Kad konkurencija viešuosiuose pirkimuose yra didžiulė – niekam ne paslaptis. Tuo galima įsitikinti patiems, paprasčiausiai pasižiūrėjus į CVP IS portale pateikiamų konkursų informaciją. Kandidatų būna dešimtys, jeigu ne šimtai, o laimėtojas – tik vienas, todėl laimėti viešąjį pirkimą nėra lengva. Taip pat nereikia didelių žinių, kad suvokti, jog ten, kur didesnė rinka, daugiau žmonių – didesnė ir konkurencija. Na, o Lietuvoje tokia vieta yra Vilnius. Čia, prekių ir paslaugų įvairovė yra didžiausia, o tuo pačiu gali kilti ir klausimas – ar konkurencija ten, kur vyksta viešieji pirkimai ir viešieji konkursai yra didžiausia? Jei taip, tai kaip padidinti savo šansus laimėti?

Konkuruoti Vilniuje yra labiau verta

Imkime bet kurią sritį – statybas, kompiuterių aptarnavimą, prekybą baldais ar kitą. Turbūt visose (išskyrus uosto ir jūrinius reikalus), Lietuvoje Vilnius yra lyderis arba užima vieną iš dviejų, trijų lyderiaujančių pozicijų. Vilniaus mieste gyvena beveik 600 tūkstančių žmonių, o Vilniaus rajone dar 100 tūkstančių. O kur dar į miestą atvykstantys svečiai, iš kitų regionų dirbti ar mokytis atvykstantys žmonės ir užsienio turistai.

Trumpai tariant – pirkėjų yra daug, dėl to daug ir paslaugų bei prekių. Visa tai suka sostinės ekonominį variklį ir pragyvenimo lygis čia yra aukščiausias šalyje (vidutinė alga „į rankas“ 2019m. buvo 911 eurų, SODRA duomenys).

Čia nori steigtis lietuviški bei užsienio verslai. Jie mato augimo potencialą ateityje bei kvalifikuočiausią darbo jėgą. To rezultate turime stipriausias įmones su kiečiausiais specais ir didžiausia patirtimi. Štai pavyzdžiui visos 10 didžiausių reklamos įmonių yra įsikūrę būtent Vilniuje, o ne kitoje vietoje.

Privati iniciatyva rodo, kad būtent Vilniuje verta kurti verslą ir dėl to turime daugiau įmonių iš Vilniaus, konkuruojančių ten, kur vyksta vieši pirkimai.

Vilnius pritraukia menininkus bei idėjininkus

Svarbu paminėti ir tai, kad Vilniaus Universitetas, Vilniaus Dailės Akademija bei garsiausios pasaulinės įmonės pritraukia talentingiausią jaunimą kūrybiškam talentui lavinti. Įmonės, kviečia jaunuolius kaip praktikantus ir jie ten imasi kurti savo karjerą. Na, o apie aukštojo mokslo prestižą net neverta aušinti burnos. Beveik 20 tūkstančių VU studentų turi geriausias sąlygas visoje Lietuvoje (o kai kurioms specialybėms net visose Baltijos šalyse) tobulėti ir mokytis.

Didžiausius talentus iš karto „sušluoja“ verslai, kurie netrunka, kol randa jiems darbo. Tokiu būdu auga įmonių kompetencija bei konkurencingumas. Ypač kūrybinės paskirties viešuosiuose konkursuose (architektūra, reklama ir t.t.), pasirinkimo kriterijus yra ne tik žemiausia pasiūlyta kaina, bet ir idėjos originalumas, išpildymas ir panašūs dalykai. Na, o kadangi didelė dalis kūrybingų asmenybių nusėda Vilniuje, natūralu, kad jų idėjos dalyvauja ir viešuosiuose pirkimuose bei juos laimi.

Vilniuje yra dauguma biudžetinių įstaigų

Svarbiausias aspektas, kuris daro įtaką tam, kad Vilniuje konkurencija dėl pirkimų yra didžiausia – itin gausus biudžetinių įstaigų skaičius sostinėje. Ministerijos, tarnybos, komisijos, organizacijos bei direkcijos steigiamos sostinėje ir taip didinama jos biurokratinė galia. Pasaulinės biurokratijos ir demokratinės valdžios modeliavimo tendencijos lemia tai, kad vyksta sparti centralizacija, kuriasi klasteriai arba spiečiai bendrovių, įmonių, kurios būna greta viena kitos, fiziškai.

Tokį klasterį turime Vilniaus centre ir Naujamiestyje. Vilniuje yra įsikūrusios  tokios organizacijos, kaip Vilniaus miesto savivaldybės administracija, Lietuvos automobilių kelių direkcija prie susisiekimo ministerijos, Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos ir  daugelis kt. Šios organizacijos yra vienos daugiausiai valstybinių lėšų pirkimams išleidžiančių įstaigų Lietuvoje. Vyriausybės įstaigos, skelbdamos konkursus greičiau ir lengviau susisiekia su tomis įmonėmis, kurios yra arčiau. Informacijos apsikeitimas vyksta greičiau, jei kas, lengviau susitikti ir taip toliau.

Jeigu netikite, galite pasižiūrėti į CVP IS sistemos portalą ir pamatysite, kad daugiau nei 50 iš 100 pirkimų organizuoja Vilniaus įstaigos.

Vilniuje yra didžiausio profilio projektai

Valdovų rūmų atstatymas, Gedimino pilies kalno šlaito tvarkymas, galimas metro ar tramvajaus įrengimas, Lukiškių aikštės rekonstrukcija – visi šie projektai sulaukia be galo didelio žiniasklaidos dėmesio. Visi jie vyksta Vilniuje ir dėl to vyksta didžiulė konkurencija. Visos įmonės nori būti pastebėtos dėl savo idėjų ir dėl to, įvairių aukšto profilio pirkimų konkurencija yra milžiniška.

Patys pagalvokite, konkurencija atnaujinti mokyklą mažame provincijos miestelyje ar padirbėti prie prestižinės Vilniaus gimnazijos?… Natūralu, kad pastarojo pastato rekonstrukcija sutrauks didesnį dėmesį, nes toks įrašas gražiau atrodo CV.

5 patarimai, kaip padidinti šansus laimėti viešuosius pirkimus net ir konkuruojant su Vilniaus įmonėmis

Apžvelgėme tai, kodėl Vilniuje yra didžiausia konkurencija viešųjų pirkimų srityje. Taip visko nepaliksime ir pasidalinsime praktiniais patarimais, kurie padės padidinti jūsų šansus laimėti viešuosius pirkimus. Tai veiksminga net konkuruojant su įmonėmis iš sostinės.

1.     Rinkite sertifikatus bei kelkite įmonės darbuotojų kvalifikaciją. Labai dažnai viešieji pirkimai yra susiję ir neatsiejami nuo konkrečių reikalavimų vykdymo. Pavyzdžiui gali reikėti priešgaisrinių sertifikatų statybose arba turėti atitinkamą kvalifikacijos lygį turinčius vertėjus, būti įgijus kibernetinio saugumo pažymą ar kitus dalykus. Jeigu pasitaiko galimybė, neatsisakykite kelti kvalifikaciją ir dalyvauti mokymuose.

2.     Dalyvaukite kuo daugiau konkursų. Net, jeigu projektas ir viešasis pirkimas nėra visiškai idealus variantas, dalyvaukite konkurse. Gali būti, kad laimėsite, o bet kuris laimėtas konkursas yra svarbus. Konkuruojant Vilniuje yra svarbi kiekviena persvara, o dažnai pasitaiko taip, kad užsakovai kelią reikalavimą, jog paslaugas teikianti įmonė per tam tikrą laikotarpį būtų laimėjusi viešąjį pirkimą.

3.     Atsižvelkite į kriterijus konkurse. Įprasta galvoti, kad laimės žemiausią kainą pasiūlęs rangovas/tiekėjas. Taip tikrai nėra, nes daug konkursų, ypač, kur labai svarbu kokybė ir idėja, laimi tie projektai, kurie labiausiai atitinka bendrus reikalavimus, o ne pasiūlo pigiausią sprendimą.

4.     Tinkamai užpildykite dokumentaciją. Kiekvienas konkursas turi atskirus reikalavimus kandidatams. Vienas iš reikalavimų – dokumentų bei pasiūlymo teikimas pirkėjui. Jūs turite atidžiai užpildyti ir pateikti visus reikalingus dokumentus, nes kitaip galite būti pašalinti iš konkurso jam įsibėgėjus arba jūsų pasiūlymas net nebus svarstomas. Patikėkite, tikrai dažnai pasitaiko, kad įmonės pamiršta vieną-kitą dokumentą ir dėl to praranda galimybę dalyvauti.

5.     Viešinkite savo atliktus darbus. Jūsų CV bei atlikti darbai yra labai svarbūs tiek viešųjų pirkimų, tiek apskritai, verslo kontekste. Jeigu savo pristatyme galėtumėte rasti analogus su anksčiau atliktais darbais ir pasiūlyti kokį nors inovatyvų arba tinkantį sprendimą pačiam pirkėjui – galite labai pasikelti savo akcijas ir gauti papildomo finansavimo naujų techninių sprendimų vykdymui.

6. Naudokitės profesionaliais įrankiais pirkimų paieškai. Būkite pranašesni nei konkurentai turėdami daugiau informacijos apie viešuosius pirkimus. Naudokitės tokiais įrankiais kaip pirkimai365.lt viešųjų pirkimų paieškai. Tai padės ne tik sutaupyti laiko, bet ir žinoti tai, ko konkurentai nežino: kada bus sekantis pirkimas, kas planuojama, kokios rinkos kainos, kokie buvo panašaus pirkimo rezultatai. Tai jums suteiks konkurencinį pranašumą.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

3 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist