Miestas

Vilniuje buvo pasodintas pirmasis miesto miškas

Ozo parko teritorijoje – naujas pilotinis biologinės įvairovės miesto miško (angl. urban forest) projektas “Ozo Urban Forest”. Puoselėjant Lietuvoje gyvuojančios miškininkystės tradicijas ir šiuo pavyzdžiu siekiama paskatinti visuomenę susimąstyti apie tvarias urbanizuotų Vilniaus miesto erdvių želdinimo alternatyvas. Buvo įželdinti daugiau kaip 700 medžių. Tai pirmas Miškininkystės platformos “FOROS” ir miškų atkūrimo įmonės UAB „SKOGRAN“ projektas, kuriuo bandoma šalyje adaptuoti pasaulyje jau paplitusį Akira Miyawaki* miesto miško metodą.

Penktadienį, spalio 22 dieną, Ozo parko teritorijoje buvo baigti biologinės įvairovės miesto miško – „Ozo Urban Forest“ – projekto darbai. Profesionalių miškininkų komanda specialiai šiam projektui atrinko vietovei tinkančią želdinių rūšinę įvairovę. Buvo pasodinta 740 vnt. paprastųjų ir kalninių pušų, kadagių, šermukšnių, lazdynų. Šiam miškeliui suaugus šiuo mišku galės džiaugtis kelių kartų miesto gyventojai.

Anot Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus, tai yra gražus pavyzdys, kai įmonės stiprina žaliąją Vilniaus bangą vertingomis idėjomis ir konkrečiais darbais. „Verslo įmonių prisidėjimas padeda auginti želdinimo apsukas keleriopai. Be to, labai svarbu ir naujas kokybinis lygis, ir tai, kad tokie projektai įtraukia ir įmones, ir bendruomenes“, – sakė R. Šimašius.
Pasak Justo Kavecko, FOROS vadovo, tikimasi, kad „Ozo Urban Forest“ ateityje ženkliai prisidės prie taršos mažinimo mieste ir taps sektinu pavyzdžiu kitiems verslams, norintiems kurti tvaresnį miestą.
„Šiuo pilotiniu projektu siekiame ne tik švarinti Vilnių, bet ir skatinti kitus miestus, verslo atstovus apie šalies ir viso pasaulio ateitį ir tvarumą galvoti jau dabar. Tai tikrai nebus paskutinis mūsų projektas, kuriuo žalinsime Lietuvą. Noriu, kad Vilnius taptų ne miestu, kuriame yra medžių, o mišku, kuriame yra miestas. Tam turime sutelkti jėgas ir sodinti medžius visur, kur tik yra laisvos vietos. Džiaugiuosi, kad mano ir savivaldybės vizija sutampa”, – teigia J. Kaveckas.

 

Šiuo miesto miško projektu taip pat planuojama edukuoti Vilniaus miesto gyventojus ir svečius apie Lietuvos biologinę įvairovę, skirtingų medžių rūšis. Prie kiekvieno pušynėlio bus pastatyti informaciniai stendai su QR kodais, kuriuos nuskanavę miško lankytojai galės gauti detalesnę informaciją apie Lietuvos pušynus.

„Miško sodinimą turėtų išbandyti kiekvienas žmogus. Tai ne tik raminanti veikla. Tuo pačiu prisidedama prie miškų atkūrimo, kurie, ateityje neutralizuos mūsų sukuriamą CO2 pėdsaką. Norime, kad „Ozo Urban Forest“ atliktų ir šviečiamąją veiklą – visi šio parko lankytojai turės galimybę susipažinti su penkiais skirtingais Lietuvoje augančiais pušynais – tam bus įrengti informaciniai stendai. Mūsų tikslas – edukuoti žmones apie juos supančią gamtą ir parodyti, kad miškų sodinimas – naudingas mums visiems”, – pasakojo UAB „SKOGRAN“ plėtros vadovas Laurynas Sederevičius.

Nuo pirmosios miesto miško pasodinimo dienos „Vilniaus miesto parkų“ komanda vykdys monitoringą, todėl bus galima stebėti ir fiksuoti, kaip tarpusavyje sugyvena augimvietėje pasodinti želdiniai ir kokios mikroklimato sąlygos ar grunto sudėtis leidžia intensyviau suvešėti tam tikroms rūšims. Tikėtina, kad esant palankioms klimato sąlygoms ir atitinkamai priežiūrai, apčiuopiamu rezultatu bus galima džiaugtis jau po 3-5 metų.

 

* Akira Miyawaki – japonų mokslininkas botanikas ir augalų ekologijos ekspertas, kurio specializacija – sėklos ir natūralių miškų tyrimas. Jis aktyviai veikė visame pasaulyje kaip specialistas, sukūręs biologinės įvairovės miškų atkūrimo metodiką, parenkant tam tikras medžių ir krūmų rūšis, kurios išdėstomos tam tikrais algoritmais, pritaikytais konkrečiai teritorijai, atsižvelgiant į klimato juostas grunto sudėtį ir pan. Šis A.Miyawaki metodas pasklido po visą pasaulį ir yra sėkmingai taikomas įvairiose šalyse, miestuose ir nualinto dirvožemio urbanizuotose bei žemės ūkio teritorijose.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
33 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
11 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Referendumas. Balsuokim

Referendumas kad sumažinti balsuojančius gyventojus iki 100 000 (dabar yra 300 000 gyventojai) nes gerokai sumažėjo gyventojų skaičius (Lietuvoje dabar ~ 2.4 milijono gyventojų; buvo 3.6 milijono kai priėmė šį įstatymą ). SIULAU visiems PRABALSUOT, kad ateityje galėtumėte per bet kurį referendumą surinkti mažiau parašų! Laida per LRT spalio 22: Specialioji programa dėl privalomojo referendumo ,,Dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos 9 ir 147 straipsnių pakeitimo“. 

Buffalo

Vargšai medeliai… Spigliuociai, o ypač pušys sodinamos pavasarį, arba rudenį tik nuo rugpjūčio pabaigos, iki rugsėjo pradžios… Kitu atveju joms prigyti šansų mažai. Negi jie nepasimokė GV gatvėje prie Mokslininkų g.
Imbicilai,kitaip nepavadinsi… Kam tas piaras, kitąmet vėl raus pageltusias puseles…

Paulius

Tai o prie ko čia medeliai? Čia gi kelių įmonių PR’as, atėjo žmonės, pasidarė nuotraukų, parašė apie tai užsakytuose straipsniuose spaudoje ir visi patenkinti. Mažiausiai čia kam nors rūpi medeliai ir kaip jie toliau prigis.

Ddf

Jeigu ju niekas nepalies kelis metus kol jie mazi tai nudzius, bus kaip link santariskiu vaziuojant Simasius pasodino ir nudziuvo visos pusys.

Vytautas

Manau hipsteriams-provicialams svarbu tik pasipuikuoti ir pasifotografuoti. Įdomu, kiek procentaliai prigis?
Tai gal jau paims kastuvus ir pradės statyti stadioną, renovuoti Sporto rūmus, tiesti žadėtą aplinkkelį, baseiną užbaigs ir pagaliau kelius mieste sutvarkys?

Kaina

Būtent. Nieks pušų nesodina rudenį, nes neprigis.
Prisiminkim Šimačiaus pernai metų pušeles, nei viena neprigijo rudenį sodinant. Grynas pinigų plovimas

Emigeris

Runkeli, gal ismok skaityti. Cia privacios imones iniciatyva – kuo cia valstybiniai projektai susija su situo?

Red wing

Pats tu runkelis…

Vytautas

Iškart puikiai matosi provincialo kaimiečio hipsterio ištikimas elektoratas.

Zoze

Šie augalai paskęs šunų mižaluose jei nebus šalia pastatytų kelių akmenų, ant kurių šunėkai nusičiurkštų.

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button