai reikšmingas  kultūros paveldas, esantis užsienyje.
Renginio organizatoriai: Valstybinės kultūros paveldo komisija, registracija į renginį būtina, registracija į renginį el. paštu arba telefonu:
[email protected] ; +370 683 20883(Registracija vykdoma iki rugsėjo 15 d., 12 val.).

Data: rugsėjo 16 d.
Laikas: 14 – 15 val.
Vieta: VšĮ Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros salė, Stiklių g. 4,Vilnius.
Numatomas renginys: 14.00 Viktorina – protmūšis „Pirmųjų Vilniaus spaustuvių ir spaustuvininkų istorijos“, kurią praves Kristina Vižinytė, Romantic Vilnius edukatorė (www.romanticvilnius.lt). Skirta moksleiviams nuo 12-os metų; jų mokytojams ir tėvams.
Būtina išankstinė registracija: https://docs.google.com/forms/d/1a95_lyl5DWCh_c50N1wVVafyVLQD9TielrgXhSHIsAU/edit.
Aktualizuojami kultūros paveldo objektai: pirmųjų Vilniaus spaustuvių ir spaustuvininkų istorijos, padedančios geriau suprasti rusėniškojo Vilniaus kultūros paveldo vertybes.
Renginio organizatoriai: VšĮ Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra ir Kristina Vižinytė, Romantic Vilnius edukatorė. Daugiau informacijos: Jūratė Raugalienė: [email protected], +370 60105488.

Renginio data: rugsėjo 16 d.
Laikas: 17 – 19 val.
Vieta: Vilniaus puodžių cechas, Užupio g. 9/2-20, Vilnius.
Numatomas renginys: I dalis. Ekskursija: pristatomos pavyzdingai restauruotos patalpos ir jų įrengimas. II dalis. 1 -1,5 val. trukmės praktinis užsiėmimas: švilpukų pagal Vilniaus archeologinę medžiagą lipdymas. Pristatys keramikai Dainius Strazdas ir Laura Sodeikaitė.
Būtina išankstinė registracija el. paštu: [email protected] arba telefonu +370 65958221. Leidžiamas maksimalus dalyvių skaičius iki 12 žmonių.
Aktualizuojami kultūros paveldo objektai: Pavyzdingai restauruota ir įdomiai įrengta keramikos dirbtuvė Užupio g. 9/2-20 bei demonstruojamas keramikos amatas su praktiniais mokymais.
Renginio organizatoriai: Vilniaus dailiųjų amatų asociacija, VšĮ ,,Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra’’ ir Vilniaus puodžių cechas.
Daugiau informacijos: Irena Sakalauskienė: i.sakalauskienė@vsaa.lt, +370867449240 arba Laura Sodeikaitė +370 65958221.

Renginio data: Rugsėjo 17-18 d.
Vieta: Trakų Vokė
Laikas: 11:00-12:00 val.
Numatomas renginys: Pasivaikščiojimas – ekskursija Trakų Vokės dvaro sodyboje po dvaro sodybos parką “Atgimstančio parko takais”. Ekskursijos metu pristatysime parko tvarkybos projektą, kviesime tyrinėti parko augmeniją, surasti tam tikrus architektūros ir gamtos objektus ir malonų pasivaikščiojimą paversti atradimo ir pažinimo džiaugsmu. Šiuolaikinis žmogus vis daugiau dėmesio skiria tvarumui, ekologijai, tad parkas kaip darnus gamtos ir žmogaus bendradarbiavimo objektas, daro didelį teigiamą poveikį žmogaus organizmui, savijautai, jo psichinei sveikatai ir t.t. Laukiame atnaujintame dvaro sodybos parke.
Laikas: 13:00-14:00 val.
Numatomas renginys: Orientacinis žaidimas “Atrask, pažink, tyrinėk”. Kartos keičiasi, keičiasi įpročiai ir pomėgiai. Kokį džiaugsmą kažkada suteikdavo išvykos į gamtą ar kaimą. Šiandien tenka sugalvoti įdomių žaidimų, kad vaikai norėtų žaisti, dalyvauti užsiėmimuose, kad judrūs žaidimai konkuruotų su kompiuteriniais. Atvykite išbandyti orientacinį žaidimą dvaro teritorijoje. Čia gausu įdomių, patrauklių, lankytinų vietų. Kviečiame jas atrasti, pažinti ir tyrinėti. Žemėlapis padės orientuotis, išgvildenti užduotis, o teisingus atsakymus surasite pažymėtose vietose. Dalyvauti gali visi – ir maži ir dideli.
Trakų Vokės dvaro sodyboje Kultūros paveldo dienų metu surengsime menininkės Lauros Petruškės darbų parodą ir kūrybines dirbtuves “Mūsų šiukšlės – mano menas”.
Aktualizuojami kultūros paveldo objektai Trakų Vokės dvaro sodyba.
Renginio organizatoriai: Všį Trakų Vokės dvaro sodyba.

Renginio data: rugsėjo 17 d.
Laikas: 
14 val.
Vieta: 
Markučių dvaras (Literatūrinis A. Puškino Muziejus), Subačiaus g. 124, Vilnius.
Numatomas renginys: 
Ikonų parodos „Atvaizdai” atidarymas.
Ikonų parodos „Atvaizdai”” dalyviai:
Sergejus Griazinas – Vilniaus dailės akademijos absolventas; dailininkas, ikonografas, Lietuvos stačiatikių arkivyskupijos Stačiatikių religinio švietimo ir ugdymo instituto ikonografijos kurso dėstytojas.
Parodoje eksponuojamos 2020-2022 m. nutapytos ikonos, taip pat parengiamieji ikonų piešiniai.
Natalija Babelčius, fizikos mokslų daktarė, Lietuvos stačiatikių arkivyskupijos Stačiatikių religinio švietimo ir ugdymo instituto pirmosios laidos absolventė. Daug metų užsiima pedagogine veikla, jau daugiau nei 15 metų vadovauja batikos klubui „Artbaltica”.
Parodoje eksponuojamos ikonos, sukurtos studijų Stačiatikių švietimo institute metu ir po studijų.
Paroda veiks rugsėjo 17-30 d.
Aktualizuojami kultūros paveldo objektai:  
Lietuvos stačiatikių ikonografija.
Registracija į renginį (vietų skaičius ribotas!): 
[email protected].
Renginio organizatorius: 
Literatūrinis A. Puškino muziejus, [email protected].

Renginio data: Rugsėjo 17 d.
Vieta: Energetikos ir technikos muziejus Rinktinės g. 2.
Numatomas renginys: 17:00-18:00 val.
Apžvalginės ekskursijos metu susipažinsite su buvusios pirmosios Vilniaus miesto elektrinės, kurioje šiuo metu yra įsikūręs muziejus, pastato fasadu, elektrinės įranga, svarbiausiomis datomis, elektrinės vaidmeniu miestui keičiantis ir augant bei Vilniaus pramonės raida nuo amatininkų iki sovietmečio pabaigos.
Aktualizuojami kultūros paveldo objektai: Pirmoji centrinė Vilniaus elektrinė ir įrengimai įtraukti į Kultūros vertybių registrą.
Renginio organizatoriai: VšĮ Lietuvos energetikos muziejus, tel. (+370 5) 275 4312, 8 (5) 234 0420, el. paštas: [email protected], Žara Kutkaitė, [email protected].

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

8 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist