Kibernetinės atakos sukasi ratu – retėjant vienoms, jas keičia kitos. Šiemet Lietuvoje netikėtai į viršų vėl šovė „Wangiri“ tipo sukčiavimų skaičius, rodo naujausia „Telia“ statistika. Per pirmąjį šių metų pusmetį „Telia“ užblokavo beveik 150 tūkst. tokio sukčiavimo atvejų. Ekspertai dėl to pavojaus varpais dar neskambina, tačiau pabrėžia, jog išlaikyti budrumą privalome nuolat.

„Kovodami su „Wangiri“ schema, kai pelnomasi iš perskambinimo didelio tarifo numeriu, prieš beveik ketverius metus vieni pirmųjų pasaulyje savo tinkle įsidiegėme specialius filtrus. Deja, aferistai mūsų šalies vis tiek nepamiršo ir tai matome penktadaliu išaugusiuose blokuotų numerių skaičiuose. Tam tikru paguodos prizu galėtume laikyti kovą su IP adreso klastojimu, bet ir čia turėtume būti atsargūs – atakų dažnio nepastovumas gali reikšti, kad tiesiog esame ant didesnės apimties puolimo slenksčio“, – šiųmetes kibernetinės saugos aktualijas komentuoja „Telia“ Skaitmeninės pažangos centro vadovas Andrius Šemeškevičius. 

Dominuoja Azijos ir Afrikos valstybės

„Wangiri“ sukčiavimo pavadinimas kilo iš japoniško termino, kuris reiškia „vieną signalą“. Įvairių verteivų plačiai visame pasaulyje naudojama schema veikia taip: automatinio skambinimo sistema vieną po kito renka atsitiktinius įvairių šalių numerius ir po vieno ar dviejų signalų padeda ragelį, numerio savininkui taip ir nespėjus atsiliepti. Tokie „švyturėliai“ gali būti kartojami kelis kartus. 

„Vieno signalo“ skambučiai įprastai atliekami iš užsienio numerių, o šių sukčių tikslas – sulaukti perskambinimo, mat tokiu atveju jau skambinantysis moka tarptautinio skambučio sujungimo mokestį, kurio dalį įprastai gauna ir pats sukčius. Šių mokesčių dydis gali būti labai įvairus ir svyruoti nuo kelių iki kelių dešimčių eurų, priklausomai nuo šalies. Pirmoje 2023 m. pusėje tarp valstybių, iš kurių buvo daugiausiai tokiais skambučiais buvo taikomasi į lietuvius, dominavo Jungtiniai Arabų Emyratai, Haitis, Madagaskaras ir Kongo Demokratinė Respublika.

„Mūsų turimas unikalus sprendimas leidžia identifikuoti „Wangiri“ skambučių srautą ir jį automatiškai jį užblokuoti be jokio vartotojo įsikišimo – skambutis kliento telefono paprasčiausiai nepasiekia. Šiemet jau spėjome užblokuoti 148 tūkst. tokių skambučių – 17,4 proc. daugiau, nei per panašų laikotarpį pernai. Vis dėlto reikia turėti omenyje, kad ši sistema nėra šimtaprocentinė – augant bendram „Wangiri“ srautui, didėja tikimybė, jog sukčių skambučiai išvengs filtrų ir pasieks adresatą“, – aiškina A. Šemeškevičius. 

Pasak eksperto, geriausias būdas išvengti šio sukčiavimo būdo pasekmių – niekada neperskambinti užsienietiškiems telefono numeriams, ypač jei jie prasideda +2, +5, +9 arba +6, kas dažniausiai žymi jų kilmę iš Afrikos, Pietų Amerikos arba Azijos šalių.

„Visuomenėje vis dar vyrauja įsitikinimas, kad atsiliepus į skambutį iš užsienio, už jį reikės sumokėti didesniu tarifu. Panašu, kad žmonės tai maišo su roamingo paslauga, kai išvykus į užsienį ir priėmus skambutį yra taikomas didesnis mokestis. Jei Lietuvoje atsiliepiate į skambutį iš užsienio, tai jums už jį  mokėti nereikės. Svarbiausia, tik jokiu būdu jiems neperskambinti“, – akcentuoja „Telia“ Skaitmeninės pažangos centro vadovas.  

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

59 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar važiuosite (važiuotumėte) į Nidą „Pajūrio ekspresu“ net 7 valandas?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist