Lietuvos naujienos

Ar žinote, kokie buvo pirmieji fejerverkai?

Nenuostabu, kad fejerverkai atsirado toje pačioje šalyje, kaip ir parakas – Kinijoje. Nuo pat jo atsiradimo VII a. šis išradimas buvo naudojamas kaip pramoga, per šventes ir ypač per Naujuosius metus.

Manyta, kad triukšmingi ir spalvingi fejerverkai atbaidys piktas dvasias ir kitas negandas. Fejerverkai buvo tokia svarbi švenčių dalis, kad netrukus Kinijoje pirotechniko profesija tapo itin gerbiama.

Bambuko lazdeles pripildžius paraku ir jas padegus, netrukus pasirodydavo nedidelė, daili ir spalvinga liepsnelė. Kinų legenda sako, kad pirmasis fejerverkas buvo išrastas virėjo, vietoje druskos naudojusio panašaus skonio salietrą – ji netyčia nukrito į ugnį ir iš čia bemat sprogtelėjo spalvinga liepsna.

 

Nuo 2005 m. Filipinuose vyksta pasaulinė pirotechnikos olimpiada, kurioje kasmet varžosi fejerverkų gamintojai iš viso pasaulio. Šiuo metu fejerverkų olimpiados šalis čempionė – Nyderlandų karalystė.

Kiek šiandien kainuotų pirmosios elektrinių lempučių girliandos?

Šiandien senosios dekoracijos vargu ar sužavėtų net didžiausius kalėdinių dekoracijų mėgėjus. Juk net ir nedidele liepsnelė, deganti šalia sausų, degių ir byrančių eglės spyglių, yra visai nešventišką gaisro pavojų keliantis papuošalas.

 

XX a. gaisrai namuose nuo tokių eglučių papuošimų buvo gana dažnas reiškinys Niujorke. Čia gyvenantis 15-metis Albertas Sadacca ėmėsi veiksmų – jam turime būti dėkingi už elektrinių lempučių kalėdinę girliandą.

1917 m., namų ūkiuose atsirandant vis daugiau elektrinių prietaisų, A. Sadacca tėvams priklausė apšvietimo darbais užsiimanti kompanija. Nuolatos tarp šviesos įrenginių besisukantis jaunuolis sumąstė, kad mažos elektrinės lemputės galėtų pakeisti žvakes ant kalėdinių eglių.

Jo sukurtas pirmasis švytinčios girliandos prototipas šiandien kainuotų net 2 tūkst. dolerių! Tuo metu tokia puošmena naudotis galėjo tik turtingieji.

 

Netrukus A. Sadacca išradimą ėmė gaminti vis daugiau skirtingų kompanijų, jų kaina mažėjo ir spindinčios kalėdinės eglės tapo visų namų puošmena.

LRT RADIJO laida „Ar žinaikad?..“LRT.lt

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
0 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button