Neatrastas Vilnius

(Ne)atrastas Vilnius: Pliaterių rūmai

Anksčiau buvę rokokiniai Pliaterių rūmai, kurių vidus ir parkas buvo sutvarkyti tuo metu madingu „kinišku“ stiliumi. XIX a. pradžioje šiuose rūmuose veikė restoranas „Kinija“.

Dvarelis Kosciuškos g. 36, pastatytas 1826 m. Michalo Radziševskio lėšomis, o 1850 m. atiteko Vilniaus vyskupui Vaclovui Žilinskiui. Manoma, kad jį projektavo Peterburgo architektas Vasilijus Stasovas. Dvarelis yra vaizdingoje Antakalnio vietoje, ant aukšto Neries kranto, apsuptas parko. Keturšlaičiu stogu dengtas nedidelio tūrio vienaukštis pastatas pagrindiniu fasadu nukreiptas į gatvę. Jo pusrūsis dėl žemėjančio į upę reljefo virtęs cokoliniu aukštu. Namo planas stačiakampis, patalpos išdėstytos ir koridorine, ir anfiladine tvarka. Pagrindinio fasado akcentas – keturių toskaninių kolonų portikas, iškeltas ant cokolio. Priešingame, į upę nukreiptame fasade įrengta portiko pavidalo terasa su keturiais kvadratiniais stulpais virš cokolio arkų. Visus fasadus skaido pakaitomis išdėstyti piliastrai ir langai, o pastogę juosia antablementas.

Tarpukariu čia buvo įsikūręs lenkų karininkų klubas, vadintas „kazino“, nacių laikotarpiu – Vokietijos kariuomenės štabas, o pokario pradžioje – 3-iojo Baltarusijos fronto vado Ivano Černiachovskio ir NKVD štabai. 1956 – 1990 metais čia buvo Lietuvos draugystės ir kultūrinių ryšių su užsienio šalimis draugija. Dabar čia įsikūrusios Danijos ir Nyderlandų ambasados.

 

Informaciją parengė: Valdas Selenis, VilniusGO.lt 

Mobilioji aplikacija „VilniusGO“ supažindina su daugiau nei 500 kultūrinių, istorinių ir gamtinių Vilniaus miesto objektų. Programėlė neapsiriboja tik gerai žinomomis vietomis, bet supažindina ir su kitais ne mažiau svarbiais, tačiau mažiau žinomais objektais, esančiais toliau nuo miesto centro. Mobiliąją programėlę „VilniusGO“  galite atsisiųsti iš Google Play ir AppStore.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
18 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button