Neatrastas Vilnius

(Ne)atrastas Vilnius: Karinis Šiaurės miestelis

Šiaurės miestelyje mūriniai statiniai – kareivinės – buvo pastatyti XIX amžiuje. XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje juose buvo įsikūrę Rusijos imperijos kariniai daliniai. Tarpukariu kareivinėmis naudojosi lenkų kariai.

Sovietmečiu Žirmūnuose visuomenei neprieinama buvo ir kareivinių teritorija, vadinama Šiaurės miesteliu. Dalis teritorijos buvo vadinama Karo lauku, šioje vietoje vykdavo kariuomenės pratybos, paradai. Minėtu laikotarpiu  čia buvo ir tankų dalinio karinė bazė (1945–1956 m. Šiaurės miestelyje buvo įsukūrusi 16-oji lietuviškoji divizija). Miestelyje taip pat buvo ir kareivių kultūros centras bei kino teatras.

11 Šiaurės miestelio gatvių buvo pavadintos garsių tarpukario Lietuvos karininkų, tokių kaip pirmojo žuvusio savanorio Povilo Lukšio, generolų Jurgio Kubiliaus ir Silvestro Žukausko, vardais. Taip pat atsirado Ulonų, Lakūnų, Apkasų, Rinktinės gatvės.

 

Per Šiaurės miestelio teritoriją yra žygiavusi ir Napoleono Bonaparto kariuomenė. Remiantis istoriniais šaltiniais, nustatyta, jog šioje vietoje ėjo Napoleono Didžiosios armijos gynybinės sistemos antroji linija, kurią sudarė apkasų ir redutų sistema. 2001 m. vykdant statybos darbus čia buvo rasta viena iš didžiausių Napoleono kariuomenės karių kapaviečių. Prancūzijos armijos palaikai buvo perlaidoti 2003 m. birželio mėn. Antakalnio kapinėse.

Po nepriklausomybės atkūrimo bei Tarybinės armijos pasitraukimo 1992 m., karinės bazės patalpas imta naudoti komercijai – čia įsikūrė įvairios parduotuvėlės, dirbtuvės, autoservisai. Dėl to, kad šiame dideliame plote nebuvo aiškių gatvių, o pastatai buvo tiesiog sunumeruoti korpusų numeriais, Šiaurės miestelyje naviguoti buvo sudėtinga.

1998–2005 m. daugelis Šiaurės miestelio pastatų buvo nugriauti ir suformuotas miesto gatvių tinklas (Ulonų, P. Lukšio,J. Kubiliaus, S. Žukausko, Žygio ir kt. gatvės). Didelė dalis Šiaurės miestelio teritorijos užstatyta gyvenamaisiais pastatais, taip pat čia įsikūręs prekybos centrų kompleksas.

 

Informaciją parengė:VilniusGO.lt

Mobilioji aplikacija „VilniusGO“ supažindina su 300 kultūrinių, istorinių ir gamtinių Vilniaus miesto objektų. Programėlė apsiriboja ne tik gerai žinomais objektais, bet populiarina ir kitus ne mažiau svarbius, tačiau  mažiau žinomus objektus, esančius toliau nuo miesto centro. Mobiliąją programėlę „VilniusGO“  gali atsisiųsti iš Google Play ir iTunes.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
37 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Komas
Komas
1 mėnesį

Nesuprantu šio mikrorajono patrauklumo. Nei vieno parkelio 1km spinduliu. Namų fasadus 2004-2008 statybos jau reikia renovuoti. Netoli Ogmios Miestas,bet į jį realiai kartą per pusmetį nueit verta Kalėdom apsipirkt. Centras arti, bet nuo ulonų g. autobusai apyrečiai. Gelbsti tik naujai nutiestas dviračių takas ir tai, kad nėra nusikalstamumo, nes ne komiblokinis rajonas. Bendrai paėmus, gyvenimo kokybė: 6/10.

Architektas
Architektas
1 mėnesį

Nusikabinkit tuos kondicionierius nuo fasadų, ubagai

Augustas
Augustas
1 mėnesį

Sveiki,
Tarnaujat 16-je lietuviškoje divizijoje, teko gyventi lietuviško simbolio – dvigubo kryžiaus formos, kareivinėse. Jas statė lenkai, tuo laiku okupuotame Vilniuje. Gana įdomi jų statybos istorijos pabaiga, surišta su jų forma.

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button