Turizmas

7 Vilniaus vietos, kurias būtina aplankyti: pateko ir nauja vieta

Jei jūsų dabar paklaustų žmogus niekada nebuvęs Vilniuje – ką jis, turėdamas dvi dienas, būtinai turėtų pamatyti? Ką atsakytumėte?

Apklausėme žmonių grupę, kuri dažnai keliauja ir lygindami su kitomis Europos vietomis gali išsiskirti originaliausias-unikaliausias Vilniaus vietas. Štai sąrašas, į kurį patenka unikaliausi ir įdomiausi Vilniaus kampeliai:

  1. Užupis – Angelas,  konstitucija ir Menų inkubatoriaus pakrantė.
  2. Mo muziejus – muziejaus parodos bei apylinkės, kuriose gausu mažų kavinių, restoranėlių ir kitų hipsteriškų vietelių.
  3. Valdovų rūmai – įspūdingas kompleksas kartu su Katedros aikšte ir Gedimino pilimi, žymintys istorinę Vilniaus šaknies vietą.
  4. Open Gallery – gatvės menas Ševčenkos loftuose, industrinio rajono meninės saviraiškos ir įspūdingų fasadų tapybos vieta.
  5. Lukiškės – buvęs kalėjimas ir kūrybingai auganti, kunkuliuojanti erdvė.
  6. Literatų gatvės rašytojų galerija ant gatvės sienų.
  7. Vilniaus senamiesčio gatvių šviesos meno galerijos ARTerija instaliacijos Stiklo kvartale ir Savičiaus gatvėje – unikalus reiškinys visame Šiaurės Europos šalių kontekste.

Kas ta 7 vieta sąraše išskirta ARTerija?

Ji gimė 2018 metais, kai Stiklių gatvės bendruomenė susitelkė tam, kad į savo kvartalą pritrauktų daugiau lankytojų, vilniečių ir svečių iš kitų miestų. Rudeniop gatvė tampa tamsoka, joje esanti apšvietimo infrastruktūra jau sena. Ir čia vietos menininkams kilo paprasta ir geniali mintis – prasmingais kūriniais apšviesti gatvę papildomai. Taip atsirado šviesos meno galerija ARterija, kurioje jau ketvirti metai, kas šeši mėnesiai keičiasi garsių Lietuvos ir užsienio menininkų šviesos ir skulptūros kūriniai. 2019 metais Vilniaus Universitetas prisijungė su Universiteto gatve. 2021 metais ARTerija pajudėjo Savičiaus gatve. Kaip tikra gyvo organizmo arterija – galerija smelkiasi, kvėpuoja menu vis kitose miesto gatvėse.

 

Naujausia instaliacija, kurią ką tik atidarė ARTerija Savičiaus gatvėje – menininkių Rūtos Karalytės ir Dovilės Lukoševičiūtės instaliacija „Tempo (Adagio – Moderato – Allegro)“.

Savičiaus  gatvė -Vilniaus “ramintoja”. Joje susilieja įvairiausi gyvenimo tempai. Čia paslėpta siauriausia Vilniaus senamiesčio gatvė, joje gyveno garsiausias visų laikų Lietuvos muzikas ir tapytojas  M.K. Čiurlionis, čia įkurta pirmoji Masonų ložė, susikaupimui ir maldai kviečia Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčia, čia įsikūrę daugybė restoranų, barų, mados, juvelyrikos dirbtuvių ir butikų.

„Gatvė, kaip ir kūrinys kalba apie judėjimą, kitimą, bet taip pat – apie pastovumą ir pauzę. Jos tempas priklauso nuo begalės skirtingų sąlygų – paros laiko, oro, šviesos, nuotaikos ir žiūros kampo. Anot kūrėjų „tai, kaip suvokiame instaliacijos judėjimo greitį yra subjektyvu. Ji kiekvienam groja skirtingą muzikos takelį. Galbūt kažkam tai M. K. Čiurlionio simfoninės poemos „Jūra“ bangavimas, o kitam greito tempo dinamiškas šiandieninės muzikos skambesys“- savo kūrinį komentuoja menininkės Rūta Karalytė ir Dovilė Lukoševičiūtė.

 

Keliaujant visa gatve buvo pasirinkti trys skirtingi taškai, žymintys skirtingus etapus. „Viskas visai kaip gyvenime – palengva juda savo ritmu – įgauna pagreitį, pasiekia kulminaciją ir vėl nurimsta. Diapazonas labai platus, o melodija ir dermė žymi skirtingą tekančio laiko tempą. Savičiaus gatvė – tai vieta, kurioje galime išgirsti savo bangavimus, atsikartojimus ir pokyčius. Gal tai Adagio (lėtai, ramiai), gal Moderato (vidutiniškai), o gal Allegro (greitai, gyvai) skambanti muzika? – sako menininkės.

Miesto šviesos meno galerija “ARTerija” visus kviečia užsukti į Savičiaus ir Stiklių gatves bei patirti, išgirsti savo vaizdo, spalvos, judėjimo ir šviesos muziką Rūtos Karalytės ir Dovilės Lukoševičiūtės instaliacijoje „Tempo (Adagio – Moderato – Allegro)“, susimąstyti prie Petro Saulėno tūrinio vitražo kūrinių “Vitrum”, skirtų stiklo kultūros atminimui senajame Vilniaus Stiklo kvartale.

 
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
26 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button