MadeinVilnius.lt – Vilniaus naujienų dienoraštis
Vilniaus istorija

Senamiestyje atkastos istorinės smuklės sienos

Vilniaus senamiestyje atkastas XVIII a. pastatas. Archeologai sako, kad tai yra kelis šimtus metų šią vietą garsinusios smuklės liekanos. Investuotojai čia ketina statyti gyvenamuosius namus ir teigia, kad dėl netikėto radinio teks keisti projektą, ieškoti, kaip eksponuoti.

Didelio pastato sienas archeologai atkasinėjo 3 mėnesius. Tyrimai buvo pradėti, nes sovietmečio gamyklų teritorijoje, senajame Paplaujos rajone, statomi daugiabučiai gyvenamieji namai. Iki šiol archeologai neturėjo kuo girtis, nebent buvusių medinių pastatų liekanomis. Tačiau atkastieji mūrai – gerai išlikę.

Smuklė Paplaujos rajone veikė apie 200 metų. Nuo jos anksčiau prasidėjo Juodasis kelias, vedęs Vilnios slėniu iš miesto. Upė turėjo net kelis iškastus kanalus, 10 užtvankų.

Pasak archeologų, sovietmečiu šioje vietoje statant gamyklas žemė pakelta apie 4 metrus, todėl po žeme buvo likę ne tik pamatai, bet ir smuklės pirmojo aukšto sienų fragmentai. Šalia stovėjęs malūnas šiandien palaidotas po asfaltu, tiesiant magistralinę Drujos gatvę.

Investuotojai, ketinę čia statyti gyvenamuosius namus ir biurų pastatus, teigia lauksią paveldo specialistų išvadų.

„Šitoj vietoj tikrai mes ieškosime sprendimų, tam yra architektai, archeologai, tam yra specialistai, ir mes visus susodinę prie apvalaus stalo iš tikrųjų rasime geriausią būdą. Mes esame tikrai suinteresuoti tiek, kiek tai yra įmanoma, ir tiek, kiek tai yra įdomu visuomenei“, – sakė „Darnu group“ komunikacijos vadovė Olga Malaškevičienė.

Archeologų teigimu, atkasti sienų mūrai yra vertingi, tačiau reikėtų architektūrinių tyrimų, kurie nustatytų svarbiausią – seniausiąją smuklės dalį.

Plačiau apie tai – Monikos Petrulienės reportaže.

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt

PARAŠYKITE KOMENTARĄ

avatar
  Užsisakyti komentarų pranešimus  
Pranešti apie

Panašūs pranešimai

Laiko kapsulė. Gedimino pr. 27

Evaldas Činga

Sukilėlių kapų tyrimai Gedimino kalne 2017–2018 metais

Evaldas Činga

Lenkijos tarpukaris Vilniuje: geriausi klasicizmo pavyzdžiai ir naujos visuomenės architektūra

LRT.lt

Senamiesčio gyventojai atveria kiemelius – pasidalins miesto istorija(nuotraukų galerija)

Evaldas Činga

Atgims legendinės vaikų kavinės „Nykštukas“ sienų tapyba

Evaldas Činga

Savivaldybė antrus metus mokės stipendiją sostinės istorijos tyrėjams

Evaldas Činga

Šis internetinis portalas naudoja slapukus (angl. cookies), kad pagerintų jūsų naršymo kokybę. Slapukus galite atšaukti bet kada. Sutinku Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika