2006 m. gruodžio 8 d. buvo atidengtas  paminklas, skirtas SSRS ir Afganistano kare žuvusiems Lietuvos kariams atminti. Žuvusiųjų karių atminimui skirtą, natūralaus akmens paminklą, sudaro dvi dalys. Viršutinėje dalyje pavaizduota motina, kuri glėbyje laiko savo žuvusį sūnų. Tarp jų iškalta juodoji tulpė – Afganistano karo simbolis. Taip vadindavo lėktuvus, kurie gabendavo žuvusių kareivių palaikus. Apatinė paminklo dalis pagaminta iš granito, jame iškalti 96 Afganistano kare žuvusių karių  vardai, pavardės, gimimo bei žūties metai.

Skulptūra pastatyta buvusio karinio miestelio teritorijoje, Žukausko ir Žygio gatvių sankirtoje esančiame skverelyje. Vieta pasirinkta neatsitiktinai – iš šios vietos jaunuoliai buvo vežami į Afganistaną.  Paminklą kūrė architektė Virginija Bakšienė ir skulptorius Antanas Kmieliauskas, jis ir padovanojo akmenį šiam paminklui.

Šis paminklas – karo Afganistane veteranų Vilniaus sąjungos projektas. Jos pastatymą finansavo Vyriausybės, Vilniaus miesto savivaldybės, Krašto apsaugos ministerijos, Kultūros ir sporto rėmimo fondo ir Vilniaus karo Afganistane veteranų sąjungos surinktomis lėšomis. Prie karių įamžinimo taip pat prisidėjo žuvusiųjų tėvai, giminės, šio karo dalyviai ir jų organizacijos. Lietuvos Afganistano karo veteranų organizacijos duomenimis, 1979-1989 metais Afganistane vykusiame kare dalyvavo per 100 tūkst. sovietų karių, tarp jų – 5 tūkst. Lietuvos piliečių.

Cinkuotuose karstuose parvežtus žuvusiuosius ne visos šeimos galėjo tinkamai palaidoti. Tuometinė valdžia slėpė informaciją apie šį karą, todėl jo aukos buvo laidojamos slapčia ir paskubomis, neleista net tinkamai su jais atsisveikinti ir palydėti į kapus.

Beveik visi iš Lietuvos į Afganistaną paimti ir ten žuvę jaunuoliai palaidoti Lietuvoje. Tik 4 lietuvių kūnai ilsisi svetur. Beveik visų žuvusiųjų artimieji taip pat gyvena Lietuvoje.

Paminklą pašventino karo Afganistane dalyvis kunigas Gediminas Antanas Marcinkevičius.

Informaciją parengė: VilniusGO.lt

Mobilioji aplikacija „VilniusGO“ supažindina su 300 kultūrinių, istorinių ir gamtinių Vilniaus miesto objektų. Programėlė apsiriboja ne tik gerai žinomais objektais, bet populiarina ir kitus ne mažiau svarbius, tačiau  mažiau žinomus objektus, esančius toliau nuo miesto centro. Mobiliąją programėlę „VilniusGO“  gali atsisiųsti iš Google Play ir iTunes.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

1 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist