Niekam nekyla abejonių, jog katės yra tikros namų karalienės. Tačiau kad ir kokios žingeidžios bei drąsios jos būtų, neretai svetimoje aplinkoje katės patiria tikrai didelį stresą. Ne išimtis ir vizitai veterinarijos klinikose.

„Katėms reikalinga ramybė, tačiau dažnai veterinarijos klinikų aplinkoje girdimas triukšmas bei zujantys šunys aplink joms gali kelti didelį nerimą“, – sako PetCity klinikos veterinarijos gydytoja Laima Naugžemienė ir priduria, jog būtent dėl šios priežasties „International Cat Care“ organizacija iniciavo „Katėms draugiškų klinikų“ programą, pagal kurią PetCity Domus Pro klinika buvo įvertinta auksiniu standartu.

Kuo pasižymi sertifikuota kačių klinika?

Dėl kačių unikalaus charakterio ir jų specifinių poreikių, bet koks aplinkos pasikeitimas gali būti nemaloni patirtis tiek katei, tiek jos šeimininkui. Kaip teigia PetCity Domus Pro klinikos veterinarijos gydytoja Laima Naugžemienė, „Katėms draugiškų klinikų“ programa buvo sukurta kaip tik šiai problemai spręsti, veterinarijos klinikas pritaikius kačių poreikiams, taip sumažinant patiriamą stresą ir palengvinant šią patirtį šeimininkams.

„Sumažinus stresą palengvėja diagnozės nustatymas ir gydymas, taip prisidedant ir prie sveikatos gerinimo“, – sako veterinarijos gydytoja.

Pašnekovė priduria, kad akredituotoje klinikoje su katėmis elgiamasi ramiai ir pagarbiai, atkreipiamas dėmesys į specifinius katės poreikius:

„Visas klinikos personalas yra apmokytas, kaip tinkamai su katėmis elgtis procedūrų metu bei jas stacionarizavus ilgesniam laikui, o klinikos „kačių advokatas“ (angl. Cat Advocate) užtikrina, kad veterinarijos gydytojai ir pagalbinis personalas laikytųsi nustatytų standartų ir tobulintų savo žinias bei patirtį kačių fiziologijos bei psichologijos klausimais. Pavyzdžiui, klinikoje griežtai nenaudojame grubaus kačių fiksavimo (pavyzdžiui, „ėmimo už pakarpos”), nes suprantame, kad taip tik didiname katės patiriamą stresą ir kenkiame jos emocinei sveikatai.“

Kodėl katėms svarbu užtikrinti išskirtines sąlygas veterinarijos klinikoje?

Nepažįstamoje aplinkoje katės tampa bailios, patiria stresą, susijaudina, o tai, pasak PetCity Domus Pro veterinarijos gydytojos, turi neigiamos įtakos tiek jų emocinei būklei, fizinei sveikatai ir net šeimininko nuotaikai. Tiesa, norint problemų išvengti, klinika turi būti pritaikyta katėms, o vienas svarbiausių prioritetų – nuo šunų ir kitų augintinių atskirtos klinikos erdvės registratūroje bei apžiūros kabinetuose.

„Katės, lyginant su šunimis, yra mažiau socializuojamos. Šuniukai jau 2 mėnesių amžiaus mokomi socializacijos skirtingose aplinkose ir skirtingose situacijose, bet su katėmis, tokia socializacija nėra populiari. Taip jos užauga nuolatinėje, nekintančioje aplinkose su mažai dirgiklių. Tokios katės patekusios į nepažįstamą aplinką tampa ypatingai bailios, nes viskas ką jos mato, girdi ir užuodžia joms yra neįprasta ir nežinoma“, – žiniomis dalinasi veterinarijos gydytoja.

Tiesa, verta pridurti, kad visos PetCity klinikos yra pritaikytos skirtingoms gyvūnų rūšims, tačiau PetCity Domus Pro akreditacijos metu gautas auksinis įvertinimas įrodo, jog šioje klinikoje bus skiriamas preciziškas dėmesys „draugiškos katėms“ klinikos standartų laikymuisi.

Klinikos išplanavimas bei įranga – taip pat svarbūs aspektai

L. Naugžemienė priduria, kad katėms draugiškoje klinikoje stengiamasi kačių patiriamą stresą mažinti atskiriant registratūrą į dvi dalis, kad šunys ir jų šeimininkai vizito lauktų skirtingose pusėse nuo kačių, taip išvengiant tiesioginio kontakto:

„Taip pat apžiūros kabinetai yra atskiri katėms ir šunims, kad katės, kiek įmanoma mažiau užuostų kitos rūšies kvapą. Kačių kabinete yra naudojamos specialios dezinfekcinės priemonės, kad mažiau dirgintų kačių uoslės receptorius. Yra užtikrinama, kad kabinete būtų visos reikiamos priemonės apžiūrai ir procedūrai, kad būtų kuo mažiau vaikščiojimo ir pašalinio triukšmo. Tuo tarpu, registratūroje, kačių pusėje yra įrengta lentyna specialiai kačių transportinėms dėžėms, kad jos būtų pakeltos nuo žemės bei nusuktos nuo klinikos šurmulio, taip apribojant jų matymo lauką ir apsaugant jas nuo papildomų dirgiklių. Be to, labai neramioms katėms siūlome ant bokso uždėti rankšluostį (jie taip pat yra padėti lentynos apačioje), kad būtų kuo labiau sumažinamas kontaktas su aplinka.“

Svarbu pridurti, kad kačių apžiūros kabinete veikia nuolat įjungtas feromonų difuzorius, skleidžiantis specifinį kvapą, kurį užuosti gali tik katės. „Šis kvapas veikia kates raminančiai“, – sako L. Naugžemienė.

Veterinarijos gydytoja L. Naugžemienė pažymi, kad kačių klinikoje itin svarbi ir speciali, kačių fiziologijai ir anatomijai pritaikyta įranga: echoskopas, kurio davikliai yra pritaikyti mažiems augintiniams, skaitmeninis rentgenas, kuris taip pat yra pritaikytas dantų vertinimui, šildymo sistema sveikstančioms katėms, gyvybinių rodiklių stebėjimo sistema anestezijos metu bei specialus kraujo spaudimo matuoklis.

Be to, gydytoja pataria kačių šeimininkams keliaujant į veterinarijos kliniką kačių boksą uždengti rankšluosčiu, kuris būtų išpurkštas specialiais sintetiniais kačių feromonais – taip dar labiau prisidedant prie streso mažinimo.

Sertifikuotas kačių advokatas – kokia jo rolė veterinarijos klinikoje?

„International Cat Care“ organizacija buvo įsteigta 1958 metais siekiant, kad visomis katėmis, tiek naminėms tiek benamėmis turi būti rūpinamasi ir užtikrinama jų gyvenimo kokybė. Iki pat dabar, organizacijos misija išlieka tokia pati – edukuoti ir įtraukti žmones iš viso pasaulio, pasirūpinti jų sveikata ir gerove.

Draugiškų katėms klinikų akreditavimas apima visą personalą – nuo registratūros darbuotojų, slaugytojų iki veterinarijos gydytojų. Kiekviena akredituota klinika taip pat turi bent vieną „kačių advokatą“ (angl. Cat Advocate) – asmenį, kuris užtikrina, kad būtų laikomasi draugiškų katėms standartų.

PetCity Domus Pro veterinarijos gydytoja Laima Naugžemienė ISFM organizacijai priklauso nuo 2020 metų. Jos tikslas dalintis informacija, paskatinti pokyčius ir įkvėpti kuo daugiau žmonių suprasti kates ir jomis rūpintis. Po PetCity Domus Pro klinikos akreditacijos, L. Naugžemiene tapo ir oficialia kačių advokate, kuri užtikrina, kad klinikos personalas turėtų žinių, kaip rūpintis katėmis, o pati klinika atitiktų aukščiausius standartus.

Auksinis kačių klinikos standartas

„Draugiškos kačių klinikos“ akreditacija gali būti trijų rūšių: bronzinė, sidabrinė ir auksinė. L. Naugžemienė džiaugiasi, jog PetCity Domus Pro klinika buvo įvertinta aukščiausiu – auksiniu įvertinimu:

„Auksinis standartas rodo, kad klinika atitinka aukščiausius keliamus standartus. Su šia akreditacija mes pasižadame, kad su katėmis elgsimės pagarbiai ir švelniai, nepertraukiamai tobulinsime žinias šioje srityje bei dalinsimės informacija bei sukauptomis žiniomis su kačių šeimininkais.“

Pranešimas spaudai

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

36 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist