Sovietmetis nebuvo tik partijos suvažiavimai ir demonstracijos, ir tada žmonės gyveno tikrus, neoficiozinius gyvenimus, teigia Violeta Juškutė, knygos „Vilniaus kuluarai“ autorė. Naujoje knygoje ji fotografijomis ir tekstais pasakoja 6-8 dešimtmečių Vilniaus gyvenimą. Pasak autorės, naująja knyga norėjusi užpildyti Vilniaus kasdienybės istorijos spragą. 

Prieš 5 metus V. Juškutė sudarė knygą „Vilniaus veidai“ su teatro dailininkės Aleksandros Jacovskytės kurtomis fotografijomis nuo 1964 iki 1993 metų. Ką tik pasirodžiusioje naujoje V. Juškutės knygoje taip pat Vilnius, joje pateikiama per 300 fotografijų, atrinktų centriniame valstybės archyve bei privačiose kolekcijose, kurios gretinamos su eseistiniais tekstais.

Knygą V. Juškutė pavadino „Vilniaus kuluarai“ ir sako, stengėsi parodyti tikrąjį, o ne oficiozinį Vilniaus gyvenimą.

„Norėjosi priešpastatyti oficiozines nuotraukas su gyvenimu, kurį gyvenom, pradžioj ėmė juokas, po to liūdnai ėmė rodytis, kai po darbų suvarytos mitinguoti moteriškės primena kažką iš Korėjos. Jų veidai – siaubas žiūrėti. Juokas nebeėmė, nutariau, kad neakcentuosiu, toks gan ramus pasakojimas“, – pasakojo V. Juškutė.

Autorė sako, kad knyga nėra istorinis tyrimas, tai asmeninė istorija, papasakota per nuotraukas ir trumpus esė. Albume nemažai nuotraukų, kuriose užfiksuotos vietos, pastatai, kurių dabar nebėra. 

Albumas išleistas lietuvių ir anglų kalbomis. Jo pristatymas visuomenei numatytas vasario 12 d. Nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriate.

Plačiau apie tai – Margaritos Alper reportaže.