Apie nekaltus / kaltus Rusijos federacijos piliečius, apie kuriuos rašo Andrius Baranauskas ir Marius Laurinavičius.

Vokiečių tauta savo santykį su naciais išsprendė (ir sprendžia) ne tik denacifikacijos procedūra ir pilnos valstybinės atsakomybės prisiėmimu, bet ir tuo, ką jie vadina Vergangenheitsbewältigung – labai nesubtiliai verčiant – “Praeities darbu”.

Filosofo Jorge Santayanos frazė “Tas, kuris negali prisiminti praeities yra pasmerktas ją kartoti” yra bene pagrindinė šio proceso tezė. Visiškas, detalus ir specialiai skausmingas savo pačių tautos siaubingos praeities supratimas (todėl – darbas) per kurį vokiečiai pereina mokyklose, literatūroje, žiniasklaidoje, memorialuose ar kine įtakoja vokiečių politiką, identitetą ir savivertę – ir tai per paskutinius 75 metus iš esmės pakeitė tautos veidą.

Sėkmingas darbas reiškia prisiimti visišką atsakomybę už savo tautos veiksmus, suprasti jos sukeltą siaubą, atgailauti už tai, kad per mažai padarei norėdamas tai pakeisti – nesvarbu kiek prisidėjai ar ne. Ir tik tada gali judėti pirmyn, vertinti kitus istorinius reiškinius, analizuoti ar kritikuoti kitus.

Tai čia manau atsakymas ir į dabartinį klausimą. Taip, Rusijoje beveik nėra nekaltų dėl siaubingų Putino nusikaltimų. Kiekvienas rusas (jei jis ne politinis kalinys ar koks nors visiškai identitetą pakeitęs žmogus), yra atsakingas už Čečėnų genocidą ir baisią korupciją paskiriant šaliai vadovauti sadistą nusikaltėlį, už Alepą, Mariupolį ir už Charkivą.

Politologas Vladimiras Pastuchovas užvakar laidoje pas Venediktovą ilgai, ciniškai ir be emocijų kalbėjo apie Rusijos europiečius, kurie vis Rusijos istorijoje pasirodo ir paskui su jais vis iš eilės susidoroja tradicionalistai. Kodėl juos pakenčia apskritai? Ogi todėl, kad, pasak Pastuchovo, tie europiečiai sukuria kažką gero – tai kultūrą, tai – atominę bombą.

Va.

Nėra nekolaboruojančių ir laisvų aktorių ar teatralų — jų sukurtas menas yra režimo civilizacijos širma arba jie augina kadrus pagrindiniam režimo ginklui – propagandai. Nėra jokio nepriklausomo verslo – “Putins people” aiškiai parodo, kad visą verslą putinistai naudoja kaip minkštesnę valdžios ranką. Nėra saugių vietų reikšti patriotizmui – Putinas sukorumpavo sportą dar anksciau ne meną.

Taigi apsispręsdami priimti rusus, mes turime suprasti, kad mes priimame žmones, kurie serga už tà pačią futbolo komandą kaip ir Putinas, dziaugiasi ta pačia muzika, kaip Putinas, girdėję tuos pačius lozungas, kuriuos Putinui sukūrė “europiečiai” Konstantinas Ernstas ar Surkovas. Ir tai daug yra didesnė problema nei tiesioginės jų sąsajos su žvalgyba ar giminaitis FSB (nors to irgi bus).

Tai yra bomba, tokia pati kaip rusų penktoji kolona Vokietijoje su SSRS vėliavomis piketuojanti už ukrainiečių tautos sunaikinimą. Beje, Lietuvos rusai taip nedarė, pagarba jiems užtai, kaip ir už Inokentijaus pareiškimą.

Aš visiškai tikiu atsivertimu – bet jis turi prasidėti ne nuo pamokymų kaip “Jūs nesuprantate mūsų “ypatingos” šalies, “Ką jūs – visi prieš Putiną! (NB. Ne. Rusų sociologijoje yra toks terminas “Krymo konsensusas” – kai pagrobus Krymą iš Ukrainos tam pritarė absoliučiai visi – ir “liberalai” ir fašistai), “Kodėl Vakarai nieko su juo nedaro, aš vienas gi nieko negaliu” arba man itin šlykštus – “Mes tokios pat aukos kaip ukrainiečiai”. Jo, jis be kojos, aš be Instagramo.

Jis turi prasidėti nuo supratimo, geriausia deklaruoto raštu – kad Kremlius yra nusikaltėliškai žudikiškas režimas, sprogdinęs savo piliečių namus, naikines ištisas tautas ir jis buvo ir yra atsakingas, kaip rusas ar Rusijos pilietis. Ir ukrainiečių bei kitų žudytų tautų atsiprašymo. Ne nacizmas žudė – žudė vokiečiai. Ne komunizmas ar putinizmas žudo šiandien – žudo Rusijos federacijos piliečiai.

Antra, reikia natūralizacijos proceso. Supratimo kuo gulago, “Vory” ir gopnikų kultūra skiriasi nuo vakarietiškų vertybių. Gal čia padėtų kokia Izraelio patirtis.

Trečia, nežinau ar pastebėjot, bet vyksta trečiasis pasaulinis arba antrasis šaltasis karas. JAV žvalgyba po karo įdėmiai ir ilgai sekė visus pabėgusius iš SSRS žmones. Mums neabejotai reikia dvigubų ar trigubų kontržvalgybos pajėgumų.

P.S. reikia pastebeti, kad Lietuva turi ir savą klausimą praeities darbe – susijusių su Holokaustu. Bet čia kitam kartui.

Mykolas Katkus

Autoriaus išsakyta nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

93 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kaip vertinate Vilniaus gatvėse įrengiamus greičio matuoklius?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist