Informuojame, kad Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos duomenimis, š. m. rugpjūčio 15-17 dienomis daugelyje rajonų aukščiausia oro temperatūra sieks 30-33 laipsnius karščio.
Vadovaujantis 2011 m. lapkričio 11 d. Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu Nr. D1-870 „Dėl stichinių, katastrofinių meteorologinių ir hidrologinių reiškinių rodiklių patvirtinimo” – kaitra, tai stichinis meteorologinis reiškinys, kai maksimali oro temperatūra +30 °C ar aukštesnė, o kaitros trukmė 3 ir daugiau dienų. Kaitros didesnė rizika kyla kūdikiams ir vaikams iki 4 metų amžiaus, nes jie jautresni aukštos temperatūros poveikiui bei 65 metų amžiaus ir vyresniems žmonėms, asmenims, turintiems antsvorio, dirbantiems sunkų fizinį darbą, sergantiems įvairiomis ligomis (endokrininėmis, inkstų, širdies kraujagyslių). Per karščius galima nukentėti dėl nudegimų, šilumos smūgio, saulės smūgio, hipoksijos (deguonies bado).

Esant kaitrai, svarbu žinoti, kaip apsaugoti savo ir artimųjų sveikatą:

 • Stengtis būti patalpose, kur yra ventiliatoriai ar oro kondicionieriai. Nesant tokių sąlygų namuose, susiplanuoti praleisti laiką kitose vėsiose patalpose.
 • Dažniau gerti skysčių – po truputį, visą dieną, nelaukiant, kol pradės kamuoti troškulys. Geriausiai tam tinka mineralinis, mineralizuotas, geriamasis arba pasūdytas vanduo. Vengti alkoholinių gėrimų, skysčių su kofeinu, gėrimų su cukrumi ar saldikliais – jie skatina didesnį skysčių išsiskyrimą.
 • Vengti riebių ir sunkiai virškinamų patiekalų. Valgyti daugiau skystų produktų, lengvai virškinamų liesų pieno produktų, vaisių ir daržovių. Maistas, pavyzdžiui mėsa, kuris turi daug baltymų, didina metabolinės šilumos gamybą ir skatina vandens netekimą.
 • Einant į lauką užsidėti galvos apdangalą arba naudoti skėtį, nešioti akinius nuo saulės.
 • Dėvėti lengvus, šviesius, natūralaus audinio, nevaržančius, orui pralaidžius drabužius.
 • 30 min. prieš išeinant į atvirą saulę naudoti apsauginius kremus su kuo didesniu apsaugos faktoriaus skaičiumi (30 SPF ir daugiau).
 • Poilsiui gamtoje pasirinkti vietą pavėsyje, vengti saulėkaitos, tiesioginių saulės spindulių, riboti buvimo atviroje saulėje laiką, būti po skėčiais. Ypač pavojinga užmigti saulės atokaitoje.
 • Nepalikti uždarytame automobilyje vyresnio amžiaus ar neįgalių žmonių, vaikų, gyvūnų, net ir tuomet, jei visi langai atviri.
 • Riboti fizinį aktyvumą, ypač vidurdienį – nuo 11 iki 17 valandos. Sodo, daržo bei kitus ūkio darbus susiplanuoti atlikti anksti ryte arba vakare. Dirbantiems karštyje darbuotojams numatyti specialiąsias pertraukas vėsioje vietoje.
 • Palaikyti namų aplinką vėsią. Langus uždengti šviesios spalvos užuolaidomis, roletais ar medžiaga su aliuminio paviršiumi, kuri atspindėtų saulės spindulius. Dienos metu langus namuose uždaryti ir atverti tik vakare.
 • Dieną naudoti kuo mažiau elektrinių įrenginių, dirbtinės šviesos, nes tai sukuria papildomai karščio.
 • Sergant širdies – kraujagyslių sistemos ligomis, stebėti savo sveikatos būklę.
 • Esant gausiam prakaitavimui ir raumenų mėšlungiui (traukuliams) ar kūno temperatūrai pakilus >40°C, esant karštai ir šlapiai odai – skubiai kreiptis medicinos pagalbos.

Duomenys parengti pagal Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos 2023 m. rugpjūčio 14 d. duomenis.

Šaltinis: Ekstremaliųjų sveikatai situacijų centras

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

2 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kaip vertinate naujieną, jog Užupyje kursuos autobusas be vairuotojo?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist