Trečiadienį Lietuvos daiktų interneto įrenginių gamybos įmonių grupė „Teltonika IoT Group“, saulės jėgainių technologijų gamintoja „SoliTek“ bei biotechnologijų startuolis „Oxipit“ pristatė pradedamą bendradarbiavimą su Taivanu.

„Teltonika“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Taivano Pramonės technologijų tyrimų institutu (ITRI), kuris su bendrove pasidalins lustų gamybos technologijomis.

Tuo metu „SoliTek“ bus suteiktas 8 mln. eurų Taivano valstybinio Eksporto-Importo banko („Eximbank“) kreditas, o „Oxipit“ – 3,5 mln. eurų iš 200 mln. JAV dolerių vertės Taivano rizikos kapitalo įmonės „Taiwania Capital“ valdomo investicijų fondo, skirto investicijoms Vidurio ir Rytų Europoje.

„Teltonikos“ įmonių grupei perduodamos Taivano puslaidininkių technologijos

„Teltonika“ įgis teisę naudoti ITRI sukurtas puslaidininkių gamybos technologijų ir prietaisų licencijas, ITRI įmonei padės rengiant detaliuosius projektus ir inžinerinius mokymus darbuotojams. Šiuo pagrindu Lietuvoje bus pradedama plėtoti lustų gamybos pramonę.

Įmonių grupė Vilniuje ketina vykdyti puslaidininkių gamybos projektavimą, lustų gamybą, jų surinkimą ir testavimą, taip pat gamins modulius.

„Gaminame daiktų interneto produktus, bet norime gaminti ir komponentus jiems. Pagrindinis komponentas jiems yra puslaidininkiai. (…) Gaminame komponentus, bet negaminame esminio komponento – puslaidininkių. Jei gaminsime puslaidininkius, visa vertės grandinė atsiranda Lietuvoje“, – žurnalistams trečiadienį investicijų pristatymo renginyje sakė „Teltonikos“ įkūrėjas ir prezidentas Arvydas Paukštys.

Anot jo, tai bus didžiausias ITRI bendradarbiavimo projektas su užsienio šalimi per visus 50 šio instituto veikimo metų.

„Teltonikos“ ir ITRI sutarties vertė sieks 14 mln. eurų – pagal Lietuvos ir Taivano vyriausybių dvišalio bendradarbiavimo planą 10 mln. eurų skirs Taivano užsienio reikalų ministerija, likusius 4 mln. eurų numatys „Teltonikos“ įmonių grupė.

Galutinė projekto vertė turėtų paaiškėti po išsamesnių skaičiavimų ir įvertinus į puslaidininkių pramonės infrastruktūrai ir gamyklų statybai reikalingas investicijas.

Artimiausiu metu planuojama rengti detaliuosius projektų planus, kurie gali užtrukti iki 2025 m. Juos parengus, dar apie dvejus metus „Teltonika“ statytų puslaidininkių gamybai reikalingus objektus.

„Per 2,5 metų paruošime keturis projektus lustų „R&D“ (tyrimų ir plėtros – ELTA) centrui, lustų surinkimo gamyklai ir lustų gamybos gamyklai. Šalia atsiranda nauja niša – galios elektronikos komponentų gamyba. Plius, specialistų mokymai tiek Taivane, tiek Lietuvoje“, – kalbėjo „Teltonika“ vadovas.

Anot A. Paukščio, naujame puslaidininkių gamybai skirtame technologijų parke bus pastatyta 20 pastatų, tai turėtų būti vienas didžiausių parkų Rytų Europoje.

Pagal su ITRI sudarytą sutartį, puslaidininkių pramonei Lietuvoje pradėti reikiamus projektus planuojama įgyvendinti iki 2027 m.

A. Paukštys tikino, kad lustų gamybą įmonė norėtų pradėti po 5–6 metų, o po 10 metų, kai parkas veiks pilnu pajėgumu, jame turėtų būti pagaminama eksportuojamos produkcijos už 90 mlrd. eurų.

„5–6 metai, matau realybėje, jei neužstringame su statybų leidimų vėlavimais“, – teigė A. Paukštys.

„SoliTek“ ir „Oxipit“ vadovai: Taivano skiriamos lėšos palengvins įmonių plėtrą

„SoliTek“ vadovas Julius Sakalauskas žurnalistams pristatė, kad įmonė pasirašė finansavimo sutartį su „Eximbank“, kuris valdo 1 mlrd. JAV dolerių paskolų fondą bendriems Lietuvos ir Taivano verslo projektams.

Suteiktas kreditas, anot jo, leis įmonei sparčiau augti.

„Tai kredito linija žaliavų pirkimui iš Taivano. Jau daug metų perkame žaliavas Taivane. Tai tiesiog pagerins mums sąlygas pirkti iš Taivano įmonių“, – žurnalistams teigė J. Sakalauskas.

Pasak jo, pasirašytas susitarimas turėtų palengvinti žaliavų tiekimą, kuris užtrunka keletą mėnesių.

„Tiekėjams iš Azijos paprastai mokama viskas iš anksto. Toks kreditas ir garantas iš Taivano banko leidžia nemokėti už krovinius iš anksto, o tik kai atvyksta į Lietuvą. Tai yra palengvinimas. Kadangi augame labai sparčiai, apyvartinės lėšos mums yra reikalingos“, – kalbėjo „SoliTek“ vadovas.

„Oxipit“ direktorius Gediminas Pekšys savo ruožtu žurnalistams pažymėjo, kad 3,5 mln. eurų Taivano investicijų bus skirtos įmonės ir jos gaminamų produktų plėtrai.

„Per praėjusius metus gavome reguliacinį leidimą taikyti dirbtinį intelektą, teikti radiologo išvadą be poreikio naudoti daktarą pasitvirtinimui, nes projektas yra ypatingai tikslus. (…) Investicija leis plėsti komandą, klientų skaičių ir augti įmonei“, – sakė G. Pekšys.

ELTA primena, kad Taivano rizikos kapitalo įmonė „Taiwania Capital“ dar praėjusiais metais paskelbė apie Vidurio ir Rytų Europai (pirmiausia Lietuvai, Čekijai ir Slovakijai) įsteigtą 200 mln. JAV dolerių vertės investicinį fondą. Šis fondas Lietuvoje viešai pristatytas gegužę.

Lapkritį pranešta, kad 3,5 mln. JAV dolerių iš šio fondo skiriama Lietuvos lazerių įmonei „Litilit“, tapusiai pirmąja bendrove, kuriai buvo šio fondo lėšos buvo numatytos.

Pernai taip pat buvo įkurtas 1 mlrd. JAV dolerių vertės paskolų fondas, valdomas Kinijos Respublikos (Taivano) banko „Export-Import Bank of the Republic of China“ („Eximbank“).

Tuo metu „Teltonikos“ įmonių grupė su Ekonomikos ir inovacijų ministerija pasirašė investicijų sutartį dėl 96 mln. eurų vertės 14 ha Teltonika High-Tech Hill“ antrojo etapo technologijų parko. Šį objektą tikimasi pabaigti iki 2029 metų, sukurti 700 darbo vietų, o 95 proc. jame pagamintų lustų inžinerijos ir puslaidininkių technologijų eksportuoti.

Taivano ir Lietuvos bendradarbiavimas sustiprėjo praėjusių metų pabaigoje, lapkritį Vilniuje įsteigus pirmąją pasaulyje Taivano atstovybę, kurioje yra salos, o ne jos sostinės Taipėjaus pavadinimas. Dėl to paaštrėjo Lietuvos ir Kinijos santykiai, Pekinas ėmė Lietuvai taikyti ekonominio ir politinio spaudimo priemones, įspėjo užsienio įmones stabdyti bendradarbiavimą, jei šios naudos lietuviškos kilmės detales.

Lukas Juozapaitis (ELTA)

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

22 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama

Ar pritariate, jog nemokamas parkavimas prekybos centruose būtų tik juose apsiperkantiems?

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.