Vilniaus miesto studija

Projektas „Gatvių susitikimai“: Kas būtų, jei Vilniaus gatvės prašnekėtų?

Gatvių pavadinimuose atsispindi miesto istorija, rūpesčiai, pasiekimai. Vienoms gatvėms vardai prigijo savaime, nuo seno, kitoms pavadinimai sugalvoti specialiai, suteikti komisijų. Atsitiktinumai, tradicijos, miesto architektai, politikai miesto erdvėje kuria istorijų žemėlapį, kuriame sankryžos tampa dialogų atsiradimo vietomis. Kaip išgirsti gatvių pokalbius? Ką jos gali papasakoti šiuolaikiniams jų praeiviams?

Į šiuo klausimus savus atsakymus ir pateikia komiksų tinklaraštis www.gatviususitikimai.lt/. Šis projektas – trijų autorių: sesių Monikos Vaicenavičienės ir Agnės Ulytės bei jų draugės Živilės Miežytės – bandymas į Vilniaus gatvių žemėlapio ypatumus pažvelgti šmaikščiai ir įdėmiai.


Trumpi vieno langelio komiksai – tarsi kadrai, pateikiantys įsivaizduojamų gatvių pokalbių nuotrupas. Kartais pokalbių atspirtimi tampa veikėjų biografijos, kūryba, kartais netikėti lingvistiniai sutapimai, kartais šiandieninės tų gatvių aktualijos. Projekto idėjos autorė, iliustratorė Monika Vaicenavičienė sako, kad sumanymas prakalbinti gatves kilo mąstant apie žemėlapių pasakojamas istorijas. „Įdomu, kad žemėlapis suteikia galimybę gana atsitiktinį faktą – dviejų ar daugiau gatvių sankirtą – perkurti į prasmę, o iš jos sukurti pasakojimą. Kartais tuos pasakojimus pradedame tiesiog bedusios į žemėlapį pirštu, o kartais – iš netikėtai surasto sutapimo.“

 

Komiksų kūrėjos siekia, kad jų projektas ne tik pralinksmintų gatvių praeivius, bet ir padėtų naujomis akimis pažvelgti į savo aplinką ir šitaip padėtų žmonėms susidraugauti su savo miestu. Autorėms svarbu, kad jų komiksai skaitytojams suteiktų naujų žinių. Todėl šalia kiekvieno komikso pridedamas trumpas paaiškinimas, kuris glaustai nurodo istorinį ar kultūrinį kontekstą ir šitaip padeda „atrakinti“ komiksą. „Stengiamės nekartoti visiems žinomų stereotipinių istorijų, o verčiau pažvelgti į situacijas naujai, rasti netikėtų perspektyvų. Štai, pavyzdžiui, A. Goštauto ir A. Tumėno sankryža – o juk jie abu, pasirodo, savo laikais prisidėjo prie Lietuvos teisės sistemos kūrimo. Bet ar jie sutartų? Kaip jų gyvenamieji laikotarpiai darė įtaką jų kalbai, mintims? Taip ir atsiranda pokalbis,“ sako Monika.


Projekto autorės užsiima skirtingomis veiklomis. Monika – iliustratorė, studijuojanti Stokholme, Agnė – neurologijos rezidentė, dirbanti Vilniuje, o Živilė – lituanistė, šiuo metu atliekanti praktiką Australijoje. Profesiniai skirtumai, kaip ir atstumai, kartu kurti nekliudo, o kartais leidžia įžvelgti įdomesnių Vilniaus gatvių herojų istorijų aspektų. Komiksai tampa būdu bendrauti ir tarpusavyje, ir su visoms brangiu gimtuoju miestu Vilniumi.

Perskaityti gatvių pokalbius ir rasti jų vietas žemėlapyje galima:
www.gatviususitikimai.lt arba https://www.facebook.com/gatviususitikimai

 
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
0 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button