Įdomioji Lietuva

Įdomioji Lietuva: Masonų koplyčia-mauzoliejus

Netoli Stragnų kaimo, netoli Priekulės, stūksanti lauko akmenų mūro koplyčia-mauzoliejus apipinta įvairių legendų.

Koplyčią-mauzoliejų XIX a. pabaigoje statė  Klaipėdos masonų ložei „Memphis“ priklausęs Bronackis.

Ši koplyčia biloja, kad dar prieš du šimtmečius Masonų organizacija buvo gyliai įleidusi šaknis Klaipėdos krašte.

 

Mįslėmis ir legendomis apipinta masonų brolija Klaipėdoje skaičiuoja 234 gyvavimo metus. Tačiau praeityje jungusi žymiausius miestiečius, šiomis dienomis brolija – vis dar po slaptumo šydu.

Nuotr.: Apleistazona.lt

Pagal žmonių prisiminimus, koplyčia pastatyta masono Bronackio mirusios žmonos atminimui. Teigiama, kad žmonos palaikai buvo palaidoti koplyčios rūsyje – mauzoliejuje, o viršuje buvo įrengta nedidelė koplyčia pamaldoms.

Koplyčia – lauko akmenų mūro: viduje naudoti natūralūs mažesni rieduliai, išorėje – stambesni, skaldyti. Pagrindinis vakarų fasadas sumūrytas iš raudonų plytų, turi ryškių neogotikos stiliaus bruožų. Dvišlaitis stogas buvo dengtas čerpėmis. Po koplyčia buvo įrengtas erdvus rūsys laidojimui. Deja, koplyčia pokaryje buvo nuniokota: išplėštas mauzoliejus, išniekinti palaikai (palaidojimų žymių nelikę), išdraskytas koplyčios vidus. Šiuo metu koplyčios-mauzoliejaus būklė yra labai bloga, todėl šį 2006 metais į Kultūros vertybių registrą įtrauktą pastatą ketinama restauruoti ir pritaikyti kultūros reikmėms.

 

Masonai – paslaptingiausia organizacija pasaulyje

Masonai – pasaulinė brolijos principu veikianti organizacija, kurios kilmę gaubia daugybė paslapčių.

Įvairiose masonybės kilmės teorijose laisvųjų mūrininkų genezė apima labai platų laikotarpį – nuo karaliaus Saliamono šventyklos statybos (X a. pr. m. e.) iki XVII a. Praėjus šimtmečiams, dabar pasaulinė masonija vienija daugiau nei 6 milijonus narių, išsibarsčiusių po visą pasaulį. Net 3 milijonai statutinių narių yra Jungtinėse Amerikos Valstijose, 700 tūkstančių Jungtinėje Karalystėje.

Stragnų II koplyčia-mauzoliejus

Tai buvusios koplyčios – mauzoliejaus griuvėsiai, dar vis tebestovintys Klaipėdos rajono pietvakariuose, Priekulės seniūnijoje, Stragnų II gyvenvietėje. 

 

Koplyčia pastatyta XIX a. pab.–XX a. pr., ją statė savo žemėje masonas Bronackis mirusios žmonos atminimui. 

Koplyčia stačiakampio plano, su rūsiu, mūrytas iš skaldytų ir tašytų lauko akmenų. Šiuo metu bebaigiantis sugriūti. 2006-12-05 įtraukta į Kultūros vertybių registrą.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
16 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button