Vilnius, kovo 3 d. (BNS). Vokietijos kapitalo įmonės „Homanit Lietuva“ Pagiriuose, šalia Vilniaus pernai baigtai statyti medžio plaušų plokščių gamyklai nebėra kliūčių pradėti veiklą, teigia įmonės akcininkė Vokietijos medienos perdirbimo grupė „Homann Holzwerkstoffe“.
Tai BNS taip pat patvirtino Ekonomikos ir inovacijų ministerija. Anot jos, siekiant ateityje išvengti panašių situacijų, artimiausiu metu ketinama peržiūrėti ydingą teisinį reguliavimą, susijusį su vandens apsaugos zonomis.
„Homanit Lietuva“ kol kas nekomentuoja, kada ketina pradėti veiklą, tačiau „Homann“ BNS nurodė, kad šiuo metu ruošiamas gamyklos veiklos pradžios planas.
„Gamykla praėjusią savaitę gavo visus leidimus, reikalingus veiklai pradėti, ir šiuo metu dirba prie tikslaus gamyklos paleidimo plano. Kai jis bus paruoštas, „Homanit Lietuva“ praneš daugiau“, – komentare BNS teigė „Homann“.
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos žiniomis „kliūčių įmonei pradėti veiklą nebėra.“
„Ministerija organizavo susitikimą su „Homanit“ atstovais ir Aplinkos ministerijos vadovybė. Įmonė informavo, kad kuro pylimo į techniką klausimą išsprendė – tai bus atliekama ne įmonės teritorijoje. Įmonė taip pat investavo papildomai, pašalindama iš gamybos linijų galimai aplinkai kenksmingas medžiagas“, – BNS nurodė ministerija.
Anot jos, tai yra „itin nelogiška situacija, kai valstybė viena ranka kviečia investuotoją, pasiūlo jam sklypą, suteikia jam žaliąjį koridorių, tačiau vėliau neleidžia vykdyti veiklos.“
Ministerijos teigimu, tai nutiko dėl ydingo teisinio reguliavimo, kai vandenviečių apsaugos teritorijose leidžiama steigti laisvąsias ekonomines zonas, įrengti degalines, tačiau kai kurie sertifikuoti gamybos procesai negali vykti.
„Tai sukuria sunkiai prognozuojamą reguliacinę aplinką verslams, kai institucijos ir šiandien norėdamos galėtų sustabdyti vienos ar kitos bendrovės veiklą tokioje (vandenviečių apsaugos – BNS) zonoje. Tokia situacija mažina Lietuvos konkurencingumą pritraukiant investicijų, transformuojant ir spartinant ekonomikos augimą“, – BNS teigė ministerija.
Pasak jos, artimiausiu metu ketinama peržiūrėti su tuo susijusius teisės aktus.
BNS sausio pabaigoje rašė, kad „Homanit Lietuvai“ iki planuojamo gamyklos starto dar reikia pakeisti taršos leidimą bei sulaukti sprendimo dėl veiklos galimybių, kuris bus priimtas Aplinkos apsaugos agentūrai atlikus patikrinimą.
Kaip nurodoma agentūros dokumentuose, Aplinkos apsaugos departamentas teigiamą išvadą dėl „Homanit Lieutuvos“ gamyklos veiklos priėmė vasario 7 dieną.
„Departamentas (…) pastabų dėl „Homanit Lietuvos“ taršos integruotos prevencijos ir kontrolės (TIPK – BNS) leidime nurodytų sąlygų ir aplinkos apsaugos teisės aktų reikalavimų laikymosi užtikrinimo neturi, apraše (…) nurodytos sąlygos „Homanit Lietuvos“ medžio plaušo plokščių gamykloje įgyvendintos“, – nurodoma departamento išvadoje.
„Homanit Lietuva“ BNS anksčiau teigė, kad pernai gruodžio 18 dieną ji gavo statybos užbaigimo aktą, tačiau dėl būtinų aplinkosaugos procedūrų negalėjo pradėti gamybos.
Daugiau nei 215 mln. eurų vertės gamykla yra didžiausia investicija Vokietijos įmonės istorijoje.
Skelbta, kad joje per parą planuojama pagaminti apie 1 tūkst. kub. metrų plokščių, per pirmus metus ji galėtų pasiekti 60–70 mln. eurų apyvartą, kuri galėtų išaugti triskart pradėjus plokščių apdailinimo darbus. Produkciją įmonė ketina eksportuoti į Europos šalis.
Autorius Aurimas Ragelis
Redaktorė Roma Pakėnienė
[email protected], Verslo naujienų skyrius