Išsamiai apie Vilniaus istoriją, architektūros ir kitus lankytinus objektus galite paskaityti knygoje Pasižvalgymai po Vilnių: miesto mikrorajonai“. Tai leidinys apie beveik 60 Vilniaus vietovių. Pateikiama informacija apie 21 Vilniaus seniūniją (Antakalnį, Fabijoniškes, Grigiškes, Justiniškes, Karoliniškes ir t. t.) ir joms priklausančias mažesnes vietoves. Šios knygos tekstai daugiausia yra publikacijų santraukos, parengtos pasinaudojant įvairių autorių, rašiusių apie Vilnių, darbais. Jie nurodomi prie kiekvieno teksto pateikiamuose literatūros sąrašuose. Leidinys iliustruotas šių dienų nuotraukomis ir senąja ikonografija, saugoma Lietuvos muziejuose ir bibliotekose. Knyga skiriama moksleiviams ir visiems besidomintiems miestu.

Vilnius vis kitoks – romantiškas savo senamiesčio gatvelėmis, svajingas vilnijančiame Užupyje, siekiantis debesis Šnipiškėse, vėjuotose Fabijoniškėse, paslaptingas Markučiuose… Tiek daug paslapčių ir neatrastų vietų Vilnius slepia. Pasižvalgykime po Vilnių kartu.

Justiniškės ir Pašilaičiai

Justiniškės – tipiškas miegamasis Vilniaus rajonas, pradėtas statyti 1982 m. Mikrorajonas išaugo iš dviejų kaimų – Lūžių ir Justiniškių. Būtent Justiniškių kaime buvo įsikūręs dvaras, vadintas „Justinuvka“, davęs pavadinimą ir kaimui, ir mikrorajonui. Senieji Justiniškių gyventojai vis dar prisimena, kad devintojo dešimtmečio pradžioje, tuomet dar naujajame mikrorajone būta kaimiškų namelių, ganėsi karvės, augo seni sodai.

Justiniškės
Nuotr.: wikipedia.org

Dabartinės Justiniškės mažai turi ką bendro su savo kaimiška istorija. Mikrorajonas kurtas pagal tipinį daug kur naudotą projektą. Visi daugiabučiai čia išdėstyti šalia pagrindinių gatvių, tad be jokio vargo artimiausią viešojo transporto stotelę iš namų galima pasiekti vos per kelias minutes. Šiame mikrorajone pirmą kartą įrengti specialiai Justiniškėms suprojektuoti namai – ekranai, turėję apsaugoti gyvenamuosius rajonus nuo transporto triukšmo. Nors pagal plotą šis rajonas nedidelis – tesiekia 2,98 kv. km. – jame gyvena dvigubai daugiau žmonių nei kituose, panašų plotą užimančiuose sostinės mikrorajonuose. 9 deš. viduryje mikrorajone buvo pastatytas fontanas, bendruomenės pastangomis jis išsaugotas, rekonstruotas, aplink jį sukurta patogi poilsio erdvė. Justiniškėse taip pat yra vienas ryškiausių Vilniaus architektūrinių objektų – tai 1996 m. pastatytas kompleksinės paskirties pastatas su dinamišku cilindru. Tačiau ne visa Justiniškių istorija padengta betonu. Besižvalgantys praeiviai Justiniškėse gali rasti medinių skulptūrų, fontaną, mikrorajono pakraštyje yra du tvenkiniai, o senosiose Justiniškių kapinėse vis dar išlikę aplinkinių kaimų gyventojų kapai su dar įskaitomais antkapiniais įrašais.

Justiniškės 1984 m.
Justiniškės 1984 m.

Pašilaičių mikrorajonas šiek tiek jaunesnis nei Justiniškės, bet jo istorija gan panaši. Pašilaičiai taip pat išaugo iš mažo kaimelio. XVIII-XIX a. dabartinio mikrorajono vietoje buvo to paties pavadinimo kaimas, kuriame gyveno mažiau nei šimtas gyventojų. Dar ir šiandien vaikščiodami mikrorajono gatvėmis galite pamatyti senųjų kaimo sodybų medžius ar išlikusią kažkada čia buvusio kelio medžių alėją.

Pašilaičiai
Nuotr.: Pamiršta.lt

Plečiant Vilnių, 1980 m. patvirtintas naujas Generalinis planas, pagal kurį 1985 m. buvo suformuotas dabartinis Pašilaičių gyvenamasis mikrorajonas. Viena, mažesnioji teritorijos dalis buvo paskirta monolitiniams namams. Ją suprojektavo architektai A. Lėckienė, D. Ruseckas, J. Maknienė, J. Šeibokas ir kt. Šioje teritorijoje esantys namai buvo išdėstyti lygumoje ir užstatyti šachmatine tvarka. Kita, didesnioji Pašilaičių teritorijos dalis, buvo paskirta stambiaplokščiams namams. Visas mikrorajonas yra suprojektuotas trijų žiedų pagrindu: aplink  juos formuojasi pagrindinis eismas, o viduryje išsidėsčiusios ramios, automobilių nepasiekiamos pėsčiųjų erdvės. Didžiausios Pašilaičių gatvės – Žemynos, Medeinos ir Gabijos –  pavadintos lietuvių deivių vardais ir simbolizuoja žemę, vandenį ir ugnį. Tokius pat vardus turi ir Pašilaičiuose įsteigtos mokyklos.

Pašilaičiai
Nuotr.: wikipedia.org

Pašilaičiuose gausu žalumos. Mylintys gamtą gyventojai gali pasivaikščioti miškeliuose, pasigrožėti „Tautų vienybės“ parko, pradėto sodinti 2010 m. ir skirto pagerbti Lenkijos prezidento Lecho Kačynski (Lech Aleksander Kaczynski) atminimui ąžuolais, apžiūrėti Ugnijos skverą, kuriame kasmet rengiamos įvairios bendruomenės šventės, o karštą vasaros dieną išsimaudyti Gineitiškių ežere.

Įdomioji statistika:

  • Justiniškėse yra 289 daugiabučiai gyvenamieji namai;
  • Justiniškės pradėtos statyti 1982 m.;
  • Justiniškėse gyvena apie 31 000 gyventojų;
  • Justiniškių plotą sudaro 2.98 km²;
  • Justiniškėse šiuo metu yra 6 mokyklos ir 8 lopšeliai-darželiai.
  • Pašilaičiai – buvęs kaimas netoli Vilniaus. Jame gyveno 89 gyventojai;
  • Plečiantis miestui, 1987 m. pastatytas mikrorajonas;
  • Į Pašilaičius kursuoja 5 troleibusai, 5 paprasti bei 2 greitieji autobusų maršrutai.
  • Pašilaičiuose šiuo metu yra 4 mokyklos ir 5 lopšeliai-darželiai.
  • Pašilaičiuose gyvena apie 26 000 gyventojų;
  • Pašilaičių plotą sudaro 8.2 km²;

Jūsų dėmesiui elektroninė leidinio versija:

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

9 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist