Neatrastas Vilnius

Vienas seniausių Vilniaus mikrorajonų – Skansenas

Kai šiandien keliaujame po Vilnių retai kada susimąstome, kad daugelis vietų – mikrorajonų, šiandien apstatytų įmantriais pastatais ar ne tokios išraiškingos architektūros daugiabučiais kadaise buvo įvairius pavadinimus turėję kaimai. Atrodytų visai įprasta, kad einant vienu iš miesto pakraščio mikrorajonų galiausiai prieisi vienkiemius, kaimo gyvenvietes. Įdomu tai, kad Vilniaus skansenas yra ne kas kita, kaip kaimas pačiame miesto centre.

Skansenas, vilniečių dar vadinamas Šanchajumi, – tai dabartinės S. Fino, Giedraičių, Šilutės, Krokuvos, Daugėliškio, Širvintų, Saracėnų, Kalvarijų gatvės. Vaikščiodami Skanseno gatvelėmis, galite pamatyti 1880–1930 m. pastatytus liaudiškojo tipo medinius namus, kai kur išlikusį senovinį grindinį ar paveldosaugininkų saugomas didžialapes ir mažalapes liepas.

Skansenu, ar bendrąją prasme muziejumi po atviru dangumi šią Šnipiškių mikrorajono teritoriją galima vadinti tik iš dalies. Priešingai nei Rumšiškėse, čia nėra vien tušti susidomėjusių smalsumui patenkinti skirti pastatai. Čia gyvenantiems žmonėms tai yra jų namai, čia vyksta jų kasdienis gyvenimas. Šnipiškių mikrorajonas XIX a. antroje pusėje dar buvo gatvinis kaimas miesto pakraštyje, tačiau plečiantis miestui ir vykstant statyboms XX – XIX a. teritorijos vaizdas pamažu pradėjo kisti. Kadangi daugelis senbuvių gyventojų liko gyventi savo sodybų sklypuose pagal gatveles, kaip yra būdinga gatviniams kaimams, naujosios statybos daugiausia vyko aplink. Dėl šios priežasties šiandien Šnipiškių mikrorajonas žiniasklaidoje susilaukia nemažai dėmesio, pabrėžiant apgriuvusių medinukų ir dangoraižių kontrastą, kurį ryškiausiai galima įžvelgti einant Krokuvos gatve. Istoriografijoje žinių apie Vilniaus Šnipiškių skanseną nėra daug, o kasdienį gyvenimą čia geriausiai pristato Jūratės Samulionytės dokumentinis filmas „Šanchai banzai“. Apsilankius 8 hektarų kultūros paveldo departamento saugomame Šnipiškių plote pasijunti kaip XX a. miestelyje, kur greta medinukų išryškėja XIX – XX a. mūriniai pastatai, kadaise globoję pagrindines administracines įstaigas. Nors spaudoje galima rasti trumpų straipsnelių suteikiančių žinių apie Šnipiškių skanseną, tai negali atstoti gyvo apsilankymo patirties, kuri neretu atveju padeda geriau suprasti sunkiąją visuomenės socialinio gyvenimo pusę…

 

Informaciją parengė: Vilius Šadauskas, VilniusGO.lt

Mobilioji aplikacija „VilniusGO“ supažindina su 300 kultūrinių, istorinių ir gamtinių Vilniaus miesto objektų. Programėlė apsiriboja ne tik gerai žinomais objektais, bet populiarina ir kitus ne mažiau svarbius, tačiau  mažiau žinomus objektus, esančius toliau nuo miesto centro. Mobiliąją programėlę „VilniusGO“  gali atsisiųsti iš Google Play ir iTunes.

 
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
30 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
4 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Pilietis
Pilietis
1 mėnesį

Šitą Bomženą seniai reikėjo sulyginti su žeme. Nieko saugotino ten nėra, tik lūšnos pastatytos pagal baisiausias sovietines tradicijas iš po ranka pasitaikiusių medžiagų. Šlykštu ten net būti, ypač matant tas į žemę susmegusias lūšnas ir rusakalbius, iš kibiro pilančius pamazgas ant gatvės.

Tomas
Tomas
1 mėnesį

Buldozerio šitam absurdui reiktų..
Turim puikų Senamiestį, Žvėryną, Užupį, kurių sutvarkyt nesugebam ir kur energiją skirt reiktų, bet ne sugalvojo lauko tualetus protingai pavadint ir į paveldą taikytis.
Tai turėtų būti pavyzdinis ateities, modernios Lietuvos rajonas, o ne lušnynų ir perkūnkiemio kratinys..

Senas vilnietis
Senas vilnietis
1 mėnesį

Šis rajonas nei su Šanchajumi, nei su Skansenu neturi nieko bendro. Gal labiau tiktų Naujųjų Vasiukų ar Pašikniškių pavadinimas.

Paskutinį kartą redaguota 1 mėnesį (Senas vilnietis)
matosi
matosi
1 mėnesį
Atsakinėti į  Senas vilnietis

Jo, tas skansenas tai pries kokius 5 metus sugalvotas. Niekad niekas jo seniau taip nevadino, bet vat pavadinkim mandrai ir lyg šnipiškių lušnynai pagražės…

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button