Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kritikuoja Vilniaus savivaldybės tarybos pakeistą tvarką dėl architektūrinių konkursų, nes tai didina korupcijos riziką.

Kaip nurodoma trečiadienį išplatintame pranešime, atlikus teisės akto antikorupcinį vertinimą, nustatyta, kad „sprendimo nuostatomis galimai nepagrįstai siaurinamas Architektūros įstatyme nustatytas statinių, kurių projektams turėtų būti rengiami architektūriniai konkursai, sąrašas“.

STT pabrėžia, kad pagal įstatymą architektūriniai konkursai turėtų būti rengiami statiniams, planuojamiems statyti senamiestyje, istorinėje ar centrinėje dalyse, netaikant išimčių jų paskirčiai ar plotui, siekiant užtikrinti naujų ar renovuojamų statinių projektų šiose miestų ir miestelių teritorijose architektūrinį ir urbanistinį vientisumą.

Tuo metu pernai kovą įsigaliojusiame Vilniaus savivaldybės sprendime dėl prievolės rengti konkursus, pasak tarnybos, įtvirtinti tik kelių kategorijų ir paskirties statiniai, „numatant tam tikrą jų aukštį ar plotą, senamiestyje ir Vilniaus miesto centrinėje dalyje, kurių architektūrinėms idėjoms įvertinti privaloma skelbti projektų konkursus“.

„Tokiu būdu rengiant projektą ir nurodant bent keliais kvadratiniais centimetrais mažesnį statinio plotą, architektūrinį konkursą rengti būtų neprivaloma“, – nurodoma pranešime.

Atlikus antikorupcinį vertinimą taip pat nustatyta, kad teisės akto nuostatos įtvirtina ir kitas aukštesnės galios teisės aktuose nenumatytas galimybes neorganizuoti architektūrinių konkursų, kai jie yra privalomi.

Pavyzdžiui, konkursai gali būti nerengiami objektams, kurių projektai atitinka išsamiau nedetalizuotus Vilniaus miesto savivaldybės nustatytus architektūros ir urbanistikos sprendinių kokybės reikalavimus ir dėl šių projektų yra gauta teigiama Lietuvos architektų sąjungos Architektūros-urbanistikos ekspertų tarybos ar Lietuvos architektų rūmų Vilniaus regioninės architektūros tarybos vertinimo išvada.

STT pabrėžia, kad tvarkoje, be kita ko, nėra numatyta konkrečių minėtos išvados gavimo procedūrų ir etapų.

„Tad nėra aišku, ar gavus neigiamą vienos architektų profesinės bendruomenės ekspertų išvadą projektuotojai galėtų kreiptis į kitą, siekdami gauti teigiamą išvadą“, – teigia STT.

Tarnybos teigimu, toks šiuo metu galiojantis teisinis reguliavimas didina korupcijos pasireiškimo tikimybę. Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad dar svarstant sprendimo pakeitimą savivaldybei buvo teiktos pastabos.

Antikorupcinio vertinimo išvada pateikta Vilniaus savivaldybės tarybai ir Aplinkos ministerijai. Jos per du mėnesius turi viešai paskelbti, kaip atsižvelgta ar numatoma atsižvelgti į STT pateiktas pastabas ir pasiūlymus.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

7 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar Vilniaus oro uoste reikalinga požeminė geležinkelio stotis?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist