Gruodžio antrąją prestižinėje “Weill Recital Hall at Carnegie Hall” koncertų salėje Niujorke koncertuos Vilniaus miesto ansamblis NIKO. “Weill Recital Hall” – elegantiška ir intymi koncertų salė – dėl savo tobulos proporcijų simetrijos, nuostabių dekoracijų ir rafinuotų XIX a. architektūros ornamentų dar dažnai vadinama “Carnegie Hall” brangakmeniu. Paskutinį kartą NIKO Jungtinės Amerikos Valstijose koncertavo 2019 metais – tuomet ansamblį išgirsti turėjo galimybę ne tik Venturos klasikinės muzikos festivalio klausytojai, bet ir milijonai televizijos kanalo “Fox TV” žiūrovų. Artėjantis pasirodymas prestižinėje Niujorko koncertų salėje – vienas svarbiausių kolektyvo renginių aštuonioliktame ansamblio koncertų sezone.

Ansamblio NIKO biografijoje – daugybė įspūdingų veiklos faktų. Jau beveik šimtą kartą gastrolėms Europoje, JAV ir Azijoje išvykęs ansamblis koncertavo ir Norvegijos Karalienei Sofijai, ir Jo Šventenybei Dalai Lamai, ir Popiežiui Pranciškui. 5,5 milijono klausytojų per savaitę turinti radijo stotis “Classic FM” 2018 m. transliavo tiesioginį NIKO pasirodymą Londone, o „BBC World Service” pristatė dešimties minučių reportažą apie kolektyvą, pabrėždami NIKO išskirtinumą bei apibūdindami kolektyvą kaip “išties vertą dėmesio”. Pasaulinėse “EXPO” parodose Lietuvai NIKO atstovavo du kartus, o deleguoti visų trijų Baltijos šalių Seimų NIKO paminėjo Lietuvos, Latvijos ir Estijos šimtmečius Europos Komisijoje Strasbūre.

Ansamblio klausėsi legendiniai menininkai, kūrėjai, ryškiausios politikos ir mokslo pasaulių asmenybės. Tarp jų – ir vieni garsiausių JAV muzikų, kūrėjų. Minimalistinės muzikos pradininku laikomas amerikiečių kompozitorius Terry Riley išvydęs NIKO ir išgirdęs Gedimino Gelgoto muziką savo įspūdžius apibūdino taip: “Man patinka, kad grožis yra šio menininko kūrybos principas. Tai yra, ko klausytojai ilgisi – muzikos, kuri savyje turi ryškų taikos elementą“. “Jūs esate itin originalūs! Tai buvo nuostabus performansas” – 2020 metais apie ansamblį atsiliepė žymi JAV eksperimetinės muzikos kūrėja, kompozitorė, menininkė Laurie Anderson. O po NIKO ir violončelininko Davido Geringo koncerto tarptautiniame Uznamo muzikos festivalyje muzikos kritikas Eckhart Ochs rašė: “Vakaras su stebinančiai originalia muzika, itin patraukliame vizionieriaus ir beveik meditacinio garso, muzikinio polėkio mišinyje. Čia NIKO muzikantai – tarsi dalis gyvo muzikinio meno kūrinio, o Gelgotas – labai individualios ir tikrai vizionieriškos muzikos kompozitorius” (Ostseezeitung, 2021).

Šįkart savo koncerte „Weill Recital Hall at Carnegie Hall“ salėje NIKO pasirinko atlikti estų kompozitoriaus Arvo Pärt bei vieno ryškiausių šiuolaikinių lietuvių kompozitoriaus Gedimino Gelgoto kūrybą, o taip pat, žymios “Deutsche Gramophone” kompanijos užsakymu Gelgoto aranžuotą garsiojo amerikiečių kompozitoriaus Philip Glass muziką. “Tai kontrastinga ir ryški, NIKO atlikimo braižą geriausiai atspindinti programa, kuri leis klausytojams ir panirti į meditatyvią, ramią muziką, ir džiaugtis temperamentu trykštančiais kūriniais” – pasakojo kolektyvo įkūrėjas ir meno vadovas, kompozitorius Gediminas Gelgotas.

Gediminas Gelgotas tarptautinį pripažinimą pelnė prieš daugiau nei dešimtmetį, kuomet Berlyno “Konzerthaus” salėje nuskambėjo pirmasis jo simfoninės partitūros “Never Ignore the Cosmic Ocean” atlikimas. Vokietijos muzikos kritikų kūrinys buvo pavadintas sensacija (žurnalas “Neue Musikzeitung”). Toliau sekė jo simfoninių kūrinių atlikimai žymiausiose Europos koncertų salėse ir festivaliuose. Kūrėjo darbai yra transliuojami “Mezzo TV”, “Arte TV”, “BR Klassik”, pristatomi leidiniuose “The Violin Channel”, “The Strad”, “The Gramophone”. Naujausias kompozitoriaus darbas – bendras kūrinys su viena žymiausia šiuolaikinių lietuvių rašytoja Kristina Sabaliauskaite. Vilniaus 700 metų jubiliejui skirta stambios formos kompozicija simfoniniam orkestrui ir chorui “Vilniaus sarabanda” susilaukė didžiulio publikos susidomėjimo, Vilniuje skelbiami vis nauji šio kūrinio atlikimai.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

4 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kaip vertinate naujieną, jog Užupyje kursuos autobusas be vairuotojo?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist