Vilniui pradėjus šildymo sezoną ir Vilniaus šilumos tinklams (VŠT) ketinant jau spalio pabaigoje vietoj dujų deginti pigesnį, bet taršesnį mazutą, Vyriausybė trečiadienį papildė ekstremaliųjų įvykių kriterijų sąrašą. Tai leis Vilniaus savivaldybei paskelbti ekstremaliąją situaciją ir tuomet įmonė galės deginti mazutą. 

Energetikos ministerijos siūlymu kriterijų sąrašas papildytas staigiu šilumos kainų augimu, kai prognozuojamas TTF (Nyderlandų – BNS) dujų indeksas yra du kartus didesnis nei reguliuotojo apskaičiuota penkerių metų vidutinė dujų kaina ir dėl to skubiai reikia pakeisti įprastą kuro rūšį. 

Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas anksčiau BNS sakė, kad kriterijų pakeitimai leis skelbti ekstremaliąją situaciją savivaldybėje dėl ekonominių aplinkybių, pavyzdžiui, išaugus dujų kainai. Pasak jo, ekstremalią situaciją numatoma paskelbti dar šią savaitę. 

Pasak V. Benkunsko, tokiu atveju nebereikės Aplinkos apsaugos agentūros leidimo deginti mazutą: „Net leidimo tuomet nebereikia – atsiranda formalus pagrindas deginti šį kurą“.   

Tuo metu Aplinkos ministerijos atstovė Aistė Žilinskienė sako, kad Vyriausybės sprendimas ir ekstremalios situacijos paskelbimas leis VŠT greičiau gauti leidimą ir pradėti deginti mazutą. 

„Tai pagreitins ir palengvins (leidimo deginti mazutą – BNS) išdavimo procedūras. (…) Šilumos tinklai gali kreiptis ir dabar dėl deginimo, turi atitikti tam tikrus kriterijus ir jie gali kreiptis. Jeigu jie nespėtų atitikti ir susitvarkyti, yra alternatyvus sprendimas – ekstremali situacija, kurią paskelbus galima pagreitintai (gauti leidimą deginti mazutą – BNS)“, – BNS sakė A. Žilinskienė. 

VŠT ir sostinės savivaldybė teigia, jog mažasierio mazuto deginimas būtų laikinas sprendimas, keičiant itin brangias gamtines dujas, kol po metų pradės veikti „Ignitis grupės” valdomos Vilniaus kogeneracinės jėgainės biokuro blokas.

Skaičiuojama, kad naudojant mažasierį mazutą vidutinė šilumos kaina galėtų siekti 8-9 centus už kilovatvalandę (kWh), tuo metu deginant dujas ji būtų apie 16-17 centų už kWh. 

Dėl vėluojančių VKJ biokuro bloko statybų sostinėje 44 proc. šilumos pagaminama deginant dujas, kai vidutiniškai Lietuvoje 75 proc. jos gaminama iš biokuro. VKJ biokuro blokas visu pajėgumu turėtų pradėti dirbti 2023–2024 metų šildymo sezoną.

Autorius Giedrius Gaidamavičius

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

9 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar Vilniaus oro uoste reikalinga požeminė geležinkelio stotis?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist