Mėlynasis Supermėnulis yra reiškinys, kai pilnatis sutampa su Mėnulio artimiausiu tašku žemės orbitai. Šis reiškinys pasirodo ganėtinai retai. Supermėnulis šį kartą bus matomas net tris dienas: nuo rugpjūčio 29 d. vakaro iki rugsėjo 1 d. ryto.  NASA duomenimis, Supermėnulis savo piką pasieks rugpjūčio 30 d.  21.36 val. Dangaus kūnas bus matomas ir rugpjūčio 31 d. naktį.

Įdomu, kad šis reiškinys vadinamas Mėlynuoju Supermėnuliu, ne dėl jo spalvos, o dėl retenybės. NASA duomenimis, kitas toks reiškinys įvyks tik 2037-ais metais. Tad šiąnakt tikrai verta pasinaudoti proga stebėti šį retą kosminį reiškinį.

Astronomijos terminais, Mėlynoji pilnatis būna tada, kai per tą patį metų laiką įvyksta keturios pilnatys – o ne trys, kaip įprastai. Taip pat Mėlynąja pilnatimi vadinama antroji Mėnulio pilnatis, vykstanti per tą patį kalendorinį mėnesį.

Mėlynasis Supermėnulis bus matomas nuo 20:00 iki 23:00 val. Lietuvos laiku. Svarbu, kad dangus būtų giedras ir neryškus.

Kas yra Supermėnulis? 

Supermėnulis – tai terminas, kuris dažnai naudojamas apibūdinti pilnaties metu artimiausią Žemės ir Mėnulio santykinį padėtį. “Supermėnulis” yra neoficialus terminas, kuris originaliai kilo iš astrologijos, tačiau šiandien plačiai vartojamas ir astronomijoje. Žiūrint iš Žemės, Mėnulis atrodo didesnis ir ryškesnis nei įprastai. 

Tai atsitinka, kai Mėnulis pasiekia savo eliptinės orbitos perigėjų – tai yra artimiausią tašką Žemei. Šiuo metu Mėnulis gali būti net 14% didesnis ir 30% ryškesnis nei priešingame savo orbitos taške, apogėjuje, kai jis yra toliausiai nuo Žemės. 

Vis dėlto, norint išvysti šį reiškinį, reikia laukti tam tikrų kosminių sąlygų. Pavyzdžiui, Supermėnulis nėra pastovus reiškinys ir pasitaiko tik tada, kai Mėnulis yra pilnatyje ir tuo pačiu metu pasiekia perigejų. Be to, jo matomumas gali labai priklausyti nuo vietos žemės paviršiuje, oro sąlygų ir net metų laiko. 

Astronomai ir mėgėjai visame pasaulyje žavisi šiuo gamtos stebuklu, nes jis suteikia galimybę stebėti Mėnulio paviršių detaliau ir aiškiau nei įprastai. Be to, Supermėnulis taip pat gali turėti įtakos Žemės gamtiniams procesams, tokiems kaip potvyniai arba atoslūgiai, dėl didesnio gravitacinio traukos poveikio. 

Vis dėlto, nepaisant visų šių techninių detalių, daugelis žmonių mėgaujasi Supermėnuliu tiesiog dėl jo grožio ir neįprasto dydžio. Tai yra vienas iš tų retų gamtos stebuklų, kuris gali sudominti žmones visame pasaulyje, nepriklausomai nuo jų amžiaus, profesijos ar gyvenamojo regiono.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

16 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist