Miestas

Lietuvos nacionalinis muziejus remontuos Naująjį arsenalą

Viena pirmųjų muziejų Lietuvoje ruošiasi ilgai lauktai rekonstrukcijai. Jau dabar muziejus nėra ypač geros būklės – kai kur net galima pastebėti krentantį tinką. Nor viešai muziejus neskelbia apie numatomą remontą, jis turi prasidėti jau netrukus.

Naujasis arsenalas šalia Mindaugo paminklo Vilniuje – vienas seniausių Vilniaus pilių kompleksų statinių. 2023 metų pabaigoje muziejaus laukia rekonstrukcijos darbai. Anot LNM, šiems darbams buvo pradėta ruoštis jau 2021 m. pabaigoje. Muziejuje atlikti taikomieji – architektūros, istorijos, polichromijos, geologijos, konstrukcijų – moksliniai tyrimai.

,,Tyrimų metu buvo kompleksiškai ištirtas pastatas, išsiaiškinta jo evoliucija, pavidalo kitimas, surinkta informacija apie jų išlikusias, pakitusias ar prarastas architektūrinio pobūdžio vertingąsias savybes, nustatyti tiriamo objekto istorinė-meninė raida patvirtinantys faktai, atpažintos jo autentiškos dalys ir pan. Praktinis tyrimų uždavinys buvo gauti informacijos tolesniam pastato tvarkymui ir pritaikymui. Atliekant tyrimus buvo pažeistas ir viršutinis pastato tinko sluoksnis”, – komentuoja Mindaugas Kaikaris, Lietuvos nacionalinio muziejaus Investicinių projektų ir turto valdymo skyriaus vedėjas.

 

Šiuo metu tyrimai vykdomi toliau. Muziejus siekia sugretinti turimas žinias su archyviniais, atskleisti pastato istorinė raidą. Inžineriniais tyrimais bus įvertintas pastato techninė būklė ir grindžiamos jo išsaugojimo technologinės rekomendacijos. Atlikti tyrimai leis parengti pastato rekonstravimo projektą, esant poreikiui tyrimai bus tęsiami jau rekonstrukcijos metu.

,,Projektas galės būti papildomas ar koreguojamas taip, kad būtų labiau išryškinta arba išsaugota pastato kultūrinė vertė. Darbai bus tęsiami ir kitais metais: 2022 m. antroje pusėje planuojami Naujojo arsenalo pastato šiluminės trasos iškėlimo darbai. Taip pat, pagal surinktus šių metų duomenis, 2022–2023 m. planuojama vykdyti pastato projektavimo darbus, o 2023 m. pabaigoje planuojama pradėti rekonstrukcijos darbus”, – sako M. Kaikaris.

Archeologiniai tyrimai liudija, kad XIV a. Naujojo arsenalo vietoje stovėjo gotikinis mūrinis pastatas, jo išorinė siena buvo kartu ir pilies gynybinė siena. Dabartinis pastatas yra pastatytas vaivados Mykolo Kazimiero Oginskio, jis panaudojo ir senojo pastato liekanas. Klasicizmų bruožų pastatui suteikė architektas Martynas Knafuksas. XX a. antroje pusėje pastatas buvo rekonstruotas ir pritaikytas muziejaus poreikiams.

 

Remontas turėtų pasibaigti 2026 metais. Dabartiniais skaičiavimas investicinio projekto suma galėtų siekti apie 16 mln. eurų.

MadeinVilnius.lt informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „Naujosios medijos grupės“ sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
12 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Eurikas

Pagaliau. Aptrupėjęs pastatas atrodo tikrai varganai.

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button