MadeinVilnius.lt – Vilniaus naujienų dienoraštis
Vilniaus rinka

Teismas iš naujo nagrinės KT ir „Vilniaus energijos“ ginčą dėl milijoninių baudų

Teismas iš naujo vertins, ar Konkurencijos taryba už konkurencijos biokuro rinkoje pažeidimą teisėtai milijoninėmis baudomis nubaudė Prancūzijos koncerno „Veolia“ valdomą buvusią šilumos gamintoją „Vilniaus energija“ bei su ja susijusią Estijoje registruotą biokuro tiekėją „First Opportunity“ (buvusi „Bionovus“). 

Už pažeidimą įmonės buvo nubaustos atitinkamai 19 mln. ir 3,529 mln. eurų baudomis. 

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) gruodžio 20 dieną patenkino Konkurencijos tarybos prašymą ir atnaujino procesą. Tarybos nuomone, šis teismas netinkamai išaiškino ir pritaikė teisės normas, susijusias su rinkos apibrėžimu.

Konkurencijos taryba teismui nurodė gavusi Europos Komisijos (EK) Konkurencijos generalinio direktorato Politikos ir strategijos padalinio direktorius atsakymą į jos klausimą – jis patvirtino tarybos argumentus, kad LVAT šių metų birželį nepagrįstai nusprendė, jog reikia apibrėžti atskiras geografines tiekėjo ir pirkėjo rinkas, ir kad iš Konkurencijos tarybos nustatytų aplinkybių neva nėra aiški bendrosios išimties taikymo galimybė (tai yra kai abiejų susitarimo šalių rinkos dalys yra mažesnės nei 30 proc.). 

LVAT šių metų birželį panaikino Konkurencijos tarybos 2015 metų gruodžio 2 dienos sprendimą skirti įmonėms baudas ir nurodė tarybai atlikti papildomą tyrimą. 

Teismas taip pat panaikino 2016 metų spalį Vilniaus apygardos administracinio teismo (VAAT) priimtą sprendimą – teismas tuomet beveik 2 mln. eurų iki 17,104 mln. eurų sumažino baudą „Vilniaus energijai“ bei 352,9 tūkst. eurų – iki 3,176 mln. eurų – „First Opportunity“. 

„Vilniaus energija“ ir „First Opportunity“ teismui skundėsi nesutinkančios su Konkurencijos tarybos pateiktu geografinės rinkos apibrėžimu, kai ši rinka buvo 100 km atstumu nuo Vilniaus.   

2010–2012 metais „First Opportunity“ užėmė daugiau kaip 60 proc. smulkinto nepresuoto kietojo biokuro rinkos ir ji buvo beveik 9 kartus didesnė nei artimiausio konkurento. Kitos įmonės – „Boen Lietuva“, „Baltwood“, „Fortum ekošiluma“, „Grasta“ ir kitos – galėjo laisvai konkuruoti tik dėl 50 proc. rinkos. 

VAAT buvo patvirtinęs, kad „Vilniaus energija“ ir „First Opportunity“ sudarė beveik du su puse metų trukusį draudžiamą susitarimą biokuro tiekimo rinkoje.

Konkurencijos taryba 2015 metais nustatė, kad bendrovės susitarė, jog „Vilniaus energija“ penkerius metus šilumos gamyboje naudojamą biokurą pirks tik iš „First Opportunity“ . Tokiu būdu, anot tarybos, „Vilniaus energija“ nepasinaudojo galimybe biokurą pirkti iš kitų tiekėjų galimai mažesnėmis kainomis, todėl šis susitarimas galėjo turėti neigiamą poveikį konkurencijai ir vartotojams.

Abiem bendrovėms buvo paskirtos 10 proc. jų pardavimų vertės baudos. 

Energetikos ministerija anksčiau skelbė, kad „Vilniaus energija“ iš tuometinės „Bionovus“ biokurą pirko iki 50 proc. brangiau nei rinkoje. Kainų komisijos vadovė Inga Žilienė anksčiau yra sakiusi, kad „Vilniaus energija“ už biokurą mokėdavo po 250 eurų už toną naftos ekvivalento, kai biržoje jis kainavo 168 eurus.

2016 metų rugsėjį, atlikusi „Vilniaus energijos“ reguliuojamos veiklos auditą, Kainų komisija paskelbė, kad bendrovė 2012-2014 metais nepagrįstai gavo 24,3 mln. eurų viršpelnio, kuris turi būti grąžintas šilumos vartotojams. 

PARAŠYKITE KOMENTARĄ

avatar
  Užsisakyti komentarų pranešimus  
Pranešti apie

Panašūs pranešimai

Į kvitų loteriją įtraukiamos ir kai kurios parduotuvės

Donatas Andrijauskas

„Panorama“ pernai išlaikė didesnį nei 5 proc. nuomininkų apyvartos augimą

Evaldas Činga

Mindaugo g. „Maximoje“ pradės veikti savarankiško skenavimo sistema

ELTA

Naujas „MoQ“ plėtros etapas: daugiau investicijų, papildomos funkcijos ir pinigų dalybos naudotojams

Evaldas Činga

Pricer.lt maisto kainų tyrimas: prekių krepšelis vėl brangsta

ELTA

LP EXPRESS siuntų terminaluose – daiktų „pasaugojimo“ paslauga

Evaldas Činga

Šis internetinis portalas naudoja slapukus (angl. cookies), kad pagerintų jūsų naršymo kokybę. Slapukus galite atšaukti bet kada. Sutinku Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika