Neatrastas Vilnius

(Ne)atrastas Vilnius: Antakalnio kapinių Menininkų kalnelis

Antakalnio kapinės, anksčiau žinomos, kaip Karių kapinės – 1809 m. įkurtos Antakalnio rytinėje dalyje, kalvotame pušyne, netoli nuo nedidelių gatvelių ir gyvenamųjų namų. Jų plotas 15,60 ha.

XVII−XVIII a. tai buvo visai nuošali vieta, miškas, priklausęs patiems įtakingiausiems to meto didikams − Sapiegoms. Iš pradžių buvo skirtingi plotai, skirti pasauliečiams, kariams, našlaičiams ir Pirmojo pasaulinio karo dalyviams laidoti. Vėliau susiformavo vientisos kapinės.

Nuotr.: Ieva Čičirkaitė, VilniusGo.lt

Prestižinėmis laikomos Antakalnio kapinės yra suskirstytos kvartalais. 25-asis kvartalas vadinamas Menininkų kalneliu. Antakalnio kapinių Menininkų kalnelis – išskirtinė laidojimo vieta, nuo XX a. pabaigos priglaudusi daugybę rašytojų, dailininkų, aktorių, muzikantų.

 

Pradžia buvo šioje kapinių dalyje 1964 m. palaidoto skulptoriaus Juozo Mikėno kapas. Vėliau netoli jo, žemumoje ir ant kalvelės, buvo palaidoti rašytojas Augustinas Gricius, operos dainininkė Elena Čiudakova, dailininkas Stasys Krasauskas, rašytoja Ieva Simonaitytė, poetas Paulius Širvys, kompozitorius Eduardas Balsys.   

Nuotr.: Ieva Čičirkaitė, VilniusGo.lt

Pastaraisiais metais Menininkų kalnelyje atgulė nemažai šios kartos menininkų: poetas Justinas Marcinkevičius, kompozitorius Gintautas Abarius, kino režisierius Arūnas Žebriūnas, aktoriai Vytautas Šapranauskas, Antanas Šurna. Menininkų kalnelyje iškilo ir Jordanijoje mirusio humoro laidos „Dviračio šou“ kūrėjo Gintaro Ruplėno kapavietės kauburėlis. Šalia anksčiau mirusios savo žmonos Onos ten palaidotas ir aktorius Donatas Banionis. Ir sąrašas tęsiasi.

Menininkų kalnelyje kasdien apsilanko įvairių žmonių: vieni ateina aplankyti ar sutvarkyti artimųjų kapų, kiti – kaip į muziejų po atviru dangumi. Gerbėjai atneša gėlių ant savo mėgstamų aktorių ar dainininkų kapų, kiti – pasižvalgyti į antkapius, kurie išsiskiria originalumu, netradiciškumu. Be to, pavaikščiojus po Menininkų kalnelį galima plačiau susipažinti su šalies meno ar literatūros istorija.’

 

Informaciją parengė: VilniusGO.lt 

Mobilioji aplikacija „VilniusGO“ supažindina su daugiau nei 500 kultūrinių, istorinių ir gamtinių Vilniaus miesto objektų. Programėlė neapsiriboja tik gerai žinomomis vietomis, bet supažindina ir su kitais ne mažiau svarbiais, tačiau mažiau žinomais objektais, esančiais toliau nuo miesto centro. Mobiliąją programėlę „VilniusGO“  galite atsisiųsti iš Google Play ir AppStore.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
5 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Matas
Matas
1 metus

Appstore linkas neveikia

Back to top button