Miestas

Vilniaus gyventojams šiukšlių išvežimas brangsta apie 70 procentų (atnaujinta)

Vilniuje daugiabučių gyventojams šiukšlių išvežimas nuo sausio 1-osios brangsta 70 proc., nuosavų namų gyventojams – 60 procentų.

Kiti didmiesčiai įkainius dėl atsiradusios prievolės tvarkyti rūšiuotas atliekas žada keisti nežymiai.

Atliekų išvežimas nuo Naujų metų šiek tiek brangs Kaune, Šiauliuose. Panevėžyje mokestis nesikeis, o Klaipėdoje turėtų pigti 10 procentų.

Vilniečiai mokės dviem – trimis eurais daugiau

Kaip BNS sakė Vilniaus miesto savivaldybės Atliekų tvarkymo poskyrio vedėjas Vytautas Budreika, gruodį savivaldybės taryboje baigus tvirtinti atliekų išvežimo tarifus, 60 kvadratinių metrų buto gyventojas kitąmet už šiukšles per mėnesį mokės 4,79 euro – dviem eurais daugiau nei šiemet. 

Tuo metu 175 kvadratinių metrų ploto nuosavo namo gyventojai, planuojama, už šiukšles mokės 8,33 euro – 3 eurais daugiau nei iki šiol.


80 proc. didės įkainiai maitinimo įstaigoms, t. y. maždaug 260 kvadrainių metrų kavinė už atliekų išvežimą mokės 38,54 euro per mėnesį vietoj šiuo metu mokamo 21,39 euro.

V. Budreika sakė, kad kainos iš esmės didėja dėl gruodį įsigaliojančių naujų savivaldybės sutarčių su atliekų vežėjais „Ecoservice“ ir „Ekonovus“. Šios bendrovės dar pernai liepą pareiškė, kad jų veikla yra nuostolinga ir tokiomis sąlygomis paslaugų nebeteiks. 

„Ecoservice“ ir „Ekonovus“ naujai paskelbtame konkurse pasiūlė didesnius, nei anksčiau, atliekų tvarkymo tarifus su savivaldybe ir dar gegužę užsitikrino 71,2 mln. eurų vertės užsakymą iki 2026 metų lapkričio, tuo metu „VSA Vilnius“ ankstesnę sutartį nutraukė ir atliekų iš vilniečių nebeveža.

„Tarifas iš esmės keičiamas todėl, kad jau visus šiuos ir praėjusius metus savivaldybė išleisdavo gerokai daugiau pinigų atliekų tvarkymui nei surinkdavo iš gyventojų. Kitaip tariant, rinkliava buvo per maža, šiemet „minusas“ siekia keturis ar penkis milijonus. Dėl to ir augimas yra ženklus, nes pagal Atliekų tvarkymo taisykles, rinkliava turi padengti visus kaštus už atliekų tvarkymą“, – paaiškino savivaldybės atstovas.

V. Budreika sako, kad gyventojai realų kainų augimą pajus nuo kovo, gavę sąskaitas už pirmąjį metų ketvirtį.

Dar viena naujovė sostinėje – nuo šiol 57 proc. komunalinių atliekų rinkliavos sudarys pastovioji, vadinamoji abonementinė dalis, 43 proc. sumos bus apskaičiuojama pagal išvežtų atliekų svorį. Tiesa, ši sistema iškart bus taikoma tik turintiesiems individualius konteinerius, tuo metu pereiti prie naujovės norinčios daugiabučių bendrijos turės pateikti atskirą prašymą ir pasirūpinti individualiais konteineriais, juos aptverti, rakinti.

Bendras atliekų sutvarkymo tarifas sostinėje kitąmet kils beveik 38 proc. iki 160,5 euro už toną, jį sudarantis mišrių komunalinių atliekų surinkimo tarifas didės 2,5 karto iki 42 eurų už toną. Šie įkainiai aktualūs apskaičiuojant paslaugų kainą patiems tiekėjams.

Tuo metu bendrovės „Ekonovus“ direktorius Romas Draskinis pabrėžia, kad šiukšlių surinkimo ir išvežimo kaštai yra tik viena iš atliekų tvarkymo rinkliavos dedamųjų.

„Šiukšlių surinkimo ir išvežimo kaštai yra tik viena iš atliekų tvarkymo rinkliavos dedamųjų, sudaranti daugiausiai 15 proc. rinkliavos sumos – tokia dalis negali būti esminiu faktoriumi, lemiančiu visos atliekų tvarkymo kainos didėjimą“, – komentare BNS sakė R. Draskinis.

Brangs Kaune, Šiauliuose, pigs Klaipėdoje

Atliekų išvežimas nuo Naujųjų Kaune brangs apie 16 proc., t. y. priklausomai nuo sutarties tipo ar buto ploto – nuo keliasdešimties centų iki daugiau kaip euro.

Šiauliuose, pasak mero Artūro Visocko, vidutiniškai atliekų išvežimas kitąmet brangs apie keturis eurus – nuo dabar esančių 20 iki 24 eurų. Anot jo, kaina didėja dėl įstatymais įtvirtintos prievolės vežti šiukšles deginti į Klaipėdą ir į Kauną.

Klaipėdiečiams rinkliava nuo sausio mažės apie 10 procentų. Pasak savivaldybės atstovų, tarifas atsiskaitant su vežėjais lieka toks pat, o savivaldybė susidariusį skirtumą žada padengti iš biudžete sukaupto rezervo.

Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna BNS patikino, kad tarifas nesikeis, o didėjančias išlaidas žadama kompensuoti atsisakius vienos iš stambiagabaričių atliekų aikštelių.

Anot T. Juknos, didmiesčiai pastaruoju metu patiria daugiau išlaidų įgyvendinę Europos Sąjungos reikalavimus atskirai tvarkyti buitines ir rūšiuotas atliekas – statomi atskiri rūšiavimo konteineriai, atliekos vežamos perdirbti, deginti.

Autoriai: Ignas Jačauskas, Paulius Viluckas

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

30 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.


Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Kostas
Kostas
1 metus

Įdomiausia, kad prieš metus su biškiu įvykusi šiukšlių išvežimo reforma prisidengė paslaugų atpigimu 🙂 🙂 🙂 .
Šaunuoliai savivaldybės strateguotojai ir skaičių dėliotojai. Ypač kietas Poderskis, toks povo povyzoje, kuriam
jūra iki kelių.

Riba
Riba
1 metus

Laiku neišvežami, nuolat perpildyti konteineriai, – tai dabar dar ir įkainius kels?!

romas
romas
1 metus

Visas Vilniaus Žvėrynes skęsta kas tris dienas atliekose. Panaikinti daugiabučių konteineriai ir padarytas vienas požeminis, kuris nuolatos perpildomas. Tiesiog siaubinga matyti kas dedasi. Labai liūdna kuo virsta šis miestas dėka kvailių Vilniaus savivaldybės administracijoje. Jau dabar galiu drąsiai teigti, kad niekada nebebalsuosiu už Šimašių. Besišypsantis veltėdis ir berankis. Nieko nesugeba sutvarkyti. Jau nekalbu apie miesto tvarkomas viešąsias erdves kuriose darbai nuolatos sustoja. Nesuvokiu kaip galima būti tokiais nevykėliais.

Bronius
Bronius
1 metus

Kodėl apmokestinamas plotas o ne faktiškai išvežamų atlikų kiekis.Beje nesudarant sąlygų rūšiuoti šiukšles???

Artūras
Artūras
1 metus

Galiu pasakyti, kad iš šios iniciatyvos gavosi šūdų šūdas. Mums daug metų vežė šiukšles Ecoservice, buvome patenkinti kaina ir paslaugų kokybę. Tada atėjo iniciatyva iš Vilniaus dangoraižio ir, vežant tam pačiam Ecoservice,jau mokėjome daugiau už tą patį. O dabar dar geriau – brangs 60%. Tas pats gavosi ir su gamybinėmis įmonės patalpomis: bukai apmokestino plotą, tad atsirado elementari 300 eurų duoklė už nieką, kuri dabar dar padidės kokiais 200 eurų. Ačiū, mere Šimašiau, už Kalėdinę dovaną vilniečiams. Tikuosi, per kitus rinkimus nebus pamirštas jūsų dosnumas.

Back to top button