Rugsėjo 23-iąją, Vilniaus geto antinacinio pasipriešinimo ir likvidavimo 80 metų sukaktį, Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus (VGŽIM) pasitinka įgyvendinęs reikšmingų permainų Panerių memoriale (Memorialo g. 15): lankytis rimties ir aukų atminimo vietoje nuo šiol bus gerokai patogiau.

Rugsėjo 23-ioji į Lietuvos ir pasaulio istoriją įrašyta patamsėjusiomis nuo kraujo raidėmis. Tądien prieš 80 metų naciai likvidavo Vilniaus getą – didelę dalį kalinių sušaudė, likusius išvežė į kitas koncentracijos stovyklas. Per trejus metus nuo 1941-ųjų vasaros iki 1944 metų vidurio Paneriuose buvo nužudyta dešimtys tūkstančių žmonių – žydų, lenkų, romų, lietuvių.

„Ši vieta užima išskirtinę vietą trauminės istorijos puslapiuose. Sovietmečiu tradiciškai pagal nomenklatūros diegiamą ideologiją žydų žudynių vietose skelbta, esą čia buvo nužudyti tarybiniai piliečiai. Taip sovietų režimas, trindamas atmintį, iškreipdamas istorinius faktus apie Holokaustą, antrą kartą žudė Lietuvos žydus. Tik šįkart žudė jų atminimą“, – teigia VGŽIM direktorius dr. Simonas Strelcovas. 

Muziejus prižiūri ir tvarko Panerių memorialo kompleksą. Šiemet jame įgyvendintas pirmasis tvarkybos darbų etapas: senus suoliukus pakeitė nauji, jų įrengta daugiau; pakeisti visi informaciniai stendai – juose nuo šiol skelbiama aktualesnė ir patrauklesnė informacija.

Netrukus Lietuvos visuomenei ir užsieniečiams bus pristatyta nauja internetinė Panerių memorialo svetainė. Ji suteiks informacijos ne tik apie memorialą – lankytojų patogumui bus sukurtas virtualus turas ir audiogidas, pasakojantis apie svarbiausius Panerių memorialo objektus.

Paskutinį kartą Panerių memorialo teritorija buvo atnaujinta 1983–1985 metais – taip, kaip sugebėta ar norėta sugebėti sovietmečiu. Tada Paneriai funkcionavo kaip „tarybinių piliečių“, „Vilniaus gyventojų“, „civilių gyventojų“, nužudytų hitlerininkų, atminimo vieta. Faktas, kad dauguma jų buvo žydai, ignoruotas.

Vilniaus geto antinacinio pasipriešinimo ir likvidavimo 80-oji sukaktis šį savaitgalį bus minima visoje Lietuvoje. Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus ją įprasmina virtine renginių – Varšuvos geto muziejaus paroda „Gyvųjų miestas / Mirusiųjų miestas“, ekskursijomis po buvusius Vilniaus didįjį ir mažąjį getą, dokumentikos ir diskusijų vakarais „Kino istorijos žydų istorijos muziejuje“. Muziejuje veikia Vilniaus geto vunderkindo Samuelio Bako paroda „Samuelio Bako menas Vilniuje: retrospektyva 1942–2023“.

Rugsėjo 24 dieną, 11 valandą Panerių memoriale įvyks istoriko dr. Manto Šikšniano ekskursija, pasakojanti apie Panerių pabėgimo tunelį. Masinių žudynių vietoje, nuo 1943 m. naciams siekus nuslėpti nusikaltimų pėdsakus, buvo įkalinta 80 žmonių, turėjusių ekshumuoti ir deginti sušaudytųjų palaikus. Tokia pati lemtis būtų laukusi ir jų pačių, tačiau kaliniai nusprendė išsigelbėti…

Gyveni ar lankaisi Vilniuje? Ir kartais pagalvoji, kad gyveni kaip filme? Atsisiųsk mobiliąją programėlę „Once in Vilnius“, fiksuok ir dalinkis gyvenimo Vilniuje akimirkomis. Kiekvienas įkeltas video kadras pretenduoja tapti ilgo metro filmo apie Vilnių dalimi.

Programėlės ieškok „Google Play” ir „App Store”.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

18 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kuri Vilniaus ar Niujorko eglė jums gražesnė?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist