MadeinVilnius.lt – Vilniaus naujienų dienoraštis
Senasis planetariumas
Nuotr.: Ieva Čičirkaitė
Neatrastas Vilnius

(Ne)atrastas Vilnius: Senasis planetariumas

Planetariumas – teatrinis pastatas, naudojamas švietimui ir pramogai astronomijos tematika.

Pagrindinis daugumos planetariumų atributas yra didelis kupolo formos projekcinis ekranas, kuriame atkartojamas astronominių ir danguje matomų kūnų judėjimas. Žvaigždinės scenos kuriamos naudojant daugybe įvairių technologijų (pvz., skaidrių projektoriai, lazeriai ir kitos). Neretai įvairios technikos kombinuojamos tarpusavyje sukuriant bendrą vaizdą. Pirmasis planetariumas buvo įkurtas 1924 m. Vokietijoje.

Pirmasis planetariumas Vilniuje buvo įkurtas 1962 m. J. Basanavičiaus gatvėje, netoli buvusio kino teatro „Lietuva“ (dabar MO muziejus). Planetariumas pastatytas pagal tipinį projektą, parengtą Maskvos valstybinio teatrų projektavimo instituto „Giproteatr“ specialistų – architekto V. Turčinovičiaus ir konstruktoriaus V. Rabinovičiaus. Sostinei jį pritaikė tas pats „Lietuvos“ kino teatro autorius J. Kasperavičius. Pagrindinė salė, skirta 146 žiūrovams, suprojektuota kaip apvali 12,3 m skersmens patalpa su ją dengiančiu 6 m aukščio kupolu. Jo kupolas taisyklingas, žvynuotas, būtų panašus į bažnyčios, tačiau ant jo nėra jokių religinių ženklų. Joje įrengtas mažasis C. Zeisso gamyklos projektorius. Prie žiūrovų salės iš Vingrių G. pusės prišlietos puslankio formos administracinės ir techninės patalpos, o iš J. Basanavičiaus g. – erdvus vestibiulis tarnavęs ir kaip parodų paviljonas. 1961 m. nors ir buvo baigti statybos darbai , tačiau prasidėjo apdailos darbai.

Senasis planetariumas

Dailininkas I. Ločeris per tris mėnesius ant sienos nutapė ekspresyvią freską „Į žvaigždes“. Greta panoraminės freskos vestibiulyje stovėjo iš Maskvos gautas Mėnulio gaublys. Planetariumas buvo atvertas 1962 m. rugpjūčio 10 d. Per 20 metų planetariumą aplankė ir jo lektorių paskaitų klausė apie 4 mln. žmonių. Užsidarius planetariumui pastate kurį laiką veikė kazino, bei restoranas „Qpolo“. 90-ųjų pradžioje (1989 m.) planetariumas persikėlė į naujas patalpas. Dabartinis planetariumas pastatytas 1989 m. pagal architekto Roberto Stasėno projektą yra miesto centre, Konstitucijos prospekte. Pastato akcentas – apvalus žvilgantis 12,5 metrų skersmens kupolas su 166 vietų Žvaigždžių sale ir PRF – 2 ZEISS projektoriumi, kupole projektuojančiu apie 6000 žvaigždžių.

Informaciją parengė: VilniusGO.lt

Mobilioji aplikacija „VilniusGO“ supažindina su 300 kultūrinių, istorinių ir gamtinių Vilniaus miesto objektų. Programėlė apsiriboja ne tik gerai žinomais objektais, bet populiarina ir kitus ne mažiau svarbius, tačiau  mažiau žinomus objektus, esančius toliau nuo miesto centro. Mobiliąją programėlę „VilniusGO“  gali atsisiųsti iš Google Play ir iTunes.

1
PARAŠYKITE KOMENTARĄ

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Patrauklus objektas Recent comment authors
  Užsisakyti komentarų pranešimus  
naujausius seniausius labiausi vertinti
Pranešti apie
Patrauklus objektas
Skaitytojas
Patrauklus objektas

o kad jį renovuotų ir prikeltų naujam planetariumo naudojimui !

Panašūs pranešimai

Neatrastas Vilnius: Ribiškių pėsčiųjų trasa/pažintinis takas

VilniusGo.lt

Neatrastas Vilnius: Tibeto skveras

VilniusGo.lt

Neatrastas Vilnius: Mineralų muziejus

VilniusGo.lt

Neatrastas Vilnius: Trinapolis – Trinitorių vienuolynas (bažnyčia)

VilniusGo.lt

(Ne)atrastas Vilnius: Zalkindo prekybos centras

VilniusGo.lt

(Ne)atrastas Vilnius: Kino teatras „Helios“

VilniusGo.lt

Šis internetinis portalas naudoja slapukus (angl. cookies), kad pagerintų jūsų naršymo kokybę. Slapukus galite atšaukti bet kada. Sutinku Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika