Praeitą savaitę vykusi tarptautinė karjeros planavimo paroda „Studijos 2020“ į parodų centrą „Litexpo“ sukvietė ir daugiau nei 200 moksleivių iš net 52 dar mokykloje kuriamų verslų. Jaunieji verslininkai Sostinės „Lietuvos Junior Achievement“ jaunųjų bendrovių mugėje – eXpo pristatė savo kuriamus produktus ir vystomas paslaugas. Jų verslo idėjas vienija bendra tendencija – inovatyvūs, konkurencingumą didinantys bei kasdienius žmonių įpročius ir aplinką keisiantys technologiniai sprendimai.

Sostinės jaunųjų bendrovių eXpo – tai tradicinis moksleivių ekonominio švietimo ir verslumo ugdymo organizacijos „Lietuvos Junior Achievement“ programos „AcceleratorX“ renginys, kurio metu moksleiviai visuomenei pristato ir prekiauja savo dar mokyklos suole įkurtų verslų produkcija bei vystomomis paslaugomis. Renginys taip pat pažymi ir regioninių moksleiviško verslo mugių startą, kurios šiais metais vyks dar penkiuose miestuose – Klaipėdoje, Šiauliuose, Ukmergėje, Alytuje ir Marijampolėje.

Jaunųjų bendrovių eXpo taip pat yra vieta jaunuoliams įsivertinti per moksleivių bendrovės kūrimo laikotarpį padarytą pažangą beigi jaunus verslus vertinantiems ir nominacijų bei trijų pirmųjų vietų nugalėtojus išrenkantiems komisijos nariams – verslo savanoriams parodyti per praktines verslumo pamokas įgytus įgūdžius bei kompetencijas, pademonstruoti orientaciją ekonominėje aplinkoje ir įgytas finansinio raštingumo žinias.

Įdomiausias šios mugės aspektas – įvairios jaunuolių verslo idėjos, kurių daugelį sieja keli esminiai aspektai – tvarumas, aplinkosaugos skatinimas bei iniciatyva spręsti socialines ir bendraamžių problemas. Jaunieji verslininkai socialinę atsakomybę bendrovės kūrime suvokia kaip privalomą sąlygą, taip pat vystydami verslo idėjas siekia panaudoti visas moderniausias technologijas.

Jaunuosius bendrovių steigėjus sveikino ir nominacijas renginyje teikė „Lietuvos Junior Achievement“ partneriai – verslininkai, visuomenės veikėjai, nevyriausybinių organizacijų ir valstybinio sektoriaus atstovai, privačios įmonės. Prieš mugės apdovanojimų ceremoniją pranešimą mokiniams skaitė ir apie savo karjerą technologijų srityje pasakojo pirmojo Lietuvos „vienaragio“, žinomiausios pasaulyje drabužių prekybos ir mainų platformos „Vinted“ svarbių klientų vadybininkė Vida Jonušytė. Be 15 rėmėjų bei partnerių mokinių bendrovėms įteiktų nominacijų, mugėje taip pat apdovanotos trys geriausiai pasirodžiusios jaunųjų verslininkų komandos.

Pirmąją vietą užėmė ir Vilniaus miesto savivaldybės įsteigtą prizą laimėjo išmaniuosius drabužius kurianti Vilniaus Žirmūnų gimnazijos jaunoji bendrovė „Insquare“. Jų džemperiuose paslėptos funkcionalios kišenės leidžia atsiskaityti bekontakte kortele jos neištraukus iš kišenės, jose telpa būtiniausi daiktai, todėl leidžia vartotojui nesinešioti kuprinės ar rankinės, taip pat apsaugo nuo vagysčių, palaiko laisvų rankų judėjimą bei bendrą patogumą, ir, kadangi drabužių raišteliai yra atšvaitai, turi apsauginę funkciją.

„Vilniaus mokyklose auga nauja verslininkų karta. Moksleiviai čia yra kūrybingi ir išradingi, nebijantys eksperimentuoti, ieškantys ir randantys inovatyvius sprendimus. Todėl labai svarbu tai palaikyti ir skatinti, kad jauni žmonės galėtų drąsiai įgyvendinti savo kūrybines idėjas, sumanymus, kurie ne tik lengvina kasdienybę, bet ir prisideda prie moksleivių verslumo įgūdžių lavinimo, moko finansinio raštingumo ir planavimo. Vilnius augs tik tuomet, kai čia galės augti ir kurti talentai“, – sako pirmosios vietos laimėtojus apdovanojęs Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Antrąją vietą pelnė Kėdainių šviesiosios gimnazijos moksleivių kuriama jaunoji bendrovė „TrečiaDienis“. Pastebėję skeptišką moksleivių požiūrį į mokyklinę uniformą ir mokyklų administracijų nenorą imtis šios problemos sprendimo, jaunieji antrepreneriai sugalvojo mokyklų bendruomenėms pasiūlyti įsigyti įprastos mokyklinės uniformos alternatyvą – su mokyklų pavadinimu ar emblema išsiuvinėtą megztinį. Anot komandos, jų tikslas palengvinti uniformos keitimo procesą – sumaketuoti megztinių dizainą, juos užsakyti ir mokykloms pristatyti ne tik moksleiviams, bet ir mokytojams skirtą patogų, stilingą ir bendruomenę reprezentuojantį, mokyklos išskirtinumą atskleidžiantį drabužį. Antrosios vietos laimėtojus sveikino ir prizą įsteigė tarptautinė biuro baldų bendrovė „Narbutas“.

Trečioji vieta ir „Western Union“ įsteigtas apdovanojimas atiteko Vilniaus licėjaus jaunajai bendrovei „Atšvaitukai“. Jaunieji antrepreneriai iš organinio stiklo gamina atšvaitus su nykstančių gyvūnų atvaizdais. Tokį verslą moksleiviai pradėjo užsibrėžę du tikslus – norėdami tamsiuoju paros metu apsaugoti žmones ir šviesti visuomenę apie nykstančias gyvūnų rūšis. Kiekvienas komandos parduodamas atšvaitas – rankų darbo, todėl, kaip pasakoja jaunuoliai, vienodų ant atšvaitų pavaizduotų žvėrelių nerasite – visai kaip gamtoje. Jaunoji verslininkų komanda taip pat laimėjo pasaulinės jaunus įvairių profesijų atstovus ir verslius žmones jungiančios visuomeninės organizacijos „Junior Chamber International“ – „JCI Lietuva“ mentorystę.

Pirmoji vieta įsteigta ir jaunesniesiems jaunųjų bendrovių kūrėjams. Geriausia 5-8 klasių jaunąja bendrove „Lietuvos Junior Achievement“ paskelbė Kauno Erudito licėjaus moksleivių komandą „Throw and press“. Pastebėję problemą – nuosavuose namuose greitai užsipildančius konteinerius, iš kurių šiukšlės išvežamos tik vieną kartą per savaitę, o kartais ir per dvi savaites, jaunieji antrepreneriai nusprendė sukurti atliekas suspaudžiančias ir taip vietą konteineryje taupančias presuojančias šiukšlių dėžes. Anot moksleivių, įsigijusios tokią šiukšlių dėžę šeimos taupytų savo asmeninius finansus, nes nereikėtų užsisakyti papildomų šiukšlių konteinerių. Jaunuoliai pelnė ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto įsteigtą nominaciją „Geriausias technologinis sprendimas“.

Verslumo ugdymas atsiperka valstybei

Ekonominio švietimo ir verslumo ugdymo nevyriausybinės organizacijos „Lietuvos Junior Achievement“ direktorė Andželika Rusteikienė džiaugiasi moksleivių vystomomis verslo idėjomis: „Lietuvos mokyklose šiais metais moksleiviai vysto jau daugiau nei 250 verslo idėjų. Tai daugiau nei 250 jaunųjų bendrovių, kiekvieną dieną galvojančių kaip pagerinti visuomenės gyvenimą – skatinančių aplinkosaugą, sprendžiančių socialines bei bendraamžių problemas, kuriančių tvarius, darnaus vystymosi tikslus atitinkančius bei atsakingo verslo modelius“, – mintimis dalinasi organizacijos vadovė.

„Džiaugiamės, kad jaunųjų verslininkų gretos kasmet auga – taip anksti pradėjus kurti inovacijas ir vystyti verslias idėjas, ateityje bus gerokai lengviau konkuruoti pasaulinėje rinkoje ir taip garsinti Lietuvos vardą, – pastebi SEB Baltijos šalių tarnybos mažmeninės bankininkystės vadovė Sonata Gutauskaitė-Bubnelienė. – Jaunoji karta išties daug dėmesio skiria tvarumui, socialinei atsakomybei ir pažangioms technologijoms, tai atspindi ir pasaulines verslo pasaulio tendencijas. Taip pat jaunųjų bendrovių mugių dalyviai kasmet nustebina savo kūrybiškumu bei pastabumu, pasiūlydami įvairiausias idėjas šiuolaikinei visuomenei aktualioms problemoms spręsti“, – sako S. Gutauskaitė-Bubnelienė.

A. Rusteikienė pasakoja, kad šiais mokslo metais jaunųjų bendrovių eXpo – moksleiviško verslo mugės jau vyko Kaune, taip pat du kartus Vilniuje. „Savo kuriamomis verslo idėjomis Kauno regioninėje eXpo jau pasidalino Kauno moksleiviai, taip pat turėjome kalėdinę šventę – Vilniaus rotušėje vykusią kalėdinę jauno verslo mugę, į kurią pakvietėme jaunuolius iš visos Lietuvos. Praeitą savaitę vykusioje regioninėje Vilniaus mugėje daugiausia mokykloje kuriamų verslų pristatė Vilniaus moksleiviai, tačiau renginyje dalyvavo ir kitų miestų moksleiviai, o pavasarį startuoja likusių Lietuvos regionų jaunųjų bendrovių eXpo, kurios vyks Klaipėdoje, Šiauliuose, Ukmergėje, Alytuje ir Marijampolėje“, – apie ateinančius renginius kalba direktorė.

Anot organizacijos vadovės, visas šias muges vainikuos mokslo metų gale vyksianti nacionalinė jaunųjų bendrovių eXpo, kurioje susirinks geriausi šiais metais mokykloje įkurti verslai, o šį moksleivių bendrovių konkursą laimėjusiai komandai atiteks kelialapis į geriausių šių metų Europos jaunųjų bendrovių mugę, kur jaunuoliai atstovaus mūsų šalį ir varžysis dėl geriausiųjų Europoje vardo.

„Lietuvos Junior Achievement“ direktorė taip pat dalinasi programos „AcceleratorX“, kurioje moksleiviai ir mokosi vystyti ir valdyti savo verslus, rezultatais. „Šiais metais programoje dalyvauja rekordiškai daug moksleivių. Visoje Lietuvoje mokyklose verslus kuria jau daugiau nei 250 moksleivių komandų, o jų kuriamos jaunosios bendrovės šiais metais jau išplatino per 10 000 akcijų ir pritraukė net 25 000 eurų investicijų“, – skaičiais dalinasi A. Rusteikienė.

Tai, anot jos, puikus įrodymas, kad praktinis verslumo ugdymas pamatuojamai atsiperka valstybei. „Verslumo ugdymo metu moksleiviai įgauna sėkmingai karjerai nuolat kintančiame XXI amžiaus pasaulyje privalomą įgūdžių paketą. Ekonomikos ir verslumo mokytojų ugdomi ir verslo savanorių – mentorių konsultuojami jaunųjų bendrovių kūrėjai pasižymi lyderyste, inovatyvumu, iniciatyvumu, geba vystyti idėjas ir jas paversti verslu, įgauna svarbių praktinių žinių. Taip pat lavinamas jų kūrybiškumas, kuris kartu su verslumo kompetencijomis šiandien yra įvardinami kaip valstybių ekonomikos pamatas“, – teigia organizacijos direktorė.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

5 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist