Vandens malūnas – turbūt pirmasis žmogaus sukurtas „robotas“.

Jis dirba visą parą, pagal iš anksto „parengtą programą“, atlieka labai daug nuobodžių veiksmų. Jeigu sunku patikėti, pabandykite rankomis sumalti vieną maišą grūdų.

Iki šio „roboto“ išradimo, monotoniškiems darbams atlikti žmogus tiesiog naudojosi kitų gyvūnų pagalba: jaučių, arklių, asiliukų, kupranugarių ir pan.

Pirmosios žinios apie vandens malūnus Lietuvoje siekia 1404 metus, kai Jogaila ir Vytautas leido Vokiečių ordinui statyti malūnus ant Nevėžio krantų. Taip Lietuvoje prasidėjo pramonės revoliucija – negyvosios gamtos įdarbinimas.

Vilniaus pilių Karališkasis malūnas minimas nuo XVI amžiaus, o iš jo gautos pajamos buvo skiriamos Vilniaus katedros Šv. Kazimiero koplyčiai.

Iš Šv. Kazimiero koplyčios kasos ne kartą skolinosi ir Lietuvos valdovai.Pavyzdžiui, Jonas Kazimieras Vaza (1648-1668) iš Šv. Kazimiero koplyčios pasiskolino 27 tūkst. auksinų karo prieš Rusiją reikmėms.

Taip visokios mechanizacijos, elektrifikacijos, automatizacijos ir internetizacijos padeda valstybėms pasirūpinti net tik pavojais, bet ir bendrais poreikiais.

Šaltinis: Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcija

Vilniaus pilių Karališkasis malūnas pagal K. Grunerto 1808 m. planą ant dab. ortografinio pagrindo. Raudona spalva – tai malūno pastato išorinis kontūras. 
Nuotraukoje ~1870 m. Karališkasis malūnas, prisišliejęs prie dabartinės Barboros Radvilaitės g. – Vilnia tuo metu turėjo keletą kanalų ir malūnas buvo prie vieno iš jų. 

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

41 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist