2021 m. liepos 25 d. – Šv. Jokūbo ir Galisijos dieną – Užupyje bus iškilmingai atidengta Užupio Respublikos Konstitucijos lenta galisų kalba. Iškilmėms vadovaus Ispanijos Karalystės ambasadorius Lietuvoje ir Užupyje J. E. ponas José María Robles Fraga ir Užupio Respublikos prezidentas Romas G. Lileikis, o renginio svečiai galės išgirsti, kaip skamba galisų kalba ir įspūdingai sklinda dūdmaišiu (vienu iš tradicinių Galisijos muzikos instrumentų) atliekamos tautinės melodijos.  

Galisija – autonominė ir istorinė sritis Ispanijos šiaurės vakaruose, prie Atlanto vandenyno. Šis savita kultūra ir žalia gamta pasižymintis Ispanijos regionas garsus ne tik jūros gėrybėmis ar keltų genčių palikimu, bet ir tuo, kad čia – Santjago de Kompostelos, arba Šv. Jokūbo, maldininkų kelio į Santjago de Kompostelą finišas. Ilgą kelią įveikę piligrimai tradiciškai aplanko šio miesto katedroje esantį Šv. Jokūbo kapą, dalyvauja piligrimų mišiose ir meldžia apaštalo Jokūbo malonių. Nėra paneigta viena iš tautų kraustymosi Europoje tyrinėtojų pateikiama versija, kad Galisiją apgyvendino viena iš baltų tautų – galindai –  nukeliavę per visą žemyną beveik ta pačia šv. Jokūbo kelio gija iki Atlanto vandenyno pakrantės, kur aptikę girias, įprastas Lietuvai, įsikūrė ir išlaikė savitas tautines tradicijas iki šiol.

Santjago de Kompostela – vienas seniausių Europoje krikščionių kulto, piligrimystės centrų. Istoriniai šaltiniai ir legendos byloja, kad šios piligrimystės tradicijos pradžia – maždaug 820 m., kai buvo rastas apaštalo Jokūbo Vyresniojo kapas. Pirmieji – IX ir X a. piligrimai – buvo karaliai ir vienuoliai. Tolesniais šimtmečiais, nors būta karo, maro, badmečio ir ekonominių krizių nulemtų pertrūkių, piligrimų nuolat daugėjo. 2019 m. Santjago de Kompostelą pasiekė ir piligrimo pažymėjimą (vadinamąją Kompostelą) gavo per 350 000 piligrimų, iš jų – 777 lietuviai. Dauguma jų keliavo pėsčiomis, 6  proc. – dviračiu, 0,1 proc. – jojo žirgu. 85 piligrimai Šv. Jokūbo kelią įveikė neįgaliojo vežimėliu. 2020 m. dėl pandemijos apribojimų piligrimų skaičius krito iki 53 906.

Sakoma, kad Šv. Jokūbo kelias prasideda nuo gimtų namų slenksčio. Išties, geltonomis rodyklėmis ir stilizuotu jūros šukučių kriauklės simboliu žymimi keliai yra išraizgę visą Europą. Vis dėlto didžioji dalis piligrimų renkasi trumpesnius, jau Ispanijoje ar kaimyninėse šalyse prasidedančius maršrutus. Pats populiariausias – 800 km prancūziškasis Šv. Jokūbo kelias – 1993 m. įtrauktas į Pasaulio paveldo sąrašą. Laiko ar jėgų stokojantys piligrimai į Santjago de Kompostelą gali keliauti trumpesniais portugališkuoju, šiaurės, pirminiu ar kitu pasirinktu maršrutu arba etapais. Lietuvoje taip pat šiuo metu yra nužymėta eilė Šv. Jokūbo kelių, kurias traukia maldininkai.

Po 2020 m. nuosmukio 2021 m. tikimasi didžiulio piligrimų skaičiaus augimo, mat šie metai paskelbti Šv. Jokūbo metais. Tokie jubiliejiniai metai paprastai kartojasi kas kelis ar keliolika metų – kai liepos 25-oji, Šv. Jokūbo diena, yra sekmadienis. Tokie metai buvo, pavyzdžiui, 1999 m., 2004 m., 2010 m. Jubiliejiniais metais Santiago katedroje atveriami Šventieji vartai ir visiems tam tikrus reikalavimus įvykdžiusiems piligrimams suteikiama indulgencija.

Minint šiuos jubiliejinius metus Užupio Konstitucijų alėjoje bus atidengta Užupio Respublikos Konstitucija galisų kalba (galego). Galisų kalba neretai painiojama su jau išnykusia galų kalba, tačiau šios dvi kalbos neturi nieko bendro. Galisų kalba – pereinamoji tarp ispanų ir portugalų kalbų, fonetiškai artimesnė ispanų, gramatine struktūra – portugalų kalbai, su kuria iki XV a. sudarė vieną portugalų ir galisų kalbą. XIII–XIV a. galisų kalba – poezijos ir trubadūrų kalba, vėliau iki XIX a. pradžios ji vartota tik kaip šnekamoji. XIX a. suklesti galisų literatūra, o 1939 m. pasibaigus pilietiniam karui galisų kalba viešajame gyvenime uždraudžiama. 1975 m., šaliai atgavus demokratiją, galisų kalba institucionalizuota ir šalia ispanų tapo oficialiąja Galisijos kalba. Šiandien šios kalbos mokoma mokyklose, veikia galisakalbis televizijos kanalas, kaimo vietovėse ji tebėra pagrindinė vartojama kalba. Galisų kalbą kaip gimtąją arba antrą kalbą moka visi 2,7 mln. Galisijos gyventojų.

  • Kas: Užupio Respublikos Konstitucijos atidengimo galisų kalba ceremonija
  • Kada: 2021 m. liepos 25 d., sekmadienis, 18.00
  • Kur: Konstitucijų siena, Paupio g., Užupis

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

4 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist