Vaikų ligoninės, VUL Santariškių klinikų filialo gydytojai neurochirurgai Ramūnas Raugalas ir Ieva Šataitė penkiolikos metų mergaitei atliko operaciją dėl kaukolės defekto, atsiradusio pašalinus fibrozinės displazijos pažeistą kaulą, pirmą kartą panaudodami protezą, pagamintą iš hidroksiapatito.

Pasak neurochirurgo R. Raugalo, paauglė mergaitė serga reta liga – gerybine kaulo destrukcija, pažeidusia veido srities kaulus, dėl kurios ties smilkiniu ir antakių lanku buvo nuolat augantis ir didėjantis gumbas, deformuojantis veidą, užkritęs ant akies.

Gydytojo R. Raugalo teigimu, anksčiau kaukolės defektus po lūžio ar kaulinių navikų neurochirurgai taisydavo naudodami plastiką ir reikiamą formą suformuodavo tarsi skulptoriai operacijos metu. Šiuo atveju kaukolės defektas buvo sudėtingesnėje vietoje – antakių lanke, ties smilkiniu, kur suformuoti gražiai, simetriškai būtų gana sudėtinga, todėl geram rezultatui gauti buvo panaudotas individualiai šiai pacientei pagamintas hidroksiapatito protezas.

„Hidroksiapatitas – medžiaga, kurios iki 71 procentų randama natūraliai žmogaus kauluose. Ji biologiškai visiškai suderinama su žmogaus organizmu ir yra specialios porėtos struktūros. Poros yra kelių rūšių: vienos – pačios paprasčiausios, kad per jas galėtų pasišalinti sekretas po operacijos, kitos – kad į protezą galėtų įaugti kraujagyslės ir organizme esanti kaulinė medžiaga. Per keletą mėnesių šitas protezas pakeičiamas natūraliu kaulu, įauga į jį ir ten ištirpsta“, –  aiškina gydytojas neurochirurgas R. Raugalas.

Šios technologijos pranašumas akivaizdus – naudojant tokią medžiagą uždengti kaukolės defektus galima vaikams nuo 2 metų, t. y. tokio amžiaus, kai kaukolė  tebeauga (suaugusio žmogaus kaukolės dydį ji pasiekia tik 7-8 metų).

Šio modernaus protezo gamyba, kurią visiškai kompensavo ligonių kasos, užtruko apie mėnesį. Jis pagamintas Italijoje pagal gydytojų pateiktus paciento kompiuterinės tomografijos duomenis. Prieš operaciją gydytojai galėjo pamatyti šio gaminio 3D modelį, o vėliau iš gamintojų gavo du protezo egzempliorius. „Vienas egzempliorius skirtas tam atvejui, jei dar nepriaugus protezui pacientas patirtų traumą, o kitas – jei operuojant protezas dėl didelio medžiagos trapumo  būtų sugadintas“, – pasakoja gydytojas.

Operacija pavyko sklandžiai, ir kaip teigia šią medžiagą tiekianti kompanija, Vaikų ligoninės neurochirurgai pirmieji Lietuvoje panaudojo tokį iš hidroksiapatito pagamintą kaukolės protezą.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

1 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar keliaujantys kiemeliai prisidėjo prie Naujamiesčio humanizavimo?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist