Senasis Vilnius

Senosios maudyklos Vilniuje

Matote vieno iš garsiausių senojo Vilniaus fotografų S. Fleury nuotrauką, kurioje užfiksuotos maudynės Neryje. O kokios jos buvo, senojo Vilniaus maudyklės?

Vilniaus maudyklės buvo statomos XIX a. prie Vilniaus upių. Pažymėtina, kad iki Carinės Rusijos valdžios pasirodymo Vilniuje, upių krantai mūsų šalyje nuo seno buvo privatūs. Esant reikalui, krašto valdovas liepdavo žemvaldžiams leisti naudotis krantu, bet pastarųjų nenoras vykdyti vietinės valdžios nurodymą lėmė tai, jog ilgą laiką krantų valymu ir tvarkymu niekas nesirūpino. Rusijoje gi, laivybinių upių, kanalų ir kitų vandens telkinių krantai juridiškai priklausė valdžiai. 1843 m. Rusijos imperijos vandens keliai naujai buvo suskirstyti apygardomis, o1857 m. buvo nustatytas „bičevniko“ (pakrantės plotas, skirtas laivybos reikalams) plotis – 10 sieksnių (19,5 m.).

Senosios maudyklos Vilniuje

 

Krantams tapus valstybiniais, būsimų maudyklų savininkai turėdavo juos nuomotis iš miesto. Pagal nustatytas normas maudyklės „turėjo būti trijų klasių, pastatytos iš geros medžiagos, išdažytos, su dušais, veidrodžiais, gerais baldais“. Jas turėdavo aptarnauti tvarkingai apsirengę tarnai. Rengiamos maudyklės neturėjo trukdyti navigacijai, o pasibaigus maudymosi sezonui, turėjo būti išardytos.

Senosios maudyklos Vilniuje

Tarp miesto valdžios ir maudyklių savininkų dažnai kildavo nesutarimų. Tarp maudyklių vyravusi konkurencija skatino savininkų pykčius ir skundų siuntimą net senato institucijai. Savo ruožtu miesto valdžia, patikrinimų metu, rasdavo daug netvarkingų maudyklių – sulūžusių, nešvarių ir nedažytų.

 

Senosios maudyklos Vilniuje

Manoma, kad pirmosios maudyklės pradėtos statyti apie 1815 m., dabartinėje Maironio gatvėje.

Senosios maudyklos Vilniuje

 

1855-1885 m. maudyklės buvo įrengtos palei kairįjį Neries krantą prie Pilies kalno. 30 metų jas nuomodavo Girša Šibūnas. Tačiau dėl pablogėjusios miesto sanitarinės būklės buvo nutarta maudykles perkelti į dešinįjį Neries krantą prie karinės žinybos sklypo. 1885-1896 m. šias maudykles nuomojosi Samuilas Zarinas, 1897-1902 m. – Chaimas Garkinas.

Senosios maudyklos Vilniuje

1903 m. Karinė žinyba uždraudė naudotis ankstesne vieta, todėl miesto valdžia teko svarstyti, kur galėtų perkelti maudykles. Buvo numatomi tokie variantai: perkelti maudyklių namelius tarp elektrinės ir Žaliojo tilto arba toliau nuo miesto centro – į Žvėryną, arba kairiajame Neries krante aukščiau Vilnios ir Neries santakos.

 

Senosios maudyklos Vilniuje

1909-1915 m. maudyklės buvo įrengtos kairiajame Neries krante aukščiau Neries ir Vilnios santakos, jas nuomojosi Osipas Andrejevas.

Senosios maudyklos Vilniuje

 

Maudykla Valakampiuose, arba Valakupiuose apie 1920 – 1939 metus

Senosios maudyklos Vilniuje

Šaltinis: VU GIDAS, http://audiovis.nac.gov.pl/

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
12 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button