MadeinVilnius.lt – Vilniaus naujienų dienoraštis
Nuotr.: Ieva Čičirkaitė
Neatrastas Vilnius

Neatrastas Vilnius: Paminklas žuvusiems Afganistano kare

2006 m. gruodžio 8 d. buvo atidengtas  paminklas, skirtas SSRS ir Afganistano kare žuvusiems Lietuvos kariams atminti. Žuvusiųjų karių atminimui skirtą, natūralaus akmens paminklą, sudaro dvi dalys. Viršutinėje dalyje pavaizduota motina, kuri glėbyje laiko savo žuvusį sūnų. Tarp jų iškalta juodoji tulpė – Afganistano karo simbolis. Taip vadindavo lėktuvus, kurie gabendavo žuvusių kareivių palaikus. Apatinė paminklo dalis pagaminta iš granito, jame iškalti 96 Afganistano kare žuvusių karių  vardai, pavardės, gimimo bei žūties metai.

Skulptūra pastatyta buvusio karinio miestelio teritorijoje, Žukausko ir Žygio gatvių sankirtoje esančiame skverelyje. Vieta pasirinkta neatsitiktinai – iš šios vietos jaunuoliai buvo vežami į Afganistaną.  Paminklą kūrė architektė Virginija Bakšienė ir skulptorius Antanas Kmieliauskas, jis ir padovanojo akmenį šiam paminklui.

Šis paminklas – karo Afganistane veteranų Vilniaus sąjungos projektas. Jos pastatymą finansavo Vyriausybės, Vilniaus miesto savivaldybės, Krašto apsaugos ministerijos, Kultūros ir sporto rėmimo fondo ir Vilniaus karo Afganistane veteranų sąjungos surinktomis lėšomis. Prie karių įamžinimo taip pat prisidėjo žuvusiųjų tėvai, giminės, šio karo dalyviai ir jų organizacijos. Lietuvos Afganistano karo veteranų organizacijos duomenimis, 1979-1989 metais Afganistane vykusiame kare dalyvavo per 100 tūkst. sovietų karių, tarp jų – 5 tūkst. Lietuvos piliečių.

Cinkuotuose karstuose parvežtus žuvusiuosius ne visos šeimos galėjo tinkamai palaidoti. Tuometinė valdžia slėpė informaciją apie šį karą, todėl jo aukos buvo laidojamos slapčia ir paskubomis, neleista net tinkamai su jais atsisveikinti ir palydėti į kapus.

Beveik visi iš Lietuvos į Afganistaną paimti ir ten žuvę jaunuoliai palaidoti Lietuvoje. Tik 4 lietuvių kūnai ilsisi svetur. Beveik visų žuvusiųjų artimieji taip pat gyvena Lietuvoje.

Paminklą pašventino karo Afganistane dalyvis kunigas Gediminas Antanas Marcinkevičius.

Informaciją parengė: VilniusGO.lt

Mobilioji aplikacija „VilniusGO“ supažindina su 300 kultūrinių, istorinių ir gamtinių Vilniaus miesto objektų. Programėlė apsiriboja ne tik gerai žinomais objektais, bet populiarina ir kitus ne mažiau svarbius, tačiau  mažiau žinomus objektus, esančius toliau nuo miesto centro. Mobiliąją programėlę „VilniusGO“  gali atsisiųsti iš Google Play ir iTunes.

PARAŠYKITE KOMENTARĄ

avatar
  Užsisakyti komentarų pranešimus  
Pranešti apie

Panašūs pranešimai

Neatrastas Vilnius: Namas į kurį pataikė lėktuvas

VilniusGo.lt

Neatrastas Vilnius: Naujųjų Verkių popieriaus fabrikas

VilniusGo.lt

Neatrastas Vilnius: „Viktorijos“ namas

VilniusGo.lt

Neatrastas Vilnius: Vilniaus kalnai

VilniusGo.lt

Neatrastas Vilnius: Rokantiškių piliavietė

VilniusGo.lt

Neatrastas Vilnius: Ribiškių pėsčiųjų trasa/pažintinis takas

VilniusGo.lt

Šis internetinis portalas naudoja slapukus (angl. cookies), kad pagerintų jūsų naršymo kokybę. Slapukus galite atšaukti bet kada. Sutinku Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika