Pavasarį suaktyvėja kelionės po šalies apylinkes – daugelis leidžiasi į išvykas po pamėgtas ir mažiau atrastas vietoves. Tarp tokių galima paminėti ir Lietuvos dvarus, kurių yra išlikę apie penkis šimtus. Iš jų – nemaža dalis apleistų, nenaudojamų, tuo pačiu ir mažiau žinomų pastatų ir sodybų.

Ne vienerius metus aktyviai po Lietuvą keliaujantis Mantas Brazdžionis sako, kad daugelis jo aplankytų dvarų žavi savo unikaliomis istorijomis.

„Kiekvienas dvaras turi savo aurą, išskirtinę architektūrą, o jų įspūdį neretai sustiprina ir įspūdingos, permainingos istorijos“, – pastebi M. Brazdžionis, savo atradimais iš įdomiausių Lietuvos kampelių besidalinantis Youtube platformoje. Keliautojo teigimu, ypač įdomu aplankyti ne didmiesčiuose, o mažuose miesteliuose įsikūrusius dvarus, pasižyminčius savita autentika ir kraštovaizdžiu.

Šiaurinėje Vilniaus rajono dalyje, Aukštaitijos regiono pietuose, slepiasi du labai gražūs, bet tuo pačiu ir kardinaliai skirtingi Vyžulėnų ir Glitiškių dvarai.

Vyžulėnų dvaras ne be reikalo laikomas vienu įspūdingiausių visame Vilniaus rajone. Jie iškilo XX a. pradžioje ir priklausė garsiam to meto teisininkui Bronislavui Vrublevskiui. Tačiau šeimininkauti jis čia galėjo ne taip ir ilgai – sovietams okupavus Lietuvą, Vyžulėnų dvaras virto sanatorija, o po to tuberkuliozės ligonine. Prieš du dešimtmečius sveikatos įstaiga užvėrė duris ir nuo to laiko pastate nebevyksta jokia veikla, o vaizdingos gamtos apsuptas dvaras nyksta.

Tuo tarpu netoliese esantis Glitiškių dvaras išgyvena atgimimo laikotarpį. Prieš daugiau kaip 500 metų šioje vietovėje veikė dominikonų ir misionierių vienuolynai. Vokiečių okupacijos metais dvaras buvo paverstas kalėjimu, o sovietmečiu čia veikė mokykla. Visai neseniai buvo iš pagrindų atnaujinti tiek pagrindiniai Glitiškių dvaro rūmai, tiek ir juos supanti aplinka.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

71 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist