Buvęs gyvenamasis namas yra unikalios medinės architektūros pavyzdys Vilniuje. Tai – ypatingos architektūrinės vertės medinis pastatas, puoštas menine drožyba, kuriai Vilniuje neprilygsta joks kitas medinis paminklinis namas. Pagal Vilniaus miesto dūmos patvirtintą 1876 m. statybos brėžinį Kolegijos patarėjo našlė Marija Šulska (Šulskaja), nuomojamame sklype iš Vilniaus Šv. Dvasios stačiatikių vienuolyno, pradėjo statyti vieno aukšto medinį gyvenamąjį namą ir ūkinį pastatą kieme. Pagal šį statybos brėžinį buvo pastatytas vieno aukšto, dviejų galų su akmenų mūro pamatu ir medinėmis langinėmis, apkaltas medinėmis lentelėmis, utilitarus medinis gyvenamasis namas ir ūkinis pastatas. 1887 m. pagal karo inžinieriaus Aleksandro Antonovičiaus parengtą rekonstrukcijos brėžinį, tuometinis posesijos savininkas Boleslovas Šulskis ėmėsi rekonstruoti esamą vienaukštį gyvenamąjį namą.

Šios rekonstrukcijos metu buvo suformuotas dabartinis gyvenamasis namas, ant jo užstatytas tašytų rąstų mezoninas, prie pietinio fasado pristatytas įėjimas-prieangis, virš jo įrengta lodžija, iš kiemo pusės, prie šiaurinio fasado pastatytas priestatas su laiptais. Tačiau atlikta namo rekonstrukcija ne visai atitiko A. Antonovičiaus parengtą brėžinį, nes namas su mezoninu ir lodžija buvo dekoruotas šiek tiek kitokiu kiaurapjūvio augalinio ornamento dekoru. 1887 m. rekonstrukcijos brėžinyje yra pažymėtas ir lauko tualetas teritorijos rytinėje dalyje. Iki Antrojo pasaulinio karo namas buvo nudažytas klijiniais dažais. Tarpukariu Vilniaus miesto savivaldybė namo mezoniną reikalavo apkalti medinėmis lentelėmis ir nudažyti aliejiniais dažais. 1939 m. name buvo tvarkomos visos krosnys, nudažytas mezoninas bei namo skardos lakštų stogas, tačiau reikalavimas apkalti mezoniną medinėmis lentelėmis įvykdytas nebuvo. 1918-1940 m. čia gyveno visuomenės ir kultūros istorijai svarbios asmenybės – menininkai Konstantinas Markovskis ir Jadvyga Minska, rašytoja Sofija Bykova, lankėsi tapytojas Ferdinandas Rusčicas ir fotografas Janas Bulhakas. Namas 2006 m. buvo įtrauktas į Kultūros vertybių registrą.

Projekto tikslas – rekonstruoti pastatą Polocko g. 52 ir įrengti naują Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos skyrių – Vilniaus medinės architektūros paveldo muziejų. Projektas bus įgyvendintas iki 2021-04-30. Bendra projekto vertė 1,1 mln. Eur, iš kurių skirtas ES struktūrinių fondų finansavimas – 0,5 mln. Eur, savivaldybės biudžeto lėšos – 0,6 mln. Eur.

Vykdant projektą, bus sutvarkytas pagrindinis pastatas, jame įrengta muziejaus ekspozicinė erdvė, renginių ir laikinųjų ekspozicijų erdvė, multifunkcinė edukacijų erdvė, kavinė, konsultacinis medžio centras su duomenų baze, sutvarkytas pagalbinis ūkinis pastatas, įrengtos edukacinės medžio dirbtuvės, atstatytas kiemo rūsys, įrengtos techninės patalpos.

2018 m. spalio 17 d. Vilniaus miesto savivaldybės taryba pritarė projekto vykdymui.

Informaciją parengė: VilniusGO.lt 

Mobilioji aplikacija „VilniusGO“ supažindina su daugiau nei 500 kultūrinių, istorinių ir gamtinių Vilniaus miesto objektų. Programėlė neapsiriboja tik gerai žinomomis vietomis, bet supažindina ir su kitais ne mažiau svarbiais, tačiau mažiau žinomais objektais, esančiais toliau nuo miesto centro. Mobiliąją programėlę „VilniusGO“  galite atsisiųsti iš Google Play ir AppStore.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

13 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist