Nepatikėtumėte, kiek visokiausių gandų ir legendų prieš keletą dešimtmečių sklandė apie tuo metu aukščiausią Lietuvos statinį – sostinės televizijos bokštą. Tiesa, ne apie tą, šiandien stūksantį Vilniuje Karoliniškėse, o apie senąjį, prieš 63-ejus metus iškilusį S. Konarskio gatvėje. Statinys jau seniai išardytas, tačiau kažkada vykęs demontavimas tapo unikalia operacija.

Šeštajame dešimtmetyje pastatytas pirmasis televizijos bokštas keitė miesto panoramą, kėlė vilniečių smalsumą ir net tapo įvairių legendų pagrindu.

Buvo kalbėjusių, esą montuojant bokštą nukrito žmogus, nors iš tiesų, iš ryto su vatinuke ant lynų dirbęs statybininkas, dieną, pakaitinus saulei, nusimetė drabužį ir šis krisdamas iš didelio aukščio, sukėlė daugybę kalbų ir gandų. 

Net tris dešimtmečius bokštas buvo aukščiausias statinys Lietuvoje: jo aukštis su antena siekė 192 metrus, o svoris – 350 tonų. Kadangi tuo metu šalies statybininkai neturėjo aukštumininkų patirties, bokštą montavo statybininkai iš tuometinio Leningrado.

Senojo televizijos bokšto demontavimas (1985 m. rugsėjis-spalis) / Andriejaus Steponavičiaus negatyvai (nuotraukos), nuotraukas iš LRT archyvų fondų paruošė Paulius Lileikis

Kai 1981 m. Karoliniškėse pradėjo veikti naujas, dar aukštesnis bokštas, senasis net kelerius metus riogsojo nenaudojamas.

Tiesa, statinys, tris dešimtmečius buvęs pagrindiniu miesto panoramos akcentu, visą tą laiką galimai žalojančiu poveikiu gąsdino Lietuvos radijo ir televizijos darbuotojus bei gyvenusius netoliese. Sklandė gandai, kad dėl bokšto skleidžiamų elektromagnetinių bangų gaišdavo balandžiai.

Diktorė Undinė Nasvytytė knygoje „Apie sceną radiją ir meilę“ prisimena: „Tas bokštas maitintojas pasirodo mus marino. Vieną dieną į LRT atvyko japonų delegacija. Kiekvienas japonas turėjo Geigerio skaitiklį, rodantį radiacijos kiekį. Pamenu, atvažiavau į darbą, darau laukuje duris, o čia iš pastato kad pasipylė japonai! Vos manęs nepargriovė. Pasirodo, pastate jų lemputės ėmė mirksėti.“

Senojo televizijos bokšto demontavimas (1985 m. rugsėjis-spalis) / Andriejaus Steponavičiaus negatyvai (nuotraukos), nuotraukas iš LRT archyvų fondų paruošė Paulius Lileikis

Panašiais prisiminimais žiniasklaidoje yra pasidalijęs ir tuometinis sporto redakcijos žurnalistas Alfredas Pliadis, sakęs, jog bokšto išmontavimas buvo tylus didelio Lietuvos radijo ir televizijos darbuotojų kolektyvo džiaugsmas.

1985 m. rugsėjį prasidėjo bokšto demontavimo darbai. Iš pradžių sraigtasparnis-kranas „Mi-10K“ atliko unikalią operaciją – septynis kartus nukėlė po gabalą viršutinės bokšto dalies konstrukcijų.

Kiekvieną kartą sraigtasparniui teko kelti vis didesnės masės metalo konstrukcijų dalis. Sraigtasparnis į orą kildavo prisipylęs degalų tik vienam reisui nuo S. Konarskio gatvės iki laukymės prie Neries, netoli dabartinių „Litexpo“ parodų rūmų.

Informacija parengta pagal knygą „Lietuvos Televizija 1957-2017. Faktai. Kūrėjai. Laidos“.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

14 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist