Lietuvoje vakarinis kurtinys (Tetrao urogallus) yra viena labiausiai nykstančių paukščių rūšių. Patinų visoje Lietuvos teritorijoje bepriskaičiuojama vos iki trijų šimtų, rūšis įtraukta į Raudonąją knygą, saugoma visoje Europoje, steigiant „Natura 2000“ teritorijas.

Tai senų, brandžių pušynų gyventojas. Pavasarį, kovo-balandžio mėnesiais, kurtiniai susirenka į savo pamėgtas vietas, kuriose metai iš metų vyksta jų tuoktuvės. Į tik dėl jiems vieniems žinomų kriterijų pasirinktą vietą atskrenda patinai ir susirenka patelės. Tai įspūdingas reginys, kurio metu tekant saulei patinai leidžiasi iš medžių viršūnių ir išskleidę savo vėduoklines uodegas savotiškai teksi, kaunasi su kitais patinais, o nugalėtojui atitenka patelių dėmesys.

„Siekiant netrikdyti, apskaitas vykdome ne anksčiau kaip praėjus 4 val. po saulėtekio, kai paukščiai paprastai jau būna išsiskirstę iš tuokviečių. Tai labai griežtas reikalavimas, nes ryto metu tuokvietėje paukščiai poruojasi. Taip pat apskaitos turi būti baigiamos ne vėliau kaip 16.00 val., nes tuo metu patinai jau vėl susirenka tuokvietės medžiuose nakvynei” – pasakojo Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijos direkcijos ekologė Aleksandra Jurgo.

Šių metų vėlyvą kovo 28 d. rytą po atidžiai išklausyto Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Metodinio analitinio centro gamtosaugos ekspertės (ornitologės) dr. Gintarės Grašytės išsamaus instruktažo Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos specialistai ieškojo kurtinių veiklos žymių Dieveniškių istoriniam regioniniam parkui priskirtoje Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ paukščių apsaugai svarbioje teritorijoje Rūdninkų girioje. Įrodymų ilgai ieškoti nereikėjo, radome pėdsakų, plunksnų, duobučių smėlyje, ekskrementų. Buvo registruojami kurtinių patinų nakvynės medžiai (tą padaryti galima tik įdėmiai apžiūrint kiekvieną potencialiai tinkamą medį ir kokios veiklos žymės yra po juo). Pagal ekskrementus galima apytiksliai įvertinti kiek kurtinių buvo susirinkę tuokvietėje, nustatyti tuokviečių ribas ir taip jas apsaugoti.

Iki šiol vakarinio kurtinio monitoringas Rūdninkų girioje buvo atliekamas kas antrus metus. Ateityje siekiant stebėti kaip šie išskirtiniai, aplinkos pokyčiams ypač jautrūs paukščiai reaguoja į karinio poligono teritorijos plėtimą krašto apsaugos tikslams užtikrinti, apskaitas planuojama atlikti kiekvienais metais.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

7 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar Lukiškių aikštėje vėl turėtų būti atidarytas paplūdimys?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist