Ekspertams vis garsiau kalbant, kad informacinių technologijų specialistų trūkumas Lietuvoje ima trukdyti ne tik šio sektoriaus augimui, išeičių ieškoti tenka pačioms įmonėms. Šių darbuotojų stygių jaučia didžioji dalis šalies darbdavių: ir startuoliai, ir Lietuvoje besikuriantys užsienio įmonių paslaugų ar kompetencijų centrai, ir kitos šalyje veikiančios bendrovės. Ne viena jų pačios aktyviai investuoja į darbuotojų švietimą, prisideda prie iniciatyvų, kurios skatina jaunuolius rinktis IT profesijas. Specialistai vienbalsiai tvirtina, kad ne aukštosios mokyklos, o įvairios perkvalifikavimo programos ateityje taps pagrindiniu programuotojų ruošimo būdu.

Sveikina visas švietimo iniciatyvas

Asociacijos „Infobalt“ duomenimis, Lietuvos IT sektoriui, šiuo metu reikėtų apie 14 tūkstančių darbuotojų, o po dešimtmečio – dar tris kartus tiek. Kauno technologijos universiteto skaičiavimais, bendrai pasaulyje iki 2030 m. IT specialistų trūkumas pasieks 4,3 mln. darbuotojų.

Lietuvių švietimo technologijų startuolio „BitDegree“ vadovas Danielius Stasiulis sako, kad specialistų trūkumas yra toks didžiulis, kad augti norinčios įmonės, samdydamos darbuotojus, turi išbandyti visas įmanomas priemones ir nuolat ieškoti naujų. 

„Šiuo metu matome, kad IT kompanijos vis aktyviau samdo darbuotojus ne tik Lietuvoje. Pandemija ir nuotolinio darbo įsigalėjimas gerokai supaprastino šiuos procesus. Tačiau yra biurokratinių niuansų, o ir specialistų trūksta visame pasaulyje, todėl užsienio rinkos nėra vienintelis išsigelbėjimas. Todėl niša atsiranda švietimo technologijų startuoliams, kurie lanksčiai prisitaiko prie pokyčių ir gali pasiūlyti kursų, mokymų programų tiek tiesiogiai žmonėms, tiek įmonėms“, – sako D. Stasiulis.  

Kviečia įmones perkvalifikavimui siųsti savo darbuotojus

Nuo šių metų rugpjūčio „BitDegree“ kartu su partneriais programavimo akademija „CodeAcademy“ ir startuolių paramos organizacija „Startup Division“ pradėjo projektą „Kompetencijos 3“, kurio metu siekiama į IT sritį perkvalifikuoti apie keturis šimtus specialistų.  

Dalyvavimas programoje nemokamas. Kursai yra pritaikyti dirbantiems žmonėms, nes vyksta nuotoliniu būdu ir trunka maždaug šešis mėnesius. 

„Dalis žmonių į kursus registruojasi savo iniciatyva, tačiau įmonės čia gali siųsti savo esamus darbuotojus, kurie turi noro keisti sritį, įgyti naujų žinių. Tai leidžia verslams, neinvestuojant savo lėšų, po maždaug pusmečio jau turėti realiai dirbti galinčių programuotojų, duomenų analitikų, dirbtinio intelekto specialistų“, – sako D. Stasiulius. 

„Startup Division“ projektų vadovės Auksės Statauskienės teigimu, artimiausiais metais Lietuvos mokymo įstaigos ir įvairios jau egzistuojančios pačių įmonių IT akademijos nebus pajėgios paruošti pakankamai specialistų. 

„Programuotojai dažnai yra pagrindinė specialybė, būtina kuriant inovatyvius produktus startuolių įmonėse. Žinoma, kad jos pačios galvoja, kaip tuos darbuotojus būtų galima pritraukti, ugdyti ir mokyti. Tačiau ne visi startuoliai, dėdami milžiniškas pastangas verslo auginimui, investuotojų paieškai, turi resursų ir laiko patys organizuoti kokybiškus kursus ar perkvalifikuoti darbuotojus. Neabejoju, kad tokie projektai jiems yra išsigelbėjimas“, – sako A. Statauskienė.  

Vilioja dideli atlyginimai ir perspektyvos

Įvairių technologinių sričių kursus rengiančios programavimo akademijos „CodeAcademy“ pardavimų vadovo Edvino Šumsko teigimu, dažniausiai žmonės mokytis IT specialybių nusprendžia dėl finansinių paskatų. 

„Ne paslaptis, kad IT sektoriaus atlyginimai yra vieni didžiausių Lietuvoje, darbuotojų paklausa nemažėja, o priešingai – tik didėja. Žmonės girdi ir mato, kas vyksta aplink ir tiesiog pasiryžta persikvalifikavimu ar naujos specialybės įgijimui”, – sako E. Šumskas. Anot jo, vis ryškėja tendencija, kad į kursus savo darbuotojus atsiunčia verslo subjektai. 

„Bendrovės finansuoja jų mokymus, o tokie studentai yra labiau motyvuoti ir įpareigoti sėkmingai užbaigti kursus, nes jau turi susitarimą su įmonės atstovais dėl karjeros pokyčių. Tačiau didžioji dalis visų technologinius mokslus pasirinkusių mūsų studentų, nesvarbu, ar mokosi savo lėšomis, ar ne, juos pabaigia bei atranda savo vietą IT sektoriuje”, – sako E. Šumskas.

Įmonės, norinčios nemokamai perkvalifikuoti savo darbuotojus per projektą „Kompetencijos 3”, turi kreiptis į bendrovę „BitDegree“. Iš viso projektas tęsis beveik trejus metus, tačiau vietų skaičius yra ribotas. Atskiros grupės, prie kurių eigoje vis galima prisijungti, rengiamos kas keletą savaičių ar mėnesį. Šiuo metu „front end” programavimo mokosi pirmoji dalyvių grupė. Kursus jie turėtų baigti ir į darbo rinką įsilieti pavasarį.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

15 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist