Birželio 21-osios naktį bus galima tikėtis išvysti ypatingą pilnatį. Tai – vadinamasis „braškinis mėnulis“ arba „braškinė pilnatis“, kuri stebins savo dydžiu ir išskirtine rausvai oranžine spalva.

Įdomu tai, kad šiemet pilnatis sutampa su vasaros saulėgrįža. Dėl to raginama birželio 21-osios vakare, iškart po saulėlydžio, pakelti akis į dangų, nes tuo metu Mėnulio pilnatis pakils virš horizonto, rašoma almanac.com.

Saulėgrįžos mėnulis – ypatingas

Įdomu tai, kad per saulėgrįžą pasirodanti pilnatis visais atžvilgiais yra priešinga Saulei. Mėnulis pakyla kaip tik tuo metu, kai Saulė leidžiasi, ir nusileidžia, kai Saulė pakyla.

Vidurnaktį, kai Saulė yra žemiausiame savo taške, Mėnulio pilnatis yra pasiekusi aukščiausiąjį tašką. O kadangi 2024 m. birželio mėnesio pilnatis įvyks saulėgrįžos dieną, t. y., tą pačią dieną, kai Saulė yra aukščiausioje pozicijoje per visus metus, šio mėnesio pilnatis bus pasiekusi žemiausią tašką.

Kadangi Mėnulis bus taip žemai, jis atrodys didesnis nei bet kada anksčiau. Tai vadinamoji „Mėnulio iliuzija“. Taigi, laukia paradoksas. Mėnulio pilnaties laiku tai paprastai būna šviesiausia naktis per mėnesį. Tačiau šį mėnesį jis sieks tokias žemumas, kad horizonte esantis oras suteiks jam oranžiniai raudoną atspalvį ir nuslopins jo šviesą.

Tad rekomenduojama nepraleisti šios itin didelės ir spalvingos Mėnulio pilnaties ir tas kelias brangias valandas pakelti akis į dangų.

„Braškinio Mėnulio“ pavadinimo kilmė

„The Old Farmer’s Almanac“ naudojami pilnaties pavadinimai yra kilę iš daugelio vietų, įskaitant Amerikos indėnų, kolonijinės Amerikos ir Europos šaltinius. Istoriškai Mėnulio pilnaties ar jaunaties pavadinimai buvo naudojami metų laikams sekti. Šiandien Mėnulio pavadinimus laikome Mėnulio pravardėmis.

Birželio mėnesio pilnatis – paprastai paskutinė pavasario pilnatis arba pirmoji vasaros pilnatis – tradiciškai vadinama „braškiniu Mėnuliu“.

Nors braškės tikrai yra oranžinės ir rausvos spalvos, apvalios formos, pavadinimo „Braškių mėnulis“ kilmė neturi nieko bendra su Mėnulio atspalviu ar išvaizda. Mėnulis paprastai atrodo rausvas, kai yra arti horizonto, nes šviesos spinduliai turi prasiskverbti pro tankiausius atmosferos sluoksnius.

Šį „braškinio Mėnulio“ pavadinimą vartojo JAV Šiaurės Rytuose gyvenančios indėnų algonkų gentys, taip pat odžibvių, dakotų ir lakotų tautos, norėdamos pažymėti, kad birželio mėnesį sunoksta braškės, kurias jau galima skinti.

Tai atspindi ir haidų termine „Berries Ripen Moon“ (uogos noksta mėnulyje). Žydint gėlėms ir nokstant ankstyviesiems vaisiams, birželis daugeliui yra derliaus gausos metas.

Šaltinis: TV3.lt

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

2 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar tikrai lietuviai gyvena geriau nei ispanai ar portugalai?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist