AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) pradėjo statyti galingiausią absorbcinį šilumos siurblį (AŠS) Baltijos regione, kuris padidins biokuro katilo efektyvumą ir leis panaudoti gamybos metu susidarančią atliekinę šilumą. Į beveik 9 MW galios absorbcinį šilumos siurblį įmonė investuoja 8 mln. eurų, o eksploatuoti jį pradės nuo 2024/2025 m. šildymo sezono. 

Rugsėjo 21 d. Vilniaus šilumos tinklai kartu su partneriais ir sostinės meru Valdu Benkunsku įkasė simbolinę laiko kapsulę su laišku ateities Vilniui, paminėdami vykstančias absorbcinio šilumos siurblio statybas. Vilniaus termofikacinėse elektrinės Nr. 2 teritorijoje statomas absorbcinis šilumos siurblys bus didžiausias ir galingiausias Baltijos šalyse – jo galia sieks beveik 9 MW. 

„Istoriškai taip susiklostė, kad 15 metų, kuomet sostinės šilumos ūkis buvo išnuomotas, į jį nebuvo investuojama, tad pasekmes vilniečiai jaučia dar ir dabar. Džiaugiuosi, kad šiuo metu situacija sparčiai keičiasi ir mes galime stebėti realias investicijas į tvaresnę šilumos infrastruktūrą. Vilnius užtikrintai laikosi plano tapti klimatui neutraliu miestu iki 2030 m. ir jau dabar didžiąją dalį šilumos miestiečiai gauna ją gaminant iš atsinaujinančių energijos išteklių, todėl šis įvykis itin svarbus nuosekliai siekiant visiškai atsisakyti iškastinio kuro. Absorbcinio šilumos siurblio statybos – tai investicija į švariai kvėpuojantį Vilnių“, – pasakoja sostinės meras Valdas Benkunskas.

Absorbcinis šilumos siurblys, papildomai nenaudodamas biokuro, per metus padės atgauti 17 252 MWh energijos, kurios užtenka apšildyti 26 A++ energinės klasės daugiabučius su 13 500 kv. m. ploto.

„Žengiame dar vieną žingsnį švarios ir efektyvios energetikos link. Šis absorbcinis šilumos siurblys padidins mūsų biokuro katilo efektyvumą daugiau nei 13 procentų, o tai padės vilniečiams per metus sutaupyti 1,36 mln. eurų. Planuojame, kad absorbcinis šilumos siurblys pradės veikti nuo 2024 metų rugsėjo mėnesio, tad 2024 m. šildymo sezono metu vilniečius pasieks dar daugiau tvarios energijos“, – sako Gerimantas Bakanas, AB Vilniaus šilumos tinklai generalinis direktorius.

Projektas finansuojamas įmonės lėšomis, o jį įgyvendinus bus gauta 1,45 mln. eurų siekianti Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) parama.

Dar daugiau tvarios šilumos vilniečiams

Biokuras priskiriamas prie atsinaujinančių energijos šaltinių, todėl šilumos gamyba anglies dioksido (CO2) emisijų požiūriu yra neutrali – nepaisant to, Vilniaus šilumos tinklai atidžiai stebi miesto oro kokybę ir pasitelkdami inovacijas siekia gaminti energiją tvariais būdais.

Gamybos metu per katilo kaminą šiuo metu išleidžiamų dūmų temperatūra siekia 51 laipsnį, todėl juose esančią atliekinę šilumą galima panaudoti energijos gamybai. Kondensaciniame ekonomaizeryje dūmai bus atvėsinami iki 33 laipsnių temperatūros, o iš jų atgauta šiluma pašildo termofikacinį vandenį. Todėl atvėsinant pašalinamus dūmus yra ne tik gaminama šiluma, bet ir mažinamas šiltnamio efektas.

Įmonė skaičiuoja, kad absorbcinio šilumos siurblio panaudojimas sumažins išmetamo CO2 kiekį beveik 4000 tonų per metus, nes šilumos gamybai reikės naudoti mažiau gamtinių dujų.

Taip pat VŠT dalyvauja apyvartinių taršos leidimų (ATL) prekybos sistemoje, todėl vertinama, kad šis projektas mažins sąnaudas ATL įsigijimui 347 tūkst. eurų per metus, tad įmonė biržoje galės pasiūlyti dar konkurencingesnę šilumos kainą. 

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

17 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar pritariate, jog Vilniaus oro uostui būtų suteiktas M. K. Čiurlionio vardas?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist