Vilniaus istorija

Kalnų parko stadiono istorija

Didžioji dalis dabartinio Kalnų parko teritorijos – Vilniaus pilių rezervatas. Netoli nuo Dainų slėnio estrados, tačiau jau už rezervato ribos, stūkso ir Vidaus reikalų ministerijai priklausantis stadionas.

Vienos sporto šakos padeda parengti ištvermingus karius, kitos – pasiruošti karui. Taip buvo mąstoma prieš 100 metų.

Boksas, fechtavimas, šaudymas, jojimas yra kario sporto šakos. Futbolas, krepšinis ir kitos kolektyvinės žaidynės – jau skirtos laimėti karą.

 
1926-ųjų fotografijoje (saugoma Narodowe Archiwum Cyfrowe) Kalnų parko stadiono vartai. Vartų „saulė“ išduoda, kad tai 6-ojo legionų pėstininkų pulko stadionas. Sunku pasakyti, koks stūkso paminklas laiptais aukščiau. Galbūt pagerbtas pulko ženklas? Afiša skelbia, kad įvyks(o) lengvosios atletikos varžybos.

Komandinės sporto šakos padeda kariams išmokti taktikos ir sąveikos, t.y. tikslo siekimo ne pavieniui, o visiems kartu.

Gal dėl šių militaristinių priežasčių Kalnų parko prieigose 1925 metais buvo įrengtas stadionas ne vilniečių, bet Lenkijos kariuomenės 6-ojo pėstininkų pulko pastangomis.

Gal tai yra tas raktas (kariuomenės įsitraukimas), kuris šiandien atvertų visas „skrynias“, norint pastatyti ir Nacionalinį stadioną Vilniuje?

 
Nuotraukoje stadionas apie 1926 m. Namas, kuris matosi dešiniau – T. Kosciuškos g. 30. Pastato, kuriame dabar Šventojo Sosto nunciatūra, dar nėra. Jis atsiras vėliau – apie 1937 m.

Kalnų parko stadionas atidarytas iškilmingai 1925 metų liepą, surengiant futbolo rungtynes. Prieš joms prasidedant, virš stadiono pasirodė lėktuvas, iš kurio pasklido ne tik gėlės, bet ir buvo numestas kamuolys.

„Dangiškas“ kamuolys paties maršalo Juzefo Pilsudskio buvo „papasuotas“ komandos WKS „Pogonia“ (lietuvių k. – „Vytis“) kapitonui Stefanui Slyvai. Taip simboliškai prasidėjo Vilniaus derbis. Towarzystwo Sportowe Wilia prieš WKS Pogonia. Rungtynės baigėsi diplomatiškai, lygiosios 1:1.

Kalnų parko stadionas „statutiniu“ išliko iki šiol. Šiandien tai Policijos departamento stadionas su šaudykla.   

 

Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato informacija

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
26 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button