Pernai daugiau nei pusė šauktinių dėl sveikatos problemų pripažinti netinkamais privalomai karinei tarnybai, iš jų apie pusė netiko dėl psichinės sveikatos. Buvęs Lietuvos Respublikos kariuomenės vadas, dabartinis Seimo narys, Arvydas Pocius siūlo taisyti tvarką. Esą tiems, kurie netinkami tarnybai dėl psichikos sveikatos ligų, neišduoti vairuotojo pažymėjimo ar leidimo ginklui.

– Kiek šauktinių yra netinkami kariuomenei dėl sveikatos, psichikos sveikatos problemų? 

Iš mano ankstesnės patirties, žinau, kad nemažai jaunuolių, kurie nori išvengti privalomosios pradinės karo tarnybos, praeidami medicininį patikrinimą, stengiasi simuliuoti tam tikras ligas. Aišku, tos ligos, kurios yra akivaizdžios, viskas aišku, jeigu yra e. sveikatoje įrašai, kad gydėsi nuo tam tikrų ligų, gulėjo ligoninėje, ar šeimos gydytojas padarė įrašus, tai suprantama. Bet kai ateina jaunuolis, kurio sveikatos byloje nėra jokių įrašų, kad jis anksčiau turėjo psichikos sutrikimų ir staiga, kaip šauktinis, kandidatas būti pašauktas atlikti pradinę privalomąją karo tarnybą, pradeda simuliuoti, imituoti, reikėtų peržiūrėti karo medicinos tarnybos komisijai. Jeigu nėra jokių įrašų, ar tokiam žmogui, kuriam karo medicinos komisijos pripažino netinkamumą atlikti karo tarnybą, anksčiau neturėjus jokių įrašų ar gydymo, turėtų atsirasti apribojimai? Pavyzdžiui, tokiam asmeniui galėtų atsirasti apribojimai išduodant leidimą vairuoti automobilį arba išduoti leidimą įsigyti ginklą.

Turime žiūrėti, jeigu taip yra įvertinama žmogaus sveikatos būklė, kad jis netinkamas atlikti karo tarnybą, tai ši diagnozė turėtų būti perduodama dėl leidimo vairuoti automobilį ar ginklų išdavimo.

– Ar daug jaunuolių yra, kurie netinkami kariuomenėje būtent dėl psichikos sveikatos problemų?

Remiuosi karo medicinos tarnybos viršininkės pateikta informacija, kad dėl psichikos ligų ir psichologinių problemų 44 proc. yra pripažįstami netinkamais. Tikrai netikiu, kad 44 proc. mūsų visuomenės yra psichiškai nesveika. Manau, kad reikėtų peržiūrėti galbūt simuliavimo atvejus, galbūt įvertinti ir pačių psichiatrų darbą, nes galbūt norėdami apsidrausti, priima sprendimą neleisti į kariuomenę.

Manau, kad verta apie tai kalbėti, diskutuoti. Dar nėra kol kas įstatymo lygmenyje priimami sprendimai, yra diskusija. Manau, kad dabartinėje geopolitinėje situacijoje, kai žinome, kad toje pačioje Ukrainoje daug jaunuolių stengiasi išvengti karo tarnybos, nenori eiti kariauti, ginti savo šalies. Turime visų pirma patys ginti savo valstybę, turime visuomenę ruošti valstybės gynybai ir, manau, kad čia yra ta vieta, kur dar reikėtų rimtai padirbėti. 

Kopijuoti, platinti, skelbti LNK.lt turinį be LNK.lt raštiško sutikimo draudžiama.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

51 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar keliaujantys kiemeliai prisidėjo prie Naujamiesčio humanizavimo?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist